GTA IV Sonrası Bu Sıcaklıklar Normal Mi ?

umutcakirbm
13-07-2011, 21:43   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 9
75 mesaj

Benim merak ettiğim, sıcaklıklarda bir hata olabilir mi? Çünkü 4 saat GTA IV ardından hâlen böyle sıcaklıklar beni korkutuyor!

Sistem Özellikleri:
İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate 32 Bit
Anakart: Gigabyte GA-MA78LM-S2
İşlemci: TripleCore AMD Athlon II X3 425, 2600 MHZ (13,5 x 193 )
Ram: Kingston (2 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 220 DDR2 128 Bit 1 GB

Son Düzenleme: umutcakirbm ~ 13 Temmuz 2011 21:44
mburak12345
13-07-2011, 22:05   |  #2  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,242 mesaj

gayet normal.. 75 dereceden sonra kork.

faceman
13-07-2011, 22:35   |  #3  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,591 mesaj

normal bir şey yok

censez41
13-07-2011, 22:39   |  #4  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

anakartın ısısı biraz fazla sanki

firaristt
13-07-2011, 23:05   |  #5  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

sorun yok, gayet iyi :) havalar da ısındı dolayısıyla sistemlerin biraz daha sıcak çalışması normal :) oda sıcaklığı 30dereceyi geçtiği şu günlerde o ısılar normal. Önemli olan en yüksek ısılar :) İşlemci 65'i, anakart 65'i, e.kartı 75'i, HDD 40'ı geçmediği sürece sorun olmaz ama daha yüksek ısılar parçalara zarar vermeye başlar :) Benim işlemi stok fanla(4yıldır hiç dokunmadan kullandığın stok fan şuanda kasanın içerisinde yatık bir şekilde kasanın içinde hava üflüyor iyi de oluyor :D) 72dereceyi görmüştü ertesi gün 22TL'e(yirmi iki lira çok değil) XIGMATEK Apache 903 soğutucu aldım şimdi max 62derece :) Ve 62dereceyi 2saat Orthos(2tanesi CPU, 1tanesi tüm sistem)+1saat Prime 95'ten sonra 62dereceye 10saniyeliğine fln çıktı sonra yine azaldı :) 4000Rpm çok fazla hızlı ve bir o kadar da sesli çalışır diye tahmin ediyorum. Tavsiyem kule tipi bir işlemci soğutucu ve 10-15TL'lik bir termal macun :) O beni aşar derseniz benim gibi 20-25TL'lik yeterli bir soğutucu ve düzgün bir termal macun almanız iyi olur :) Hem daha sessiz hem daha serin olur :) Birde kasadaki fanların düzenini biraz değiştirmeyi deneyin :) ön panelde altta duran fanı biraz üste taşımak tüm sistemimde 6-7derecelik fark etti. Ama yeni sistem alma arifesinde olduğum için şimdiki sistem idare etsin diye bakıyorum :D (Yeni sistemde HAF X, TT Frio, MSI TF III gibi soğutma parçaları olacağı için hiç dert etmiyorum :D)

umutcakirbm
13-07-2011, 23:27   |  #6  
OP Üye
75 mesaj

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Sorun olmaması gerçekten sevindirici. İşlemci fanı 4000 de ses yapar demişsiniz. Fakat kasadan ses gelmiyor Allah'a şükür :) . Termal macunda işlemcide mevcut.Kasada ekran kartında, işlemcide ve kasanın power supply mi deniyor ne :D işte onda birer tane fan var. Bir de ekstradan takılmış. Sizce bu sıcaklıktan daha az sıcaklığı görmek için ne yapabilirim ? Yardım ederseniz çok memnun olurum.

firaristt
13-07-2011, 23:45   |  #7  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Kasa fanlarını arttırabilirsiniz, fanların boyutlarını arttırabilirsiniz, daha iyi hava üfleyen fanlar kullanabilirsiniz vs.  bunlar dışında sıvı soğutma ve HAF(High Air Flow-Yüksek Hava Akışı) serisi bir kasa alabilirsiniz, iyi bir işlemci soğutucu alabilirsiniz, ekran kartı soğutucu alabilirsiniz gibi seçeneklerde var ancak bu 2. grup daha maliyetli olacağı için tavsiyem fanlarda biraz değişiklik yapmanız :)

