Google Street View'dan yeni bir gaf daha!

CHIP Online
02-01-2009, 13:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Google'ın tartışılan hizmeti Street View'ın yakaladığı bu fotoğraf yeni bir tartışma yarattı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Goog ... gaf-daha_10266.html

Resimlerle: Google'ın Street View gafları

Google Maps, pek çok insan için normal şartlarda gitme ve görme şansına sahip olamadıkları yerleri bilgisayarına getirmesi nedeniyle son derece popüler. Google da bu ilginin üzerine Street View hizmeti ile "sokak görüntüsü seviyesine" inerek, haritanın ötesinde gerçek sokak görüntüleri yayınlamaya başladı. Fakat yayınlanan görüntüler arasında öyleleri var ki, konu sokağın nasıl göründüğünden çıkıp, sokaktakilerin nasıl göründüğüne doğru kayabiliyor.

İşte geçenlerde Google Maps'te yakalanan bir görüntü. Madrid'te zor durumda kalan bir bayan, parketmiş bir arabanın arkasında görüntülenmiş. Bu görüntü Google Maps'te yayınlandıktan sadece bir kaç dakika sonra pek çok blog sayfasında görüntülendi. Olayı farkeden Google kısa zamanda bu fotoğrafı siteden çıkardı fakat tartışmalara engel olamadı. Daha önce yetişkinlere özel bir videocuya giren insanların görüntüleri veya parkta bikinisiyle güneşlenen bayanların görüntülerinin de yayınlandığı Google Maps'ın sokak görüntüsü seviyesi kişilik haklarını ihlal ediyor mu etmiyor mu?

Tüm konu: Google Street View'dan yeni bir gaf daha!

Resimlerle: Google'ın Street View gafları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu kişilik hakları ihlali olarak kabul edilebilir mi?

ilginch
02-01-2009, 14:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj

biri sizi işerken fotoğraflasa, ve bunu kamuya açık bir yere verse?

tabii ki ediyor

physfg
02-01-2009, 16:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

ehe ejhe iş üstünde yakalanmak diye buna derim :)

tabii rahatsız eder ama o kadar alanı gözden geçirmeleri de mümkün değil
biraz hoş görmek lazım

yada yüzlerini çıkaramayacak kadar yaklaşsın çok değil

gelefsane
02-01-2009, 16:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

rezalet bilerek çekilmiştir.bu kadarda dikkatsizlik olmazki...kadın şimdi milyar dolarlık tazminat açsa yeridir valla...

s_V_s
02-01-2009, 16:47   |  #5  
Yıllanmış Üye
317 mesaj
gelefsane
rezalet bilerek çekilmiştir.bu kadarda dikkatsizlik olmazki...kadın şimdi milyar dolarlık tazminat açsa yeridir valla...
Bence hiç ses etmesin o zaman kimliği ortaya çıkar en azından şimdi kim olduğunu bilmiyoruz. Dil çıkarıyor

Fattur
02-01-2009, 17:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Tartışıyoruz: Sizce bu kişilik hakları ihlali olarak kabul edilebilir mi?

Bence edilir...

ozzeybek
02-01-2009, 17:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
357 mesaj

Kisi haklarini aslinda ne derece ihlal ettigi tartisilir. O kadinin yada bikinili yatanlar zaten disardaki insanlarin kendilerini gormeyi goze almis yani hakla acik ortamdalar. Bu durumda kisi haklarini ihlal ediyorlar sayilmaz bence.

Forza Bjk
02-01-2009, 23:19   |  #8  
Üye
86 mesaj

Gizlilik ihlalidir.

MeTHaN
03-01-2009, 01:09   |  #9  
Taze Üye
7 mesaj
ozzeybek
Kisi haklarini aslinda ne derece ihlal ettigi tartisilir. O kadinin yada bikinili yatanlar zaten disardaki insanlarin kendilerini gormeyi goze almis yani hakla acik ortamdalar. Bu durumda kisi haklarini ihlal ediyorlar sayilmaz bence.
onlar için olmasa d a boyle zor durumda işini halledenlere saygısızlık diyorum...

frozen
09-01-2009, 01:55   |  #10  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Gerek konunun altında gerekse forumda birbirinden saçma cevaplar. Ben laf edince suçlu oluyorum ama google'ın yediği ne ilk nede son halt bu.

ABD deki en önemsiz detayı bile her stratejik noktayı nokta virgüle kadar gizleyebiliyorlarsa bunuda gizleyecekler.

O arabayı kullanan insanın gözü yokmu ? görmüyormu kadını orada? Tekrar geçemezmi sokaktan? Bu yazılım drek siteye mi yerleştiriyor fotoğrafı? Eğer bu kadar güçlü bir yazılım yaptılarsa, tekrar düzenlenebilecek halini de yapabilirler ve o adam arabayı geriye alıp tekrar geçebilir. Bahanesi yok bunun! Eğer drek yayına girmiyorsa da bunu yayınlayan kişi ve şöför 1. derece suçludur.

