Google kazandı ama kaybetti!

CHIP Online
06-09-2013, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google ve Microsoft arasında yılan hikayesine dönen savaşı kazanan Google oldu; sevinense Microsoft!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/goo ... kaybetti_42501.html

Resimlerle: Saç baş yolduran telif davaları

Google, Motorola Mobility'i satın aldığında, Motorla'ya ait 17 bin patenti de satın almış oldu. Ancak patentlerinden beklediği geliri bir türlü kazanamıyor. Zira patentleri Microsoft gibi dev rakipleri kullanıyor ancak ödemeye gelince çok küçük rakamlar ortaya çıkıyor.


Google, Motorola'ya ait olan ve Microsoft'un kullandığı bir patentten, "mantıklı" bir lisans ücreti talep ederek açtığı davada, Mİcrosoft'un lisansı kullandığı her yıl için 4 milyar dolar talep etti. 


Ancak mahkeme, bu rakamın çok yüksek olduğuna kanaat getirerek, Microsoft'un ödemesi gereken yıllık ücretin 1.8 milyon dolar olduğuna hükmetti. Google böylece davayı "kazanmış gibi" olsa da asıl zafer Microsoft'un oldu. Microsoft, "sudan ucuz" bir fiyata Motorola'nın patentini kullanmaya devam edebilecek.


Bu, Google'ın patent konusundaki ilk yenilgisi değil. Daha önce de Microsoft'un oyun konsollarında Motorola'ya ait 13 patenti kullandığına dair davaları kaybetmişti. Üstüne, intikam almak isteyen Motorola, ABD'de Microsoft Xbox 360'a karşı reklam kampanyası başlatmış, bunun üzerine gelişen restleşme sürecinde ABD mahkemeleri Microsfot'u haklı bularak, firmanın Motorola'nın patentlerini ihlal etmediği kararını vermişti.

Tüm Konu: Google kazandı ama kaybetti!

Resimlerle: Saç baş yolduran telif davaları

Kaynak: www.chip.com.tr