Bilemiyorum, ben sese karşı çok hassasımdır.Yani kasadan gelen sese sinir olurum ve mümkün olduğunca sessiz bir kasa kullanmaya çalışırım ama şuanki sistemimde bu pek mümkün değil zaten yeni sistem almamın bir sebebi de o. Bu yüzden size normal gelen ses bana yüksek gelebilir ki  öyle olacağını da düşünüyorum :) 4000Rpm'deki bir fanı geçtim benim eski AM2 stok soğutucu 3200Rpm'de iyi kafa ütülüyor ve toz vs. yok. sırf hızlı döndüğü için. 4000Rpm'e katlanabileceğimi sanmıyorum.

Kasanızdaki o ekstra fanı değiştirmeniz iyi olacaktır. Tabii burada kilit nokta bütçe, ve ne kadar büyüklükte bir fan kullanılabileceği.Ve tabii ki ses seviyesi...Ama en basitinden kasadaki fanları eski bir diş fırçası yardımıyla bir güzel temizleyin :) Toz kalmasın üstünde o zaman hem ses azalır hem sistem biraz daha serin çalışır :) Özellikle PSU(güç kaynağı) fanı ve içerisindeki bileşenler ciddi derecede toz toplar :) Ama garantisi devam ediyorsa dokunmayın o parçaya :) 

umutcakirbm
13-07-2011, 23:52   |  #8  
OP Üye
75 mesaj

bilgisayar toplama zaten garanti gibi bir sorun yok psu nun parça garantisi varsa da bitmiştir heralde :) aslında bugün temizledim fanları temizledikten sonraki rakamlar bunlar işlemci fanı dahil temizledim. termal macun elime yapıştı hep :D o kadar ısınmış ki artık :D en iyisi fanın kapakları açim ben bi nefes alsın :D

can_yurdakul
13-07-2011, 23:58   |  #9  
Yıllanmış Üye
778 mesaj

Isı değerleri normal de sen o cpu sesi ile o pc yi nasıl kullanıyorsun .ben 2000 rpm ye dayanamıorum :)

umutcakirbm
14-07-2011, 00:01   |  #10  
OP Üye
75 mesaj

dayanmaya çalışıyorum :D bu arada boşta sadece ie açıkken cpu 60 dereceye dayandı  ve devir 4300 rpm :S noluyor bu bilgisayara :D

can_yurdakul
14-07-2011, 00:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
778 mesaj

ısı degerleri sıcaklaklarda normal.Benm işlemci x4 955 gta 4 de 75 dreceye cıktı ve ses 2500 devirde dedim pc idici heralde en yakın zamanda bir işlemci sogutucu alıcam gercekten ısınma sorunu var amd x4 955 in.Akasa Venom Şart Bu Devirde.

can_yurdakul
14-07-2011, 00:10   |  #12  
Yıllanmış Üye
778 mesaj

Sende 50 TL ye iyi bir sogutucu alırsan ısınma sorunlarından ve ses sorunundan kurtulmuş olursn .

umutcakirbm
14-07-2011, 00:14   |  #13  
OP Üye
75 mesaj

bana bir tane önerebilir misiniz işlemciye uygun link verirseniz sevinirim ben bulamıyorum hep intel :S