Konu altına da saçma sapan yorumlar, yok o erkek bilmem ne. Ne fark eder arkadaşım? İnsan sonuçta değil mi? O kişi bir birey! ve hakları var!

ozzeybek
Şahsen ben bir bayan olsam bikini ile gezilecek yeri seçerim. Bodrumun her sokağında bikini ile gezen istanbullu bayanlar neden istanbulun her sokağında bikini ile gezmiyorlar? Demek ki orada öyle görünmek istemiyorlar. Dolayısıyla bu tercih meselesidir. Ben kendimi orada göstermek istemiyorsam Googleın göstermeye hiç bir hakkı yoktur!

Eğer bahsettiğin göze alınma mantığında hareket ediyorlarsa yine suç, Sana mı kalmış benim nerede neyi göze aldığım? yakında duaları kabul etmeye de başlarlar. Yapmayın allah aşkına.

physfg
ehe ejhe iş üstünde yakalanmak diye buna derim :)

tabii rahatsız eder ama o kadar alanı gözden geçirmeleri de mümkün değil
biraz hoş görmek lazım

yada yüzlerini çıkaramayacak kadar yaklaşsın çok değ

Saçma sapan bir yorum daha. Herkes google ile ilgili güzel bir haberde google dünyanın en iyi şirketi yakıştırmasını yapıyor. Buraya gelince değişiyor.

Madem bu kadar büyükler, madem dünyanın en zengin firmalarından biri, ofislerine havuz yaptıracaklarına gitsin 50 100 insan daha tutsun bunları kontrol ettirsin! bahanesi yok bunun! ya yapacaksın ya da car car övünmeyeceksin biz kullanıcı hakları için çalışıyoruz diye!

05 Ocak 2009 Pazartesi, 13:57 yorum sahibi
google'ın burada yapabileceği pek bişey yokki ne gafı! yinede kaldırmasına rağmen siz bu görüntüleri/haberi yayımlayarak daha çok ifşa olmasına neden oluyorsunuz. sizin yaptığınıza ne demeli?!
gafın gafı mı? chip'e böyle haberler yakışmıyor...
hakkaten yuh ya. Bundan Chip i mi suçluyorsun? İyi ki Chip var, güvendiğimiz firmaların rezaletlerini ya da güzel yönlerini görebiliyoruz! Google ın yapabileceklerini yukarda sıraladım, eğer tekrar olurda konuya bakma ihtiyacı hissedersen mantıklı bir cevabını bekliyorum.

Chip i suçlayacağına önce kendi saçma cevabına bir mantık kılıfı bul.

physfg
09-01-2009, 02:08   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

saçma sapan diyerek çizgiyi aşma...

o kadar görüntüyü süzmeyi aklın hayalin alıyor mu ?kaç hafta alır ve kaç kişiyle...

bir gün dene sadece bildiğin bir semt i tara kaç saatte içinden çıkacaksın?

ayrıca o kadının yaptığını da savunma sanki google milleti afişe etmeye çalışıyormuş gibi...

frozen
09-01-2009, 14:10   |  #12  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
physfg
saçma sapan diyerek çizgiyi aşma...

o kadar görüntüyü süzmeyi aklın hayalin alıyor mu ?kaç hafta alır ve kaç kişiyle...

bir gün dene sadece bildiğin bir semt i tara kaç saatte içinden çıkacaksın?

ayrıca o kadının yaptığını da savunma sanki google milleti afişe etmeye çalışıyormuş gibi...

Kadının ne suçu var ki sen gitmiş kadını suçluyorsun? Allah aşkına ağzından çıkanı duyuyormusun sen? Sen hiç böyle bir durumda kalmadın mı ? Yanlış birşey mi bu. adı üzerinde "ZOR DURUM". Aynen de öyle yapıyor google.

Ben anlamam kaç kişi gerekir bilmem ne? Kovalayan mı var. Yavaş yavaş yapsınlar sırayla koysunlar beni ilgilendirmez arkadaşım. Altından kalkamayacağın şeyi yapmayacaksın. Haddini bileceksin. Google madem bunu yapamayacak kadar aciz bir firma. Kessin hizmeti. Kimsenin özeline girmeye hakkı yok. O kadın orda zor bir durumda insani bir ihtiyaci gideriyor.

O kadar şey söyledim gidip bana bunu mu söyledin? Zannetmiyorum ki cevaplarımda bir açık bıraktım. İş gücünden bahsediyorsan şöför uyanık olacak. Şöför dengesiz ise kontrol eden olacak, kontrol eden bulamıyorsan kapatacaksın.

ilginch
09-01-2009, 14:22   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

kadının da suçu yok değil ha,
caddenin ortasına işiyor sapık mıdır nedir :D
bunu bir insan da foto makinesi ile çekebilirdi.. kadın bunu göze almış ki işemiş :D

frozen
09-01-2009, 20:55   |  #14  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Sizinle laf yarıştırılmaz gerçekten size olsaydı ne tepki verirdiniz merak ediyorum. Neyse bu konuya benden bu kadar.