Google, M-Lab ile interneti tanıyacak

CHIP Online
30-01-2009, 21:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google, yeni sitesi ile bu kez kar etmeye değil, internet trafiğinin gizemlerini çözmeye çalışacak.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... aniyacak_10729.html

Resimlerle: Google'da çalışmak

Google'ın online pek çok hizmeti ağırlıklı olarak firmanın karlılığını arttırma yolunda çalışıyor olsa da, yeni kurdukları bir araştırma sitesi ile bu kez hedef kar elde etmek değil. Google'ın kar amacı gütmeyen iki kurum ile ortak başlattığı çalışmanın amacı internet trafiğinin gizemlerini çözmek. Pek çok araştırma bugüne kadar internetin temellerini anlaşılır bir şekilde ortaya koymuş olsa da, internet servis sağlayıcıları ve kullanıcılar arasına yayılan bağlantıların pratikte ne şekilde çalıştığını ve hangi sorunlara neyin sebep olduğu tam olarak kesinleşmiş konular değil.

Google'ın kurduğu Measurement Labs adlı site üzerinden işte bu sorulara yanıt bulunmaya çalışacak. Henüz yeni kurulan site tam olarak, her yönüyle aktif değil ama zaman içerisinde tüm masraflarını Google'ın karşılayacağı dünyanın farklı yerlerine yerleştirilecek olan 36 sunucu, hem kullanıcıların kendi internet bağlantılarını test etme, hem de araştırmacıların bu katılımcıların katkısıyla internet bağlantıları ile ilgili gizemlerin çözülmesine yardımcı olacak.

Sürdürülecek araştırmalar arasında bir tanesi Alman bir grubun yönettiği, bağlantıda öncelik konusunu ele alan bir çalışma. Bu çalışma doğrultusunda internet trafiğinin acil veya öncelikli verilerin daha hızlı aktarılması için, diğer bağlantıları geçici olarak yavaşlatması konusu ele alınıyor. Fakat bu tarz bir çalışma internetin tamamen bağımsız ve tarafsız olmasını savunan Google'ın genel yaklaşıma ters düşüyor. Bakalım ortaya çıkan veriler ve yapılan araştırmalar bilim adamlarının interneti tanımasına yardımcı olurken, Google'ın da internet tarafsızlığı düşüncesini değiştirecek mi?

M-Lab'ı [url=""]bu adresten[/url] ziyaret edebilirsiniz.

Tüm konu: Google, M-Lab ile interneti tanıyacak

Resimlerle: Google'da çalışmak

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu tip araştırmalara destek olmanın Google'a ön görülmeyen faydaları olabilir mi?

Fattur
31-01-2009, 00:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008
0

Tabii ki de olur.Sonuçta çıkarı olacağını göreceksiniz...

Banned
31-01-2009, 04:36   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

yapmayın artık ya ne zaman chip veya bildirgeç gibi birbirine benzeyen siteleri açsam hep google a resmen çamur atmalar sürüp gidiyor(böyle sitelerde yorum yazan çoğunluğun kimler olduklarını da biliyorum ama neyse şimdi)...yani bu site kendini beğendirmek için daha ne yapacak bilmiyorum ki ben...google ın yaptığı hizmeti kaç firma yapmış ki insanlığa...yani her türlü hizmeti veriyor ve karşılığında da neredeyse farkına bile varılmayan küçük reklamlar izletiyor(onlar da kenarda ufak şeyler)..hadi gidin öyleyse daha iyisini bulun..ne yani google kötü de yahoo falan mı iyi bunu mu demeye çalışıyorsunuz(türkçe birşey arayın isterseniz onda)..yada microsoft mu harika...böyle imalarla biryere gelemezsiniz nedenini açık açık yazmadıkça kimsenin ne ima ettiği umrumda bile olmaz...