GPS nasıl çalışıyor?

CHIP Online
14-04-2010, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

O ufacık ekranın ardındakileri merak etmiyor musunuz? GPS nasıl yol buluyor; işte cevabı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/gps-nasil-calisiyor_19459.html

İlk askeri uyduların yörüngeye atılmasıyla beraber, bu teknolojinin sadece düşmanı gözetlemekle kısıtlı kalmaması gerektiği de ABD ordusu kurmaylarının aklına girdi. Bir dizi uydu kullanılarak tüm dost askeri birimlerin dünya üzerindeki yerlerini bulmaları, hatta hedeflerine doğru rotayı saptalamaları mümkün olabilirdi.

Takip eden yıllarda, başını ABD Hava Kuvvetleri'nin çektiği çalışmalar sonucu, bu iş için gereken teknolojinin geliştirilmesi mümkün oldu. Şüphesiz bu proje askeri kullanıma yönelikti ve eğer büyük bir facia olmasaydı, öyle de kalacaktı. Ama ABD başkanı Reagan'ın yönetimde olduğu 80'li yıllarda, bir yolcu uçağı rotasından sapıp Sovyet avcıları tarafından düşürülünce, durum değişti.

Reagan bir açıklama yaparak, bu sistemin varlığını doğruladı ve devreye girdiği zaman sivil kullanıma da açılacağını bildirdi. Tabii ordunun da onayını alarak! Nitekim sistem 1993 yılından itibaren, belirli kısıtlamalarla da olsa sivil kullanıma açıldı.

Tüm konu: GPS nasıl çalışıyor?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: GPS kullanıyor musunuz?

GÜÇLÜ FIRTINA
14-04-2010, 09:48   |  #2  
GÜÇLÜ FIRTINA avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

BENİM GPS KULLANMAYA PEK İHTİYACIM OLMADI. ÇÜNKÜ İNSAN KENDİSİ DE GİDECEĞİ YERİ EN UYGUN ŞEKİLDE BULABİLECEK YÜKSEK HESAPLAMA GÜCÜNE SAHİPTİR. BU YÜZDEN BENCE GPS TEKNOLOJİSİ SON DERECE GEREKSİZ SAYILIR. SEBEBİ TEKNOLOJİSİNİN OLDUKÇA YETERSİZ OLMASIDIR. TABİ TEKNOLOJİNİN KARŞIMIZA NE ÇIKARACAĞINI İLERLEYEN ZAMANLAR GÖSTERECEK....

H@ckerCesur
15-04-2010, 19:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Ben gps kullanmam tüpçülere sorarım.

şimdi gardaş şurdan saga gir. 1 deeel 2. ışıklardan saga dön orda kime sorsan gösterir. Kahkaha

_Neo_
15-04-2010, 22:17   |  #4  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
806 mesaj

GPS - navigasyon ilgili bir projem var bu ara onu araştırıyorum,artık kimse tüpçüye sormayacak,tüpçü elinize gelicek diye sloganda başlatıcam :)

Son Düzenleme: _Neo_ ~ 17 Nisan 2010 14:15
metinak85
17-04-2010, 11:50   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

tabiki kullanıyorum gps ve teknolojinin bize sunduğu en güzel avantajlardan birisidir heryeri her noktayı bulamayız yaşadığımız bölgeyi bilmemiz ve bir yön duygumuzun olduğu gerçek fakat hayatınızda ilk defa gideceğiniz bir nokta için gps vazgeçilmez bir olay gerçekten işe yarıyor ve hata payı çok az sanırım çoğu insan kullanmadığı için bir fikri yok ama kullanıldıktan sonra nerden döneceğim nereye gidecektim gibi sorunlar kafanızda kalmıyor rahatça aracınızı sürmenin keyfini yaşıyorsunuz bence kesinlikle kullanılması gereken bir teknolojidir

eonder87
18-04-2010, 05:07   |  #6  
Taze Üye
15 mesaj

arkadaş gps müthiş bir teknoloji özellikle fatura kesmeye gelen yada postacıların yada iş gezilerine çıkan kişilerin kullanması gereken bir teknoloji...

bu arada deniz aşırı durumlarda gps sivil olarak kullanılamıyor! mu acaba amerikalılar denizde üstünlük sahibi olmak için kullanmadıkları ne malum sadece karadaki teknolojiyi acıkladılar ama denizde belki hala kullanılıyor ama halka açıklamıyorlar...

insansız ucaklar vsvs varken bence kesin farklı açıklanmayan projeler vardır... sanırım jetpack durumuda özetler bu konuyu...