firaristt
14-07-2011, 00:16   |  #14  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Yaz sıcaklarından oluyor. Sıcak çarpmıştır. Gece 12'i geçti ve oda sıcaklığı 30.6derece gösteriyor. İstanbul Gaziosman Paşa'da oturuyorum. Bugün bende kasanın dış kapaklarını çıkarttım iyi oldu ama kötü bir görüntü oldu ama hiç değilse serin çalışıyor sistem :) Öyle düşününce HAF X'te öyle çok güzel görünümlü bir kasa değil ama soğutması ve özellikleri zaten insanı hayran bırakıyor :) Görüntü benim için 2. planda olduğu için sorun değil :) Belki benim kasanın bir fotosunu ekleyebilirim biraz sonra :) Ben Chrome kullanıyorum ve şuanda en yüksek sıcaklık 44derece ile işlemcide :) Gom Player'da video klip(Usher-OMG çalıyor şimdi :D) açık, Jdownloader'da dosya iniyor, Chrome açık, işlemcide %50 civarında yükte.(%50 korkutmasın 3tane Orthos aynı anda açıkken üstüne Prime95 açtığımda bile gram takılma yok ama HDD bayağı bir ağırlaştığı için bi miktar ağırlık oluyor ama sorun değil :) Ve bu sıcaklarda :D(PC 10saattir açık :D)

umutcakirbm
14-07-2011, 00:18   |  #15  
OP Üye
75 mesaj

benim de yaklaşık 1 gündür açık ve sıcaklıklar el yakıyor :D

can_yurdakul
14-07-2011, 00:24   |  #16  
Yıllanmış Üye
778 mesaj

bunu alabilirsin.

can_yurdakul
14-07-2011, 00:25   |  #17  
Yıllanmış Üye
778 mesaj
Alıntı: firaristt  
Yaz sıcaklarından oluyor. Sıcak çarpmıştır. Gece 12'i geçti ve oda sıcaklığı 30.6derece gösteriyor. İstanbul Gaziosman Paşa'da oturuyorum. Bugün bende kasanın dış kapaklarını çıkarttım iyi oldu ama kötü bir görüntü oldu ama hiç değilse serin çalışıyor sistem :) Öyle düşününce HAF X'te öyle çok güzel görünümlü bir kasa değil ama soğutması ve özellikleri zaten insanı hayran bırakıyor :) Görüntü benim için 2. planda olduğu için sorun değil :) Belki benim kasanın bir fotosunu ekleyebilirim biraz sonra :) Ben Chrome kullanıyorum ve şuanda en yüksek sıcaklık 44derece ile işlemcide :) Gom Player'da video klip(Usher-OMG çalıyor şimdi :D) açık, Jdownloader'da dosya iniyor, Chrome açık, işlemcide %50 civarında yükte.(%50 korkutmasın 3tane Orthos aynı anda açıkken üstüne Prime95 açtığımda bile gram takılma yok ama HDD bayağı bir ağırlaştığı için bi miktar ağırlık oluyor ama sorun değil :) Ve bu sıcaklarda :D(PC 10saattir açık :D)
Senin sistem noldu yeni alacağın bekliyormsun ?

umutcakirbm
14-07-2011, 00:30   |  #18  
OP Üye
75 mesaj

çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacak. Peki bu şu anki CPU Fanı ve soğutucusunun altında işlemciyle arasında termal macun var. Yeni soğutucuyu takacağım zaman eski macunu işlemciden çıkarıp mı yeni macunu sürmeliyim, yoksa direk eski macunun üzerine yenisi sürülebilir mi ?

firaristt
14-07-2011, 00:35   |  #19  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

valla bekle bekle olmuyor.Bendeki bahtsız bedevi şansı olduktan sonra noel baba gerçek olsa tam bana hediye getirecekken başına meteor düşer öyle diyeyim. Kaç senedir olan babalar günü indirimi olmadı şimdi de dolar yüksek bekleyip duruyorum valla. Ama pederle anlaştık artık ilk KDV indiriminde sistem benimdir. kesin tatile gittiğimizde olur o indirim de bende yine kabak gibi kalırım. Ki o sistemin KDV'siz fiyatı(bugünkü fiyatıyla)benim üst limitin de üstüne dayanıyor. Dolar düşsün biraz daha bi indirim havada kapıcam artık...

