Google Earth'ü suçlamak moda oldu

CHIP Online
02-12-2008, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Hindistan'da gerçekleştirilen terör eyleminin suçlusu bulundu: Yine Google Earth...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... moda-oldu_9846.html

Resimlerle: Google ve hizmetlerine 10 alternatif

Hindistan'da yakın zamanda meydana gelen terörist saldırı tüm dünyayı yasa boğmuştu. Hintli yetkiler konuyu araştırmaya devam ederken ilginç bir bilgiye ulaştılar. Açıklamaya göre; teröristlerin düzenledikleri eylemde, daha önce hiç bulunmadıkları bir bölgede bu kadar rahat hareket etmelerin nedeni bölgeyi Google Earth'ten detaylı bir şekilde analiz etmiş olmaları.

Aslında Hint başkanı Abdul Kalam, bundan üç yıl önce yaptığı bir konuşmada, Google Earth hizmetinin bu anlamda sıkıntılar doğurabileceğini iddia etmişti. Google Earth'ün askeri ve stratejik noktaları son derece detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyor olmasını teröristlerin hedef seçme ve uygulamada kullanabilme ihtimalinden bahsetmişti. Hatta Çin de farklı zamanlarda aynı şikayetlerde bulunmuştu.

CHIP Online yorumu:
Geçtiğimiz hafta meydana gelen terörist saldırılar en basit turistik haritalarda bile yer alan bir bölgede meydana geldi. Bu saldırılar hakkında Google Earth'ü bir anlamda teröristlere yardım ile suçlamanın ne kadar doğru olduğu ise tartışmaya açık bir konu...

Tüm konu: Google Earth'ü suçlamak moda oldu

Resimlerle: Google ve hizmetlerine 10 alternatif

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu tip olaylarda Google Earth'ü suçlamak ne kadar mantıklı?

uGuR.uK
02-12-2008, 13:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

tamamen mantıksız, onlar kendi ülkelerini koruyamıyorsa suçu bir yazılıma atamazlar. google earth, google maps, nasa world wind, microsoft'unda bu işe yarayan bi hizmeti var(adını simdi hatırlamıyorum ama) bütün bunları kapatsınlar o zaman, kaldıki güncel bir dünya haritası yada turistik bölgenin detaylı bilglierini içeren kitapçıklar bulmak çok mu zor günümüz de? kesinlikle hayır. google earth sayesinde bize saldırdılar demek son derece yanlış bence. bugün milyonlarca kişi google earth gibi hizmetlerden faydalanıyor, özellikle turistler baska ülkelere giderken gidecekleri yerin harita ve yollarını bu hizmetlerle bulup yazdırır ve öyle gelir, çok görüyorum ben.

ama şöyle bir durum olur, eğer kendi bölgelerinin böyle gösterilmesini istemiyor ve rahatsız oluyorlarsa google ile irtibata geçer hükümet, oranın resim ve bilgilerini gizlerler. amerikanın bazı askeri bölgelerini google earth yada diğer hizmetler görüntüleyemez, yada çok çok eski ve farklı görüntüler kullanılır.

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 02 Aralık 2008 13:55
onlineTR
02-12-2008, 14:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj

bana mantıklı gelıyor.Irak ıda eartdan bombalamışlardı zaten proğramın cıkma amacı odur.sız sadece yok turıstler kullanıyor dıye soylenın ....

eartı suçlamak moda değil tamamen doğal.Hindistan Eyaletine katılıyorum Allah Yardımcıları Olsun...

Son Düzenleme: onlineTR ~ 02 Aralık 2008 14:15
Toxic
02-12-2008, 15:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

bence mantıksız

Hiper£l£v£nKids
02-12-2008, 15:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
onlineTR
bana mantıklı gelıyor.Irak ıda eartdan bombalamışlardı zaten proğramın cıkma amacı odur.sız sadece yok turıstler kullanıyor dıye soylenın ....

eartı suçlamak moda değil tamamen doğal.Hindistan Eyaletine katılıyorum Allah Yardımcıları Olsun...

Eyalet ine mi?

Hindistan bir devlet

Fattur
02-12-2008, 16:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Eyalet ? Hindistan?
Hindistan nereye bağlı bir eyalet ??

Andaç Işık
02-12-2008, 17:51   |  #7  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj
elazigli
tamamen mantıksız, onlar kendi ülkelerini koruyamıyorsa suçu bir yazılıma atamazlar. google earth, google maps, nasa world wind, microsoft'unda bu işe yarayan bi hizmeti var(adını simdi hatırlamıyorum ama) bütün bunları kapatsınlar o zaman, kaldıki güncel bir dünya haritası yada turistik bölgenin detaylı bilglierini içeren kitapçıklar bulmak çok mu zor günümüz de? kesinlikle hayır. google earth sayesinde bize saldırdılar demek son derece yanlış bence. bugün milyonlarca kişi google earth gibi hizmetlerden faydalanıyor, özellikle turistler baska ülkelere giderken gidecekleri yerin harita ve yollarını bu hizmetlerle bulup yazdırır ve öyle gelir, çok görüyorum ben.

ama şöyle bir durum olur, eğer kendi bölgelerinin böyle gösterilmesini istemiyor ve rahatsız oluyorlarsa google ile irtibata geçer hükümet, oranın resim ve bilgilerini gizlerler. amerikanın bazı askeri bölgelerini google earth yada diğer hizmetler görüntüleyemez, yada çok çok eski ve farklı görüntüler kullanılır.

lafa gerek yok elaziğli abimiz açıklamız