GTX1080TI ekran kartım aşırı ısınıyor olabilir mi?

cansariyel
07-02-2020, 05:17   |  #1  
cansariyel avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Herkese merhabalar, öncelikle belirtmek isterim ki açtığım ilk konu başlığıdır. Bu başlık altında sizlerden sistemimde son zamanlarda yaşadığım sorunlar hakkında fikirlerinizi ve yardımlarınızı isteyeceğim. Topladığım sistemimi yaklaşık 3 senedir kullanıyorum, bundan 4 ay öncesine kadar bazı uygulamalarda ve oyunlarda net olarak 7 saniyeliğine tamamen donma sorunu yaşıyordum, kulaklıktan da donma anında cızırtı sesleri geliyordu (anlık takılma sesi). Daha sonrasında bu anlık donma sorunu yavaş yavaş görüntünün donması fakat mouse'un haraket ettirebilmesi gibi gibi olaylarla ufak ufak değişim göstermeye başladı. Son 1 haftadır bu sorunu hiç yaşamadım çünkü oynadığım FPS tarzı oyunları bıraktım ve MMORPG bir oyun oynamaya başladım, maksimum 120 fps destekli bu oyunda grafik ayarlarımın ekran kartım ile 1920x1080 full hd çözünürlükte olması gayet ideal geldi bana ve 1 haftadır da sıkıntısız oynuyordum. Fakat bu akşam 2 kere yaşadığım şöyle bir olay var; bilgisayar aniden kapanıyor görüntü gidiyor ve fanlar veya ekran kartının fanı %100 modda çalışmaya başlıyor, çıkan yoğun fan sesinden anlaşılıyor. Daha öncesinde 7 saniyelik donma sorununda da araştırmalar yapmıştım, fan kaynaklı olabilir vs vs. yazıyordu çoğu forumda, bu akşam da böyle olunca acaba ekran kartı mı çok ısınıyor, bilgisayar kapanıyor ve ekran kartı kendini soğutmaya alıyor veya işlemci diye düşünmeye başladım. Fakat sonradan fanlarla alakalı tekleme takılma gibi sorunların da olabileceği aklıma geldi. Parçalarımın garantisi yok ve gidipte ciğerci bir bilgisayarcının eline de bırakmak istemiyorum, çevremdeki bilgisayarcılara i7 işlemciyle götürürsen i5 alabilirsen seviniyorsun diyebiliriz gerçekten. Yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim.