Gözler de yalan söyler

CHIP Online
06-12-2008, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Laptop'ların yüz tanımasına dayalı güvenlik sistemlerini aşmak için bu basit yöntem yeterli.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Gozler-de-yalan-soyler_9899.html

Laptop'larda basit şifrelerin modası geçeli çok oldu. Üreticiler önce parmak izine ardından da yüz tanıma teknolojisine dayalı şifreleme modelleri gerçekleştirdiler. Amaç güvenliği daha üst seviyeye çıkarmak ve kullanıcıya daha pratik bir yöntem sunmaktı. Yöntemin pratik olduğu doğru fakat hem bilgisayarın sahibi, hem de o bilgisayara girmek isteyen art niyetli kişiler için#8230;

Bu teknolojiyi kullanan laptop'lardan biri olan Lenovo Y430 ile yapılan bir deneme, yüz tanıma sistemlerini atlatmanın tahmin edilenden çok daha kolay olduğunu ortaya koydu. Deneme de bilgisayarın kayıtlı kullanıcısının görüntüsü bir video konferans esnasında kaydedildi. Ardından bir A4 boyutlarında çıktı alındı. Laptop'a giriş yaparken bu kez kağıda basılmış bu fotoğraf cihazın kamerasına tutuldu. Bir saniye içerisinde sadece fotoğrafı gören kamera, kullanıcı için giriş onayı verdi.

Bu deneme var olan sistemlerin henüz yüz tanıma güvenlik yöntemini bilgisayarlar için yeterince gelişmemiş olduğunu ortaya koymuş olma açısından oldukça önemli.

Tüm konu: Gözler de yalan söyler

İzleyin: Yüz tanıma teknolojisi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bilgisayarınıza giriş yaparken ne tür bir güvenlik yöntemi kullanıyorsunuz?

MG42
06-12-2008, 22:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
399 mesaj

Küçük harf, büyük harf, simge ve sayılardan oluşan bir şifre.

Master of Jedi
06-12-2008, 22:44   |  #3  
Üye
53 mesaj

hiç bir şey

bycentrino
07-12-2008, 00:09   |  #4  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
210 mesaj
MG42
Küçük harf, büyük harf, simge ve sayılardan oluşan bir şifre.
Şifrede ne kullanırsanız kullanın Bir boot CD ile kırılıyor önemli olan PC yi tek başına bırakmamak:)

Gerçi bu kamera ve parmak izi şifreleme yöntemleri daha çok göz önünde duran ve aşırı önemli bilgi içeren pcler için koruma sağlamak için... bunun içinde en iyi güvenlik pc sizin bir uzvunuz(eliniz ayağınız gibi) gibi yanınızda olmalı

CU_GS7
07-12-2008, 00:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

İris taraması lazım en yüksek güvenlik için.. =)

eolos
07-12-2008, 00:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bilgisayarımda güvenli bir şifre ile koruyorum ayrıca içinde devlet sırrı gibi şeyler olmadıgı için kimsenin sistemime girmesinden korkmuyorum :)

Hiper£l£v£nKids
07-12-2008, 09:23   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj
eolos
bilgisayarımda güvenli bir şifre ile koruyorum ayrıca içinde devlet sırrı gibi şeyler olmadıgı için kimsenin sistemime girmesinden korkmuyorum :)
Aynen...