hangi ekran kartı???? ekran kartından iyi anlayan

ocean_of_anka1
21-12-2006, 12:13   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
144 mesaj

arkadaşlar 1 ay önce yenibir pc topladım şimdilerdede ekran kartı almayı düşünüyorum ama tabiide kararsızım. benim bütçeme göre seçtiklerim var hangisini tercih etmeliyim acaba? yardım için şimdiden sağolun
PALIT 512MB GeForce 7900 GS
sapphire 256mb ati x1950pro
SAPPHIRE 256MB ATI Radeon X1900 GT AVIVO
gibi 3 tercihim var ama bu directx10 aklımı bulandırıyo, o kartların fiyatının düşmesinimi beklemeliyim? bu yeni direct x10 isteyen oyunlar ne zaman çıkar bilmiyorum ve üstteki kartlar directx10 desteklemiyor bu karklarla directx10 isteyen oyunları açamıcam sanırım, şimdilik basit bi kart alıp ilerde daha ciddi mi düşünmeliyimbu ekran kartı işini? yardımcı olursanız sevinirim

Son Düzenleme: ocean_of_anka1 ~ 21 Aralık 2006 12:23
lazrailefsanesi
21-12-2006, 13:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Bu kadar para ayırdıgına göre bence yazık etme ocaktan sonra büyük ihtimal yagmur gibi dx10 kart cıkacak ve fiyatlarda biraz olsun düsecek.Ama windows vista'ya gecmeyecem diyorsan zaten dx10 senin icin cok önemli olmayacak çünkü (yanlıs bilmiyorsam) dx10 destekli oyunlar sadece vista da çalışacak.Bu oyunlar yanlız dx9 la da sanırım calısabilir ama görüntü fark edecektir.

muammerturkmen
21-12-2006, 13:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

dx9 kartlar için dx10 sürümü çıkacak ama ne kadar kararlı olur bu sürüm...

lazrailefsanesi
21-12-2006, 13:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Bu kartlar arasından da tercihim şöyledir.Eger AA ve AF acarak oynamayı seviyorsan sapphire 256mb ati x1950pro.

Yok cok fazla ben öyle özelliğe girmiyorum diyorsan
PALIT 512MB GeForce 7900 GS'dir.

Bunun haricinde fiyatı nedir bilmem ama 8800'ler cıktı :) Onu alarak direk soruna çözüm bulabilirsin :P

muammerturkmen
21-12-2006, 13:22   |  #5  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

8800 1200YTL, bende sapphire 256mb ati x1950pro öneriyorum

ocean_of_anka1
21-12-2006, 19:42   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj

yardımlarınız için teşekkürler, sanırım en iyisi vistayı bekleyip bu bahsettiğim kartların directx10 sürümünün çıkarılmasını beklemek. sizinde dediğiniz gibi directx10 destekli sürümleri çıkarmı?, çıkarsa nezaman çıkar? soruları şimdilik yanıtsız sanırım. halihazırda directx 10'u destekleyen kartın, 8800ün fiyatı malüm. ocak ve şubat ayları içinde 8800ün fiyatının, sapphire x1950pro'nun fiyat seviyesine düşüceğini sanmam. o benim içi biraz uçuk bi tercih olur sanırım. peki directx10 isteyen oyuların örneğin sapphire x1950pro(directx9 destekli sürümü) ile çalıştırıp çalıştırmayacağı hakkında kesin bi bilgiye ulaşabilirmiyiz? yani ben sapphire x1950pro alsam mesela mart ayında çıkcak directx10 destekleyen bi oyunu çalıştıramayacakmıyım? yardımcı olabilirmisinz?

lazrailefsanesi
21-12-2006, 19:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Simdi bende bu sorunun cevabını her yerde arıyom.Nitekim benimde gecen sene cok para verip aldıgım simdi elimde mi patladı diye dusundugum bir kart var :)

