Hacker araçları yasaldır, eğer...

CHIP Online
03-12-2008, 17:05   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

CHIP Online, bir cracker'ın bakış açısından yazılım korsanlarının ilginç yöntemlerini inceledi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Hack ... ldir-eger_9818.html

Cracker'lar filmlere, müziklere ve tam sürüm programlara para ödemeden sahip olur ve yabancı web sitelerini istila ederler. CHIP Online yazılım-korsanlarının işini nasıl yaptığını gözetledi.

Makalemizin başrolünü oluşturan Cracker Tom*, güvenlik duvarları, şifrelemeler ve müzik/film endüstrisinin kopya koruma teknolojileri hakkındaki düşüncelerini şöyle açıklıyor: "Elektronik devrelerden ve sayı dizilerinden oluşan her şey hack'lenebilir. Bunun bir iPod, Madonna'nın yeni CD'si veya nükleer istasyonu kontrol eden bir bilgisayar olması hiç fark etmez." Tom bu işi yaparken kendine has terimler kullanıyor, zira Defcon veya daha az tanınan ShmooCon hacker konferanslarında zaman geçirenler kendilerine has kuralları ve dili olan bir dünyada yaşarlar. Tom, kendisini asla "Cracker" olarak tanımlamaz. Hacker dilinde "phr34|<" olarak ifade edilen Freak (çılgın) kelimesi ile kendine hitap edilmesini ister.

İsterseniz bu zevkten siz de yararlanabilir ve kendi isminizi bu dile çevirebilirsiniz. catb.org adresinden bunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Bundan neden bahsediyoruz? Çok basit: Hacker dünyasının geleneklerini tanımayan, her an kendini beyaz bir yüzeyin üstündeki siyah nokta gibi belli edebilir. Böyle bir durumda anında "|0053r" (Looser = kaybeden, acemi)  olarak damgalanır ve kesinlikle "//4r3z" ye (Warez: korsan kopyalar) erişemez. Ayrıca hiçbir şart altında kendini "<|00<|3" (Dude = seçkin hacker/profesyonel)  olarak tanımlayamaz.

*İsmi ekibimiz tarafından değiştirildi

Tüm konu: Hacker araçları yasaldır, eğer...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu konudaki yasal düzenlemeler ne kadar yeterli?

sefass
03-12-2008, 18:08   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
28 mesaj

makale güzel ama benim kafama takılan soru Windows XP ve Vista'da kullandığımız "ftb5@alyx3z.com" parolasını çözmesi sadece 10 dakika sürdü. diyorsunuz
15 karakterli bir parola ama şifreleme algoritması LM mi NTLM mi? nedenini söylim LM zaten günümüz için yetersiz bir şifreleme algoritması şifreyi 7 şer halde grupluyo ve bütün küçük harfleri büyük harfe çeviriyor.Eğer NTLM ise bayağı sallıyorsunuz demektir.

frozen
03-12-2008, 20:51   |  #3  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
776 mesaj

Benimde dikkatimi çekti bu. Bu kadar kısa bir sürede ortaya çıkması enteresan.

$~~@#buB1rP4roL4.,9    gibi bir şifreyi bu araçla çözemedim. Çözenede rastlamadım. bir kaç farklı tablo denememe rağmen. Tabiki 15gb lık bir tabloyu denemedim fakat 10dk süreceğine inanmıyorum.

bwhiteb
04-12-2008, 19:09   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

türkiye bu konuda henüz acemi sayılır.internet suçları hakkındaki yasal düzenleme henüz çok yeni sayılır zamanla daha güzel ve kapsamlı yasalar düzenlenecektir.

Banned
04-12-2008, 19:20   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Konu için gerçekten çok çok teşekkür. Diskeeper yazılımını kıramamıştım, kırdım.

01apachi
05-12-2008, 01:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,618 mesaj
khramn
Konu için gerçekten çok çok teşekkür. Diskeeper yazılımını kıramamıştım, kırdım.
BeğendimBeğendimBeğendim

uGuR.uK
05-12-2008, 12:25   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
khramn
bencedeBeğendimGülümseme