Güvenlik Kamerası Veri Kurtarma (CCTV Recovery)

habibkaratas
09-06-2021, 22:25   |  #1  
habibkaratas avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2017

CCTV (DVR & NVR) kayıtları hayatımızda büyük önem taşır. Kolluk kuvvetleri, resmi ve özel kurumlar, özel mülk veya diğer amaçlar için kullandığımız CCTV (DVR & NVR) sistemleri, günümüzde bir çok olayın tespiti, teşhisi ve takibinde kullanılmaktadır. Plaka tanıma sistemlerinden, yüz tanımaya, endüstriyel otomasyondan, insansız hava araçlarına kadar bir çok sistemin olmazsa olmazlarındandır. Bir çok sebepten dolayı yaşanan bir olay hakkında kayıt altına alınan görüntülerin yeniden izlenmesi veya adli bir vakanın çözülmesi için kopyalanması gerekebilir. Hem uzun ömürlü olmaları, hem de okuma/yazma ömürlerinin teorik olarak sınırsız olmalarından dolayı bu kayıtları HDD diskler aracılığıyla muhafaza ederler. Fakat sıkça karşılaşılan bir uygulama olması sebebiyle dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var; Ekseriyetle son kullanıcılarda maliyetten dolayı 7/24 Surveillance (Güvenlik Diski) disk kullanılmadığından disklerde veri kaybı yaşanmaktadır. 7/24 güvenlik diskleri adından da anlaşılacağı üzere 7/24 çalışma şartlarına uygun olarak normal bilgisayar disklerine oranla bir miktar daha pahalıdır ve o oranda daha dayanıklıdır. Olası bir vakada, sıkça arıza yapmalarından dolayı bu görüntülere ulaşamamanıza sebebiyet verebilir. Tüm bu sebepler haricinde yine de bu kayıtlar çeşitli sebeplerden dolayı silinebilir, disk arızası yaşanabilir veya sabotaja uğrayabilir. 

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı cctv sistemlerinde geriye dönük silinmiş veya hasara uğramış kayıtlara ulaşma ihtiyacı olabilmektedir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız anda mümkün ise kaydı durdurmanız ve mevcut kayıtlara zarar gelmemesi adına kayıt cihazı üzerinde takılı olan diskleri sökmeniz gerekir. Aksi takdirde silinmiş görüntülerin üzerine yazılan her veri, ulaşmak istediğiniz görüntülere ulaşamamanıza sebebiyet verecektir.

Silinen Kamera Kayıtlarına Ulaşılabilir Mi?

İnternet ortamında paylaşıma sunulan ücretsiz veya crackli yazılımlarla CCTV (DVR & NVR) sistemlerinden veri kurtarılamaz. Her marka kayıt cihazının kullanmış olduğu dosyalama sistemi aynı olmamakla birlikte dosya sıkıştırma (codec) teknoloisi de aynı değildir. Ayrıca DVR veya NVR'da formatlanan HDD'yi windows ve linux işletim sistemleri kullanmış oldukları teknoloji farklılığından dolayı tanımaz. Bu tarz işlemler için tüm marka ve modellere ait dosya imzaları ve o dosyalama sistemini destekleyecek yazılım ve donanımlar gerekmektedir. Silinen kamera kayıtlarını kurtarma programı diye internet üzerinde basit aramalar yaptığınızda karşınıza bir çok sonuç çıkacaktır.

Fakat;

CCTV sistemlerden veri kurtarmak için özel olarak yazılmamış sıradan veri kurtarma programları, kayıt cihazlarından veri kurtarmak için yeterli değildir. CCTV sistemlerinde kullanılan işletim sistemleri piyasada yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden farklıdır ve bir çok markanın kendisi için özelleştirdiği işletim sistemleri bulunmaktadır. Gerek dosyalama sistemleri (wfs, hfs, dvfs, wsda,rsfs.. vb.), gerek dosya yapıları tamamen birbirinden farklılık göstermektedir. Yaygın olarak kullanılan yazılımlar hem dosyalama sistemini tanımadıkları, hem de kayıt cihazlarına özel olarak yazılan dosya türlerine ait dijital imzalara sahip olmadıkları için sağlıklı bir veri kurtarma yapılamayacaktır. Dolayısı ile silinen kamera kayıt cihazları için özel olarak üretilen donanım ve yazılımlara sahip olmadan kayıt cihazından veri kurtarma işlemi gerçekleştirilemez. Bu gereksinimlere sahip olmadan yapılacak her işlem, verilerinize zarar verecek ve kurtarılma ihtimali olan görüntülerinizin kurtarılamamasına sebebiyet verecektir.

Kaynak