Görüntü var ses yok

simeli
08-01-2008, 22:35   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
129 mesaj

merhaba arkadaşlar;

Youtube vb sitelerdeki videoları izlerken görüntü var ses yok.Daha önce böyle bir sorun yoktu.Adobe ve flash player'ı da yeniden yükledim gene bir şey değişmedi.
Ayrıca bununla ilgisi varmı bilmiyorum  ama,görev çubuğundaki ses simgesi de kayboldu,bir çok şey denedim gelmiyor.
Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

BOOMFUNKMCS
08-01-2008, 22:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

bilgisayarında mp3 dinleyebiliyor musun? ses var mı?

youtube de video izlerken istemeden videonun sesini kısmış olabilir misin?

simeli
08-01-2008, 23:01   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
129 mesaj

Mp3 ve diğer medya oynatıcılarda ses ve görüntü mevcut.

Papatyasever
08-01-2008, 23:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
448 mesaj

Ses simgesi kaybolduysa ve hiçbir türlü geri gelmiyorsa bu büyük ihtimalle sistemine bulaşan bir virüs ya da trojanla ilgili. Bana da olmuştu. Ses kartı sürücüsünü defalarca yüklememe rağmen ilk restart'tan sonra aynı hatayı veriyordu. Bir süre sonra ses de gidiyordu. Kaspersky ya da Nod32'nin güncel versiyonlarıyla güvenli modda tarat. Virüsü bulup silsen bile sistemin düzelmeme ihtimali var çünkü yine büyük ihtimalle virüs sistem dosyasına yapışmış durumda. Virüsü silince sistem dosyası da beraberinde silinecektir. Sistemini onarman gerekebilir...

Edit: "denetim masası-ses konuşma ve müzik aygıtları-sistem ses ayarını yapın" yolunu izleyince gelen pencerede "görev çubuğuna ses ayarı simgesi yerleştir" kutucuğuna tik koymamışsan yukarıdaki yazı geçersiz olur tabi ki...

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 08 Ocak 2008 23:09
simeli
08-01-2008, 23:12   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
129 mesaj

Papatyasever Arkadaş;
win32.bid ve bağlantılı msq23.exe vardı.Uzun uğraşlardan sonra sildim zannediyorum.Aman "Kaspersky " deme.Beni mahvetmişti.Kurtulmak için format atmak zorunda kalmıştım.Senden ricam şu sistemi onarma işini nasıl yapacağımı tarif etmen.Ayrıca bu sistem onarması yapılınca,benim registry de yaptığım değişikler de kaybolup registry eski haline döner mi? eğer öyle ise çok kötü.

Papatyasever
09-01-2008, 01:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

msq23.exe'yi sanırım internetten araştırmışsındır zaten. Zararlı bir yazılım. Ama bilgisayara sızınca farklı isimlerle birden çok dosya oluşturmuş olabilir. O yüzden bilgisayarını birde spyware doctor tarzı bir antispyware ve artı olarak kaliteli bir antivirüs ile tekrar taratmanda fayda var. Kalan izleri ve kayıt defteri girdilerini silmek için. Sistmini onarmak için işletim sistemi CD'ni bilgisayara tak başlat-çalıştır gelen pencereye sfc /scannow yaz. Hatalı ya da eksik dosyaları bulup yeniden yüklemeye yada onarmaya çalışacaktır. Kayıt defteri meselesine gelince normalde bu işlem kayıt defterinde bozuk sistem girdisi olmadıkça oynama yapmaz. Yani örneğin bir .dll ya da başka bir sistem dosyası bozulmuşsa ya da silinmişse sistem bu dosyayı geri yükleyince bu .dll ile ilgili bazı değişiklikler yapılabilir ama senin oynadığın kısımlarda değişiklik olmaması lazım. Tabi bu biraz da neleri değiştirdiğin ile ilgili.

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 09 Ocak 2008 01:22
simeli
09-01-2008, 10:09   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
129 mesaj

Sağol,dediklerini yapacağım

sah1n
12-01-2008, 15:31   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

ilk önce Denetim Masası -> Ses Efekti ve Ses Aygıtları -> Ses sekmesinde "Ses Çalarken" sekmesinde varsayılan aygıt olarak ses kartını seç. uygula Tamam de sonra tekrar aynı pencerede ses ayarı sekmesine gel, görev çubuğuna ses simgesi yerleştir kutucuğundaki işareti kaldırıp uygula, sonra tekrar işaretleyip uygula. sonra yine aynı pencerede ses efekti sekmesine gel, ses düzeninde windows varsayılan ı seç. uygula ve tamam. bunları yapınca sorun düzelmesi lazım. düzelmezse bir restart yap dene olmadı 2. yolu var;

başlattan çalıştıra gel regedit yaz enter;

açılan pencerede,

Bilgisayarım\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Drivers32

Açılan Sağ Sekmede Boşlukta Sağ Tuşa Basarak Yeni\Dize Değeri\ yapıyoruz ve bu değere wavemapper adını veriyoruz..

Sonra Bu değer üzerinde sağ tuş yaparak DEĞİŞTİR diyoruz ve Değer Verisi Yerine msacm32.drv yazıyoruz..

[Yukarda yazılanı formdan bir arkadaş vermişti işe yarar diye not almıştım bir dene ]

Razorback
16-01-2008, 16:59   |  #9  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Aci ... k-AC-97_t44611.html

semih candan
11-05-2008, 21:20   |  #10  
Taze Üye
13 mesaj

s