güvenlikle ilgili bir kaç soru?

nastymen
16-01-2008, 16:52   |  #1  
nastymen avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
115 mesaj

arkadaslar sizlere güvenlikle ilgili birkaç soru soracaktım bilenler cevap yazarsa sevinirim

1.nod32 nin çıkarmış oldugu en son sürümü olan 3.0.621 nın kis 7.0 dan daha iyi oldugu söyleniyor gerçekten de öyle mi
2.güvenli mod da virüs taramayla normal virüs tarama arasındaki fark ne ve ben güvenli mod da taramayı denedim ama yapamadım herhalde f8 e bastım seçenekler çıktı orda bi ag ile güvenli mod vardı bide komutla güvenli mod vardı tam olarak nasıl yapılıyor bilen biri bana anlatsın
3.online virüs tarama yapılırken kullandıgım virüs programını pasif hale mi getirmek lazım yani kısacası online virüs tarama nasıl yapılıyorGülüş
4.en önemliside bu ben geçen hafta msn den virüs yedim herhalde bana şöyle bi yazı geldi "bu resimdeki sen misin(burada benim adresiminde bulundugu bi link vardı)" ben bi anlık boşluga düşüp tıkladım tabii daha sonra virüs oldugu aklıma geldi ondan sonra bilgisayarımı tarattım, rootkit tarattım, ad-aware ile tarattım hiç bişey bulmadı ne yapmalıyım şimdi format atmadan düzeltemem mi yardımcı olursanız çok sevinirimAğlıyor

Papatyasever
16-01-2008, 17:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Nod32 vs. Kis çekişmesi yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. İkisi de gayet başarılı programlar. Seçim kullanıcı tercihine bağlı. Bir başkası çıkıp en iyisi Panda da diyebilir. Yani bu net bir cevabı olmayan bir soru.

Bazı virüsler çalışan sistem dosyalarına yapışabilir. Çalışan bir dosyaya erişim çoğunlukla mümkün olmadığı için antivirüs o dosyayı, dolayısıyla da virüsü pas geçer. Güvenli modda minimum düzeyde sistem dosyası çalıştığı için sistem dosyasına yapışan virüsün taramadan kaçma riski en aza indirilmeye çalışılıyor. Güvenli modda tarama yapılması antivirüs programlarınca önerilmediği için bazı antivirüslerde bu gibi sorunlar çıkabilir. Program files içindeki antivirüs.exe dosyasına tıklarsan bazı özelliklerin kısıtlandığına dair bir uyarıya rağmen tarama gerçekleşir.

Ağ desteği ile güvenli mod, güvenli modda herhangi bir ağa erişmek istiyorsan kullanman gereken seçenektir. Komut istemiyle güvenli mod ise daha ileri düzey sorunlar, ya da işlemler için Ms-Dos ortamında komut çalıştırarak işlem yapabileceğin moddur.

On-line taramada antivirüs'ü iptal etmen gerekliyse tarama isteminde bulunduğun site zaten sana bu konuda uyarı verecektir.

Msn konusuna gelince... Bu sadece seni bir linke yönlendirmeyi amaçlayan bir reklam linki olabilir. Ve o linke tıkladığın zaman işi bitmiştir. Antivirüs programının kaçıdığı ya da henüz veri tabanına kayıt edilmemiş bir virüs de olabilir. Hiçbir taramada bulamıyorsan ve sistemde hiçbir sorun yoksa antivirüse güvenebilirsin. Tabi belli bir süre için görev yöneticisinden işlemler menüsünde çalışan işlemleri takip etmende, disklerinin paylaşıma açılıp açılmadığını, ya da bilgisayarda senin değiştirmediğinden emin olduğun bazı ayar değişiklikleri olup olmadığını ve bilgisayrını açtığın zaman dışarıya veri paketi gönderilip gönderilmediğini kontrol etmende fayda var..

nastymen
16-01-2008, 17:28   |  #3  
nastymen avatarı
OP Yıllanmış Üye
115 mesaj

güvenli mod taramak için hangisini şeçemliyim bide diskin paylaşıma açıldıgını nasıl anlayacam ve ben hangi anti-virüs programını kullandıgımı belirtmeyi unutmuşum kis 7.0 kullanıyorum cevapların için teşekür ederim

Son Düzenleme: nastymen ~ 16 Ocak 2008 17:30
Papatyasever
16-01-2008, 17:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Bilgisayar açılırken F8 basıp "Güvenli Modda başlat" seçeneğini yön tuşlarıyla seçip enter'a basarsan bilgisayar güvenli modda açılacaktır. Sonra tarama yapabilrsin. C/D sürücüne sağtık-özellikler-paylaşım yolunu izleyerek paylaşımı görebilirsin. Bu arada Kis7 gayet iyi. Başka seçenekler düşünmene gerek yok...

nastymen
16-01-2008, 18:03   |  #5  
nastymen avatarı
OP Yıllanmış Üye
115 mesaj

ben f8 e bastım karşıma güvenli modda baslat çıkmadı en basta söyledigim ag ile ve komut ile güvenli mod secenekleri çıktı