Google Squared ile farklı bir arama deneyimi

CHIP Online
05-06-2009, 15:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Daha önce duyurduğumuz ve aramanın şeklini değiştiren yeni Google hizmeti Squared yayında...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... deneyimi_13191.html

Resimlerle: Google Earth'te 3B Disneyland

Sizlere daha önce Google'ın yeni tablolu sonuçlar üretecek Google Squared adlı bir gelişme üzerinde çalıştığını duyurmuştuk. Ve Google nihayet resmi olarak Google Squared'i kullanıma açtı. Tabii ki bir Google klasiği olarak şu an için Google Squared beta sürecinde.

Peki nedir bu Squared? Google'ın yeni arama anlayışı aslında sonuçların tablolar içerisinde gösterilmesinden çok daha fazlasını yapıyor. Sonuçları farklı kriterlere göre kategorize ediyor ve bir bakışta görülebilecek ek bilgiler sunuyor. Örneğin "Turkey" aramasını yaptığınızda karşınıza öncelikli olarak Türkiye'nin başlıca şehirleri ve bu şehirlerin km2 ve nüfus gibi ek bilgileri geliyor. İstanbul aramasını yaptığınızda ise şehir ile ilgili tarihi ve temel bilgiler geliyor.

Bu tablolar içerisindeki temel bilgiler için Google mümkün olduğu zamanlarda alternatifler de oluşturuyor ve siz tablonun içine tıklayarak daha doğru başka bir sonuç varsa gösterilenler arasından seçebiliyorsunuz. Google Squared'in diğer bir özelliği ise oluşturduğunuz tabloları kaydetme imkanı.

Google Squared henüz mükemmel değil ama bazı ufak bilgi hataarını göze alarak denemek isterseniz [url=""]şu adresten[/url] siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Tüm konu: Google Squared ile farklı bir arama deneyimi

İzleyin: Google Earth harikası: Ships

Resimlerle: Google Earth'te 3B Disneyland

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Google Squared'ı nasıl buldunuz?

ucetinel
05-06-2009, 18:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
242 mesaj

Güzel bir proje.tabloları kaydedebilme cok kullanılacaktır

Mustafa Akın
05-06-2009, 20:20   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj

"Google Squared henüz mükemmel değil ama bazı ufak bilgi hataarını göze alarak denemek isterseniz şu adresten siteyi ziyaret edebilirsiniz."

Şu adrese basınca yine buraya geliyor, ben mi yanılıyorum?

Ahmet Ertuğrul
06-06-2009, 14:08   |  #4  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj
mustafa91
...Şu adrese basınca yine buraya geliyor, ben mi yanılıyorum?
Doğru, öyle. Haberin altındaki tüm konu bağalntısından "Şu adrese" tıkla, orada çalışıyor.

Wolfram Alpha gibi değil mi bu Squared? Benziyor bence.