Gpu Kullanımı?

Kezzo6
16-01-2019, 21:10   |  #1  
Kezzo6 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Bundan yaklaşık olarak 3 ay önce ekran kartım yandı ve fiyatlar çok yüksek olduğu için yeni ekran kartı almadım. Şu anda Intel HD Graphics 4400 entegre grafik birimini kullanıyorum. League of Legends ve Insurgency oyunlarını düşük ayarlarda oynarken GPU kullanımım %60 - 70 bazense 80'e çıkıyor. CPU sıcaklığı 62 - 63 arasında gidip geliyor, buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Bazı oyunlarda ise FPS düşmüyor fakat GPU kullanımım %100 oluyor ve CPU sıcaklıkları 70 - 80 arası oluyor. Harici ekran kartlarında büyük oyunları oynarken %100 olmasınin normal olduğunu biliyorum fakat benim harici ekran kartım olmadığı ve entegre grafik birimini kullandığım için kafam biraz karıncalaniyor. Bu GPU kullanımı %100 yapan oyunları oynarsam sistemime uzun veya kisa vadede bir zarar verir mi? Yanar mi? Ne olur ne biter anlatır ve bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sistemim:
Intel i3 3.4 GHz (4.nesil)
Intel HD Graphics 4400 128 MB kullanılabilir video belleği (entegre)
8 GB RAM
1 TB Harddisk

excel_mustafa
16-01-2019, 21:56   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

sıcaklık 80 i geçmediği sürece sorun olmaz. biostaki işlemci ayarları fabrika ayarındaysa kafaya takacak bir şey yok.

Kezzo6
16-01-2019, 21:58   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Msi afterburner kurulu bilgisayarda ama GPU sıcaklığını göremiyorum  ? sadece Cpu sıcaklıklarını görebiliyorum ve gpu kullanımı dışında gpu ile alakalı bir şey göremiyorum entegre olduğu için olabilir mi ?

klyglsn
16-01-2019, 22:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

oyunlarda ekrankartının gpusunun  yüzde yüze yakın çalışması normal  sende yok grafik işlemcinin üzerinden oynuyorsan onun zorlanması normal tabi oynadığın oyun yüksek grafikte ise işlemciyide sistemide zorlar budurmda ya işlemci ısınır kendini kapatır yada anakartın bazı devreleri yanabilir sendeki sistem zaten eski yeni oyunların hiçbirini oynamaz işlemcinin grafik belleği biosdan yükseltilebiliyormu zanetmiyorum  eniyisi oyun oynamamak