Neyse şimdiki sistemin 2-3 fotosunu atayım biraz yüzünüz gülsün :D %100 Türk zekasının ürünüdür :D (Kasaya laf etmeyin, o emektar 12.yaşına geliyor. Belki de geldi bile :D) İşte fotolar:

Tamam biraz kasada kablo karmaşası var, kabul. Kasanın kapağı takılıyken ya tarafa tıkıştırıyordum ama şimdi öyle bir şansım olmadığı için dut gibi ortada kaldılar. Lanet olsun ya kasanın sol, sağ ve üst kapakları tek parça metal. Bi kenarı açmak için koca şeyi çıkartmak gerekiyor.12yıl önce düşünülmemiş heralde :D

Yeni soğutucu takmadan önce eski macunu bir güzel temizleen gerekiyor, ondan sonra biraz bekle bir saat kadar sonra yeni macunu ortaya 1damla damlat ve üzerine soğutucuyu yerleştir o baskıyla zaten yayılacak ve kalın olmamasına dikkat et :) Eğer kalın olursa aradaki ısı alışverişi zayıflar :) İnce ama boşluksuz olucak kadar damlat tam ortaya o yeter :D (Kabaca 2pirinç tanesi kadar(pişmemiş, küçük 2tane kadar))

Son Düzenleme: firaristt ~ 14 Temmuz 2011 00:39
can_yurdakul
14-07-2011, 00:39   |  #20  
Yıllanmış Üye
778 mesaj
Alıntı: SoundMaXer  
çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacak. Peki bu şu anki CPU Fanı ve soğutucusunun altında işlemciyle arasında termal macun var. Yeni soğutucuyu takacağım zaman eski macunu işlemciden çıkarıp mı yeni macunu sürmeliyim, yoksa direk eski macunun üzerine yenisi sürülebilir mi ?
Üstüne süreceksin tabiki

firaristt
14-07-2011, 00:41   |  #21  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Eskisini temizlemeden sürersen yeni soğutucu da macun da bir halta yaramaz :) alttaki eskiyi iyicene temizle sonra neminin gitmesi için 40dk-1saat kadar bekle ondan sonra yeni macunu ortaya damlat üstüne de soğutucuyu koy tamamdır :D Ortaya damlattığın damla soğutucunun yapacağı baskıyla kendiliğinden yayılacaktır :)

can_yurdakul
14-07-2011, 00:43   |  #22  
Yıllanmış Üye
778 mesaj

Firarist ah keske kdv indirimi olsada bende alsam benm sistem seninkine çok bnziyor .Bu arada kasan da fena deilmiş fanlar felan dısarıda ama olsun o fanlar seni bile serinletir.

umutcakirbm
14-07-2011, 00:44   |  #23  
OP Üye
75 mesaj

hanginiz doğru söylüyor :D eski macunu bir güzel temizleyim mi, yoksa üstüne süreceğim tabi ki mi ? :D

can_yurdakul
14-07-2011, 00:49   |  #24  
Yıllanmış Üye
778 mesaj

yanlıs bilgi vermişim k.bkma dalgnlık oldu firaristt in dedğini yap :)

firaristt
14-07-2011, 00:50   |  #25  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Bir güzel temizle eski macunu biraz bekle nem gitsin ondan sonra yeni macunu sür ve soğutucuyu tak :)

@can_yurdakul o fanı dışarı koyma fikri daha yeni 1-2saatlik ama iyi işe yarıyor valla :D 2slot altında HDD var 30-32derece arasında :D Yoksa 35-37derece kadar çıkıyordu :D kasa böyle serin çalışıyor zaten :) aslında benim derdim kapakları kapatığ denemek ama onun için yeterli hava akımı oluşur mu diye düşünüyorum. Dosya da indiği için pc'i kapatıp deneyemiyorum.ee metal olunca da köfte olma riskini de alamıyorum bakalım deneyeceğim :D kasanın kapaklarının kapalı olması yeterli hava akımı oluşuyorsa daha iyi soğutma sağlar ama yeterli hava akımı oluşmuyorsa daha yüksek ısılar demek...Baktım bana sıcak basıyor öndeki fanı biraz kendime tutuyorum serinleyince yine oraya koyuyorum güzel oluyor, tavsiye ederim :D Boşuna Türk zekasının ürünüdür demiyorum :)