gpedit.msc

GhosTon
15-12-2008, 16:10   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

arkadaşlar ben xp içindeki kullanıcıyı sınırlamak istiyodum iki kullanıcı var biri admin yani benim diğeri kardeşimin sınırlı kullanıcı olarak ona bi kullanıcı açtım ondan sonra biraz internetten araştırdım gpedit.msc den de sınırlandıra biliyormuşuz. neyse ordan giriyorum

kullanıcı yapılandırması/yönetim şablonları/ başlat menüsü ve görev çubuğu diyorum atıyorum herhangibir ayar şeçip etkinleştridiğimde benim hesap da da sınırlanıyor ?? ben sadece kardeşimin kini sınırlamak istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

physfg
15-12-2008, 21:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

neyini sınırlamak istiyorsun?
örneğin dosyalara erişimini yada silmesini engellemek için sağ tık özellikler-güvenlik ten -ekle-gelişmiş-şimdi bul dan sınırlıyacağın hesabı seçip alttaki seçeneklerden ister tüm erişimini ister okuyup silmesini engelleyebilirsin...

mancukya
15-12-2008, 23:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Ayni pcde iseniz sen Admin olarak sifreli oturum acarsin kardesinede sınırlı kullanıcı hesabi acarsin.
O komutla xp prolarda eskiden bant gensiligi limitini acardik sp2 ve sp3 den sonra kalkti ortadan zaten o limitde oradan yapmayi dusunmen oldukca mantiksiz.
Kardesin zaten Admin olarak acmayinca baska hesapda acamaz.

uGuR.uK
16-12-2008, 00:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

gpedit ile yapılan yasaklamalar ya tüm sistemi etkiler yada o an açık olan ve ayarların değiştirildiği oturumu etkiler. eğer kardeşine kısıtlama getirceksen onun hesabında gpedit'i çalıştırıp kısıtlamaları yapman lazım yine "kullanıcı yapılandırması"ndan, çünkü arkadaşında dediği gibi bu işlem sadece yönetici hesaplarında olur, sınırlı hesaplarda çalışmaz.

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 16 Aralık 2008 00:25
physfg
16-12-2008, 00:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

gpedit den yapacağın kısıtlamalar seni de etkiler kullanıcıdan girip yaparsan (girme yetkisi varsa) yine kullanıcı tarafından kaldırılabilir.

yani güvenlikten istersen tüm hdd partını engelleyebilirsin.yada istediğin klasörleri ve bunu kullanıcının açması imkansıza yakın birşey baya işin piri olmalı.ayrıca erişimini engellediğin dosyalar okunmayacağı için  arama da çıkmayacak ve boyut sıfır kb gözükecek yani öyle bir şey yokmuş gibi.bunu alıp bi de alt klasörlere saklarsan bulması çok zor....

ilk dediğim gibi sadece bir dosyayı kullanmasını sağlayıp , değiştirmesini silmesini kesmesini yada ilave birşeyler oluşturmasını istemiyorsan güvenlik seçenekleri bu iş için ideal.

ayrı prog lar da var ama hep pc yi yorar hem aç kapa işleri vakit alır.

GhosTon
17-12-2008, 10:10   |  #6  
OP Üye
55 mesaj

ya ben sınırlı kullanıcı hesabını daha da sınırle hale getirmek istiyorum

şöyleki diyelim ki D ye erişemesin işte dosya silemesin bazı programları kullanamazsın vs.

ama şuda varmış sürekli araştırma halinde olduğumdan. 2003 server altında onu yapabiliyomuşuz herhalde yani bi domain mi ne kurulcakmış

"physfg" arkadaşımın dediğini denedim sınırlı kullanıcı hesabına girdim gereken bi kaç ayarı yaptım sonra kendi admin hesabıma girdim tekrar aynışey...

mesela başlattaki ara yı kaldırmıştım benim hesap da da kalkmış

physfg
17-12-2008, 19:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

gpedit in çoğu seni de etkiler...

ama istediğin klasör yada hdd biriminin üzerinde sağ tıkla güvenlikten istediğin kullanıcıyı engelle giremez,silemez, okuyamaz yani senin iznine bağlı...ben şu an tüm arşivlerin kullanıcı tarafından değiştirilmesini ,silinmesini,kesilmesini,içine ilave dosya oluşturmasını(yazma yetkisi) engelledim : kafam rahat...

tavsiye ederim .yokssa çok veri kaybedersin

sonsuzevren33
23-02-2009, 21:14   |  #8  
Yeni Üye
46 mesaj
GhosTon
ya ben sınırlı kullanıcı hesabını daha da sınırle hale getirmek istiyorum

şöyleki diyelim ki D ye erişemesin işte dosya silemesin bazı programları kullanamazsın vs.

ama şuda varmış sürekli araştırma halinde olduğumdan. 2003 server altında onu yapabiliyomuşuz herhalde yani bi domain mi ne kurulcakmış

"physfg" arkadaşımın dediğini denedim sınırlı kullanıcı hesabına girdim gereken bi kaç ayarı yaptım sonra kendi admin hesabıma girdim tekrar aynışey...

mesela başlattaki ara yı kaldırmıştım benim hesap da da kalkmış

Arkadaşım meseleni anladım ve bende aynı konu üzerinde düşünüyorum.
Cevap vermeye calışanların konuyu bilmedikleri belli

adem81
24-02-2009, 15:59   |  #9  
Taze Üye
18 mesaj

senin yapmak istediğin dosya şifrelemekse kesinlikle kaka disk adlı programı öneririm program farklı bir sanal sürücü oluşturup şifresi girilmediğinde kesinlikle hiç bir şekilde görülmez içindekiler aradan bulunmaz gizli dosyaları göster deseniz bile programın en ufak izi bulunmaz