görüntü akışı sorunu

aslısevim
02-06-2009, 16:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

mrb, 9600gt kart ve 19" wide lcd (5ms) monitöre sahibim. sorunum oyun oynarken ekranda rahatsız edici görüntü akışı olması. nasıl anlatsam; mesela pes oynarken sahayı ikiye bölen ortadaki beyaz çizgi ben topu vurunca görüntü topu takip ederken o beyaz çizgide bozulmalar oluyor. ya da örneğin track mani oynarken ani arabaya ani sağ ve sol hareketleri verirken böyle karşımdaki görüntü hafiften dalgalanıyor. bunları yaparken oyunda kasma, donma gibi herhangi bir problem yaşamıyorum ama bu görüntü akışındaki problem canımı sıkıyor. sorun ne olabilir. 9600 kartı tavsiye üzerine almıştım, anlamıyorum ben kartlardan pek fazla. sorun karttamı, ya da nerde monitör markası samsung 19" wide lcd 1400x900 yazıyor ??

Fatih_ARMAĞAN
02-06-2009, 17:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

ekran kartınız gayet yeterli  fakat çokta üst düzey bir ekran kartı değil. oyunların grafik ayarlarını düşürmeyi deneyebilirsiniz. bir yerden sonra ekran kartı yetersiz kalıyor olabilir. bi ihtimal power suply niz yetersiz olabilir. güncel sürücünüz yok ise güncel nvidia sürücüsünü indirip kurmayı deneyebilirsiniz. son olarakta bilgisayarınıza sıkı bir trojan ve virüs taraması gerçekleştirmenizi önerebilirim. fakat power suply ve sürücü güncelleştirmesi üzerinde daha çok durmanızı öneririm. öncelikle güncel sürücüyü yükleyip deneyin bakalım dana sonrasında PSU nizin yeterli olduğundan emin olun. bi ihtimal işletim sisteminizdede sistemsel bozukluklar olabilir.

güncel nvidia 9 serisi xp sürücüsü

güncel nvidia 9 serisi vista sürücüsü

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 02 Haziran 2009 17:05
aslısevim
02-06-2009, 17:13   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

tesekkur ederim sakarboy,
bahsettiğim oyunlar öyle üst seviye sistem isteyen oyunlar değil sanırım (pes, trackmani, hunter vb. oyunlar yani vurdulu kırdılı ağır oyunları sevmiyorum zaten). power suply thermaltake 400 w ve aldığım yer önerdi(çok iyi bilmiyorum bu terimlerin anlamlarını).sürücüm 182.50 , olması lazım, esas gpu kurulum cd sinden ayrı 3 hafta önce güncellendi sanırım bir arkadaşım tarafından. işletim sistemim vista ultimate 32 bit. söylediklerinizden kafama takılanlar trojan ve virüs taraması oldu, bunları yapacağım umarım virüs taraması bahsettiğim görüntü akışı sorununu çözecektir. ha bu arada oyunları oynarken grafik ayarlarına girip özellikle ayarları asla değiştirmiyorum, yani oyunu sisteme kurup direk masaüstü simgesine tıklayarak öylece oynamaya başlıyorum. ?

Fatih_ARMAĞAN
02-06-2009, 17:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
aslısevim
tesekkur ederim sakarboy,
bahsettiğim oyunlar öyle üst seviye sistem isteyen oyunlar değil sanırım (pes, trackmani, hunter vb. oyunlar yani vurdulu kırdılı ağır oyunları sevmiyorum zaten). power suply thermaltake 400 w ve aldığım yer önerdi(çok iyi bilmiyorum bu terimlerin anlamlarını).sürücüm 182.50 , olması lazım, esas gpu kurulum cd sinden ayrı 3 hafta önce güncellendi sanırım bir arkadaşım tarafından. işletim sistemim vista ultimate 32 bit. söylediklerinizden kafama takılanlar trojan ve virüs taraması oldu, bunları yapacağım umarım virüs taraması bahsettiğim görüntü akışı sorununu çözecektir. ha bu arada oyunları oynarken grafik ayarlarına girip özellikle ayarları asla değiştirmiyorum, yani oyunu sisteme kurup direk masaüstü simgesine tıklayarak öylece oynamaya başlıyorum. ?
hunter ı bilmem ama trackmania bende çok oynardım önceden 9800gt de bile bazen kasıntılar yaşıyordum benden söylemesi.

oyunların grafik ayarlarına girip çözünürlüklerini düşürürsen faydası olabilir. PEs oyunuda son ayarlarda donma yapabilir.

