Hangi Donanımların Sürücüleri ArasıraGüncellenmeli

greenj
03-05-2011, 16:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Merhaba, ben donanım konusunda çok az bilgisi olan biriyim. Bilgisayarımdaki hangi donanımların, hangi parçaların sürücülerini (yazılımlarını) arasıra güncellemem gerekir? Donanım ismi yazarsanız sevinirim, teşekkürler

SAİNT
03-05-2011, 16:49   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

aslında bu güne kadar donanım güncellemelerin çok faydasını görmedim eğer donanımla alakalı bir sıkıntınız varsa o zaman güncelleyin örnek : genellikle kartlarda azda olsa bazı grafik kartlarına performansa etki edecek %5 şeklinde driver yayınlıyor şirketler bunun için güncellenir.
örnek : anakartınızın biosunu güncelleyebilirsiniz sebep yeni bir bios sürümü çıkartır anakart markaları ve biosla kullanamdağınız bir özelliği aktif hale getirirler o zaman yüklenebilir mesela işlemci destek tablonuz genişler.
kısaca eğer donanımınızda iyileştirme yani sıkıntılı bölümleri düzeltecek driver yada performansı artıracak bir güncelleme varsa güncellersiniz bunun dışında pc hiç bir sıkınıtınız yoksa ve yeni çıkan yazılımlarda bu yönde yiileştirme göstermiyorsa çokta gerek yok bence. 2 defa güncelleme faydasını gördüm bir bios güncellemesi ile ses sisteminden acayıp tıpırtılı sesler geliyordu ne yapsak çözemedik ve bir gün anakart üretici sayfasına girdiğimde aynı sıkıntıdan muzdarip insanlar vardı ama şirket bu sorunu bios güncellemesi ile ortadan kaldırdı şimdi bir sıkıntı yok ayrıca yine bios güncellemesi ile anakartıma takabileceğim işlemci sayısı hatrı sayılır bir şekilde arttı en güncel işlemcileri takabilecek hale geldim.

Sails_42
03-05-2011, 16:51   |  #3  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

Ekran kartını güncel tutman gerekir... Bu çok önemli bir olay değil ama eğer çok oyun oynayan birisiysen sürücü yazılımı güncel bir ekran kartı daha iyi performans gösterir... Bunu ekran kartının internet sitesinden yapabilirsin... Bir de varsa ses kartının yazılımını güncelleyebilirsin... Onun dışında donanımsal olarak yok diyebilirim... Windows'unu ve virüs programını güncel tutman daha önemlidir...

greenj
04-05-2011, 07:38   |  #4  
OP Taze Üye
13 mesaj

Cevaplarınız için teşekkürler. Faydalandım. Ama ses kartımı bilmiyorum. EOMER42, bilgisayarı aldığımda ayrıyeten bir ses kartı taktırmadım, bilgisayarın kendi ses kartı nasılsa aynen öyle duruyordur. Markasını felan nasıl anlayabilirim güncellemek için? Bir de işlemcilerin güncellenecek bir şeyi oluyor mu?

Son Düzenleme: greenj ~ 04 Mayıs 2011 07:45
Sails_42
04-05-2011, 17:19   |  #5  
Sails_42 avatarı
Yıllanmış Üye
256 mesaj

İşlemci herhangi bir güncellemeye gerek yok... Eğer ayrıca bir ses kartı yoksa anakartın internet sitesinden eğer yeni bir güncelleme varsa indirebilirsin ses yazılımını ama zannetmem... Zaten çok da önemli değil ses sen ekran kartını güncel tut o yeterli...