GTX 780 (PNY) ısınma sonrası performans sorunu

cedide
03-06-2020, 22:28   |  #1  
cedide avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar 1 yıldır kullandığım masaüstü bilgisayarım iki gün önce CMS 2018 oynarken sıcaktan kendini resetledi sistemin soğumasını bekleyip parçaları kontrol ettim ve tekrar bilgisayarı açtım sistemi tekrar çalıştırdığımda oyunlara giremedim onboard ekran kartından açtığımda problem yoktu ancak GTX 780 ekran kartımdan açtığımda PC kapanıyordu birkaç saat sonra tekrar GTX 780 üzerinden denedim ve açıldı ama bu sefer büyük oyunlarda tam performans vermiyordu GTA 5 - Forza Horizon 4 gibi oyunlarda aynı ayarlarda sabit 75 FPS verirken şimdi 30 - 55 arası FPS veriyor ayarları ne kadar düşürürsem düşüreyim anlık FPS düşüşleri yaşıyorum özellikle Borderlands 2 oyununda sabit 75'ten 45 FPS saniyelik olarak düşüyor ve oyunları açtığımda ekran kartından elektrik kaçağından gelen sese benzer bir ses geliyor.

Sistem boşta iken o ses kayboluyor arada bir ses tekrar ortaya çıkıyor 5 -10 saniye sürüp gidiyor ayrıca kulaklılarda ince bir ses resmen dönüyor.
Sistem özelliklerimi sizinle paylaşıyorum.
(V-Sync - NVIDIA denetim paneli ayarlarını -sürücümün güncel olup olmadığı ve ekran kartının veya diğer parçaların oturup oturmadığına kadar kontrol ettim)

PSU olarak everese EPS-6600 600W kullanıyorum.

Şimdiden teşekkürler.
Bios ayarlarını dahi kontrol ettim eski haline yükledim ancak değişen bir şey olmadı.

excel_mustafa
04-06-2020, 12:33   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

Ekran kartından ses gelmesi kondansatör veya besleme elemanlarının arızalı olduğunu gösterir. Anakart tamiri yapan bir bilgisayarcıya gösterebilirsin.