ayrıca benim verdiğim sürücülerde 185. sürümü.. yüklemenizde fayda var..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 02 Haziran 2009 17:20
aslısevim
02-06-2009, 17:27   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

tekrar tesekkur ederim, grafik ayarlarına girip çözünürlüğü düşürmeyi deneyeceğim, 1400x900 yüksek oluyor ise ne önerirsiniz 19" wide lcd için ve tabiki tazeleme hızı ne olmalı? bu arada siz oyundaki kasmalardan ve donmadan bahzetmişsiniz; benim sorunumda kasma ve donma olmadığı sadece görüntü akışında ani sağ ve sol hareketlerinde görüntü alanına giren bütün nesneler üzerinde oluşan kısa dalgalanmalardır. örnek de verdiğim gibi; pes oyununda orta sahadaki beyaz çizginin kamere açısı değişirken kırılması ve kısa - anlık dalgalanma yapması olarak da belirtebilirim. bir de pc aldığım yer ekran kartı konusunda beni kandırmış olabilirmi?!!! 9600gt dediklerinin aksine sağlam bir kart değilmi acaba?

Fatih_ARMAĞAN
02-06-2009, 17:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
aslısevim
tekrar tesekkur ederim, grafik ayarlarına girip çözünürlüğü düşürmeyi deneyeceğim, 1400x900 yüksek oluyor ise ne önerirsiniz 19" wide lcd için ve tabiki tazeleme hızı ne olmalı? bu arada siz oyundaki kasmalardan ve donmadan bahzetmişsiniz; benim sorunumda kasma ve donma olmadığı sadece görüntü akışında ani sağ ve sol hareketlerinde görüntü alanına giren bütün nesneler üzerinde oluşan kısa dalgalanmalardır. örnek de verdiğim gibi; pes oyununda orta sahadaki beyaz çizginin kamere açısı değişirken kırılması ve kısa - anlık dalgalanma yapması olarak da belirtebilirim. bir de pc aldığım yer ekran kartı konusunda beni kandırmış olabilirmi?!!! 9600gt dediklerinin aksine sağlam bir kart değilmi acaba?
kısa dalgalanmanı diğer bir anlamı kasmadır :) bunun başka bi açıklaması olamaz. eğer cizgiler ve bazı görüntüler birbirine giriyor isede. kasmadan öte ya sürücülerinizle ilgili bir problem olduğudur yada ekran kartınız arızalıdır. ekran kartınızın ısısınıda kontrol etmenizde fayda var. yüksek ısı bu tip sorunlara neden olabilir. havalarda ısındı malum etki edebilir.

ekran kartınıza gelince  bana göre çok iyi bir karttır diyemem. ama sorunda çıkarıcak bir kartda değildir.

öncelikle size şunu söylim. verdiğim linklerdeki nvidia sürücüsünü bilgisayarınıza indirin. ve bilgisayarınızda ekran kartı ile yüklediğiniz ne varsa silinp indirdiğiniz sürücüyü yükleyin. yaptıgınız her yüklemede bilgisayarınızı mutlaka yeniden başlatın.

sonucu buraya yazın
bakalım sonuç ne olucak ona göre farklı ihtimalleri göz önünde bulundurururz.

aslısevim
02-06-2009, 17:37   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

sagol sakarboy, dediklerini yapacağım. ama bi şey dicem yaa; güncel sürücüleri indirip yüklemeye çalışırımda şu dediğin yeri anlaymadım " ekran kartı ile yüklediğiniz ne varsa silin" !?!?!?!? eski sürücülerden mi bahsediyorusunuz. yani pc yi alırken bana ekran kartı için bir cd verdiler(sürücü cd) üzerinde nvidia bilmem ne yazıyor bu cd sistemde yüklü ve onu silmemimi istiyorsunuz?

Fatih_ARMAĞAN
02-06-2009, 17:46   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
aslısevim
sagol sakarboy, dediklerini yapacağım. ama bi şey dicem yaa; güncel sürücüleri indirip yüklemeye çalışırımda şu dediğin yeri anlaymadım " ekran kartı ile yüklediğiniz ne varsa silin" !?!?!?!? eski sürücülerden mi bahsediyorusunuz. yani pc yi alırken bana ekran kartı için bir cd verdiler(sürücü cd) üzerinde nvidia bilmem ne yazıyor bu cd sistemde yüklü ve onu silmemimi istiyorsunuz?
evet aynen öyle nvidia ile yani ekran kartı ile ilgili yüklediğiniz eski olan tüm sürücüleri silin. ve verdiğim linkteki yeni sürücüyü indirip kurun.

merak etmeyin bu işlem ktü bişey değil. sürücülerle ilgili bir çakışma vb. bir sorun varsa bu sorununuz ortadan kalkabilir. bu yüzden eskilerini kaldırmanızı öneriyorum.

eski olan tüm nvidia sürücülerini silip sadece yenisini yüklemenizin bilgisayarınıza faydası olacaktır merak etmeyin.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 02 Haziran 2009 17:47
aslısevim
02-06-2009, 17:48   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

gerçekten cok tesekkur ederim sakarboy, ben yapamam da arkadaşa yaptıracağım dediklerinizi sonucuda buraya yazarım, umarım sorun kaybolur, hoşçakal