Öncelikle ocak ayında 8800'ün fiyatı bence X1950'nin suan ki fiyatına düşecek.Çünkü Ati meydanı daha fazla boş bırakmaz.Kendi Dx10 X2*** serisini piyasa sürecek.Buna cevap olarak da nvidia ya fiyat kıracak yada 8850 8900 gibi bir kartla cevap verecek.Her halikarda ya ati ya nvidia bir sekilde fiyat kırmak zorunda kalacak.Bunun haricinde yagmur gibi kart cıkacak derken emin ol ciddiyim.Sonucta sapphire palit ve his gibi kullanıcıya kaliteli ve nispeten daha hesaplı kart satmayı hedef eden firmalar da piyasaya çıkacak.Bu kadar gevezelikten sonra gelelim dedikodulara varsayımlara.

Öncelikle (en azından ben) kesin olarak şöyle olacak şeklinde bir haber okumadım.Microsoft'tan gelen acıklama Dx10 eski teknolojiyi desteklemeyecek şeklinde.Bunun haricinde nvidia ve ati den de emülasyon ile eski kartlar dx10 destekleyecek seklinde bir haber cıkmadı ama en azından ben ve benim gibiler giris seviyesi haricinde ki kartların bi sekilde dx10 destekleyeci seklinde.Ama bu resmi bir sürücü ile mi olur yoksa alternatif bir yazılımla mi bilmiyorum.Burası bir kumar.Biz aldık bekliyoruz.Öte yandan benim hatirlayabildgim kadarıyla Dx   kactan hatırlamıyorum dx 9 a kadar benim emektar tnt 64 ekran kartımla uyum icinde calıstılar.O zamanlar da dx 8 cıkıyor soyle olacak boyle olacak denir di ama hic bu kadar ciddi bir acıklama olmamıstı.O yuzden gercekten emin bi sekilde konusmak seni yanlıs yonlendirmek olur.Karar biraz sana baglı.Beklerim diyorsan benim tavsiyem beklemen (fiyatlar düsecek merak etme) ama yok bilgisayar tamam ekran kartı yok sıkılıyorum diyorsan al.x1950 cok güzel bir karttır.Sonucta oyun yapımcıları ne olursa olsun dx10 icin sadece oyun yapmayacaklar.Bunu göze alamazlar.Hem dx10 hem dx9 surumu olan oyunlar surerler en kotu ihtimalle.O yuzden crysis gibi lansman oyunları haricinde fazla oyundan geri kalcagını sanmam.

Neyse biraz fazla yazdım.umarım sıkılmamıssındır.Kolay gelsin.

ocean_of_anka1
21-12-2006, 21:22   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
144 mesaj

yardımın için çok sağol lazrailefsanesi. sanırım bekleyeceğim, şu aralar finallere hazırlıkla uğraşıyorum oyuna pek vait kalmayacak, finaller sonrasında bayramla ocak ayı gelmiş olacak ondan sonra düşünsem daha iyi sanırım hem o zaman ouna daha çok vakit ayırabilirim, ve visatya geçmeyi de düşünüyorum ve ekran kartınıda ona göre almalıyım,sisemimide performans açısından onagöre topladım(ekran kartı hariç). şimdilik onboard gma3000 ile idare edeyim bari,
bu arada sana sormayı unutuğum bişeler var yukarıda AA ve AF'den bahsetmişsin, tam olarak anlamlarını bilmiyorum onları bana açıklayabilirmisin tekrar yardımın için saol

Son Düzenleme: ocean_of_anka1 ~ 21 Aralık 2006 21:26
lazrailefsanesi
22-12-2006, 00:32   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

AA AF goruntuyu iyilestirmeye (misal koseleri yuvarlastırarak daha yumusak) bir görüntü saglar.Bu tür ayarlar acıldıkca ekran kartının üstüne binen artar çünkü daha fazla işlem yapmak zorunda kalır.

Kusey
25-12-2006, 02:54   |  #10  
Yeni Üye
34 mesaj

Bekle bekle bekle...