Güzel makine Divx oynatırken takılıyor ?

tempesty
13-01-2009, 23:48   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Herkese selam arkadaşlar yaklaşık 20 gün önce Toshiba A300D-16N modelini satın aldım..Özellikleri kısaca ;

AMD TURİON X2 İŞLEMCİ 2,1 GHZ
3 GB DDR2 800 MHZ RAM (max.8gb)
320 GB SATA 5400 RPM HARDDİSK
512 MB PAYLAŞIMSIZ ATİ HD3650 EKRAN KARTI..(2320 mb paylaşımlı)
32 BİT VİSTA HOME PREMİUM

Bilgisayardan genel olarak çok memnunum fakat ciddi bir problemim var..Bilgisayarı hdmi çıkışından full hd televizyonuma bağlıyorum ve divx izlemek istiyorum fakat divx oynatılması sırasında düzensiz aralıklarla görüntü takılıp kalıyor,yani sanki makine kasıyor gibi davranıyor anlayamadım..Normal kendi ekranından izlerken hiçbir problem yok sadece hdmi kullanarak tv'ye bağladığımda bu sorun oluştu..

Media center - media player - vlc player - hd player - gom player kullandım değişiklik yok hangi playerla açarsam açayım tıkanma oluyor görüntü duruyor ve bi süre sonra kasarak tekrar geliyor..Bu arada çözünürlük düşürmeye çalıştım 1280-800 yaptım 1024-768 yaptım 800-600 bile yaptım bi faydası olmadı yine takıldı..

Son çare olarak ise hdmi den değilde VGA monitör bağlantı kablosuyla VGA TO VGA bağladım bu seferde görüntü yeşil yeşil gelmeye başladı..

Sonuç olarak bu problemi bir türlü çözemiyorum ve çok canım sıkılıyor makinenin gücü yetmiyomu desem ama özelliklerini yukarıya yazdım sizde görüyosunuz..Sizce PROBLEM ne olabilir ?? Acaba VİSTA danmı kaynaklanıyor bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim :(

Fatih_ARMAĞAN
13-01-2009, 23:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

HDMI kablonuz kalitesiz yada arızalı olabilir.
yeterli şekilde iletim sağlayamıyor olabilir.

HD Ready TV lerde HDMI bağlantı için en uyumlu mod 1280x768 dir.
Ful HD TV lerde  ise 1920x1080 dir.

tabi sorununzla direk olarak alakalı olduğunu söylemek güç. fakat baglantı yaptığınızda sorun oluşuyor dediniz. kablo ile yada tv nizle bir uyuşmazlık olabilir yada ekran kartınızın external ayarları ile ilgisi olabilir. HZ ayarlarını kontrol edin

ekran kartı sürücünüzün en son sürümünü edinip bilgisayarınıza yüklemeyi deneyin.

bu sorun haricinde tavsiyem
Kaliteli Altın uclu bir kablo kullanmanızı öneririm
Hama yada zellikle Profigold marka Altın kaplama kablolar bu işi için biçilmiş kaftandır.

ciddi şekilde görüntü kalitesi farkı yaşarsınız.

tempesty
14-01-2009, 00:58   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Hocam öncelikle cevap için teşekkür ederim..

Ekran kartımın son sürücüsünü indirdim yükledim..

Philips marka altın kaplama uçlu hdmi kablosunu kullanıyorum..

TV full hd ve bütün çözünürlük değerlerinde denedim takılma devam ediyor..

Artık bu noktada makine kasıyor gücü yetmiyor mu demeliyim bu özelliklerde oldukça ilginç yada vistadan kaynaklanıyor xp mi yüklesem bilemiyorum..

luqqa
14-01-2009, 01:38   |  #4  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
332 mesaj

hemen hemen aynı ekran kartını kullanıyoruz benmki 3870 modeli biraz ust seviye sayılabilir sennkinden ama buna rağmen sorun yaşatabiliyor vista :S görsellik  çok fazla ekran kartı fanım hiç susmuyor zorlanma olursa sayet takılmalarda olabiliyor. xp denemelerimde ekran kartının gerçek performansına yaklastım sayılır :S artı birde psu zayıf benm ama vistayı yerinde birde xp de denemenizi tavsye ederim

luqqa
14-01-2009, 02:39   |  #5  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
332 mesaj

bir arkadasın pc donanması baslıklı yazısı için çözüm ararken microsft sitesinde bir makale dikkatimi çekti okurken senn sorunlada karsılastım bir göz atmalısın bence

sanırm çözüm için mantıklı bir çözüm olabilir