grafik tablet

csmergun
10-11-2007, 22:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

arkadaşlar ben matematik öğretmeniyim.işim için grafik tablet almam gerekiyor ama internette araştırdım.forumlarda kafam karıştı.soru
1)hangi özellikler önemli olmalı
2)hangi markayı(ayrıntısıyla) almalıyım
3)bu tür ürünleri almadan deneme şansım varmı nasıl?
4)UC-LOGIC A5 PROFESYONEL DİZAYN TABLET (PF8060-TAB06PRO)
  TRUST WIRELESS SCROLL TABLET TB-4200 14070
  UC-LOGIC A4 PROFESYONEL DİZAYN TABLET (PF1209-PRO)
hangisini almalıyım

seasonoblood
16-11-2007, 09:06   |  #2  
Yeni Üye
49 mesaj

şimdi trust oldukça kullanışlı ve hesaplıdır...uc-logic ise kaliteli ve pahalıdır..tablet almak için her zaman a4 tercih et derim ben.ama ne yapacağına da bağlı tabi.. hangi alanda kullanacaksın tableti??

Borga-x
16-11-2007, 09:14   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Wacom tabletını kullanmanı onerırım.Ben tasarım işinde (işyerinde) Wacomu kullanıyorum

xinggan
06-11-2018, 12:38   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Kullanımına göre gereklilikler üzerinden gitmen daha mantıklı. Tabletlerin temel parametreleri şunlar:
1- aktif alan büyüklüğü
2- kalem basınç duyarlılığı
3- kısayol tuş sayısı

Başka farklar da var ama en temelleri bunlar.

1- Aktif alan senin çizim stiline göre önemli. Yani çizimi bilekten mi yoksa omuzdan mı yaptığın bu parametre için önemli. Çoğu kişi için "small" boyutu yeterlidir. Eğer omuzdan büyük hareketlerle çizim yapıyorsan "medium" ya da "large" boyutu o zaman daha gerekli olabilir. Diğer nokta ise; çift monitör çalışıp çalışmadığın. Yada yüksek çözünürlüklü(4k) bir monitör kullanıp, kullanmadığın. Tabletle kontrol etmen gereken piksel arttıkça tabi daha büyük bir tablet avantaj olacaktır. Full HD bir monitörle çalışan çoğu çizer için "small" boyut tablet yeterli olacaktır.

2- XP-Pen tabletlerinin özellikle son yıllarda çıkan tüm modellerindeki kalemler gayet başarılı. Farklı basınç seviyesindeki kalemlerin arasındaki farkı anlaman bile zor. Eski XP-Pen Star lar 2048 iken yeni pro modelleri 8192. Çoğu çizim tekniği/stili için, özellikle yeni başlayanlar için 2048 bile gayet yeterli bir değer.

3- Bu tuşlar çok kullanışlı olabiliyor. XP-Pen Star G640S modellerinde 6 kısayol tuşu var. XP-Pen DECO modellerde ise "DECO 03" modellerde 6 tuş ve ring denilen 4 fonksiyonlu bir buton seti var. Diğer boylarda 6 tuş yerine 8 tuş var. Ancak ben klavyeden çalışmaya alıştığım için bu tuşları kullanmıyorum bile. Senin ihtiyaçların önemli. Ama ben çoğu durumda pratik bulmuyorum.

Uzun lafın kısası; bu özelliklere bakıp, kendi ihtiyaçlarına göre modelini seçebilirsin. Başka marka ve meodellerde denemiş olmama rağmen, Ve model olarak; çoğu kişi için yeterli olduğunu düşündüğüm için "DECO 01" boyutlu XP-Pen ları tavsiye ederim. Dokunmatik özelliği ise gereksiz bir özellik sayıyorum. Yani; XP-Pen "DECO 01" ve "DECO 03" alabilirsin.