hangi fotoğraf makinası ?

web1234
01-03-2014, 20:02   |  #1  
web1234 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

aslında en başta canon  600d almaya karar vermiştim 650d kafamı karıştırdı

bide üstünew nikon d5200 eklenincce ne alacağımı iyici karıştırdım

evet 2000 tl bütçem var ve ilk dslr im olacak ne önrirsiniz

0nurKavak
01-03-2014, 22:02   |  #2  
0nurKavak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
164 mesaj

İşin uzmanlarına sormanızda fayda var, biz ne desek boş http://www.bascek.com/ .

win98
03-04-2014, 12:25   |  #3  
win98 avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
6 mesaj

Dijital makinelerde Canon, Nikon'dan bence daha önde. Ben hep Canon'u tercih ettim; uzun süreden beri fotoğraf çekerim, analog da da dijitalde de hep Canon'u yeğledim. Ama bu yine de bir tercih ve alışkanlık meselesi.

Yalnız bir de şu var ki analog döneminde fotoğraf sanatçılarının çoğunlukla Nikon'u tercih etmesi sıradan kullanıcıları Nikon'a yönlendirmiştir. Aslında makinenin değil, deklanşöre basan fotoğrafçının görme ve ayırt etme yeteneği önemlidir. Unutmayalım ki en büyük fotoğrafçılardan biri olan Henry Cartier Bresson sadece sıradan 35 mm objektife sahip bir Leica kullanmıştır. Siz isterseniz dünyanın en gelişkin fotoğraf makinesini kullanın fotoğrafçılığın temel bilgilerinden uzaksanız, kompozisyon nasıl oluşturulur, fotoğrafta balans, kontrast (gerek renk, gerekse içerik kontrastı olsun) nasıl sağlanır bilmiyorsanız, çekimleriniz sıradanlıktan ve başka çekimlerin tekrarından öteye gitmeyecektir.

Dolayısıyla DSLR almakta ısrarcı olmak yerine yarı profesyonel kategorisinde değerlendirilen DSLR-Like makinelere yönelebilirsiniz. Bu tür makineler size profesyonel DSLR makinelerin, objektif değiştirme dışında, bütün imkân ve ayarlarını sağlarlar. Hatta objektifin değişmemesi sensörün kirlenmesini önleme bakımından bir artı özellik olarak da düşünülebilir. Mesela ben şu anda Canon'un PowerShoot serisinin G12 modelini kullanıyorum ve çok memnunum; tavsiye de ederim. Ayrıca bu serinin G1X modeli de çok güzeldir.

Bir de pixel kandırmacalarına sakın inanmayın. 10 MP çözünürlük yeter de artar bile. Apartman boyunda baskı yapmayacaksanız çözünürlüğün yüksekliği bir şey ifade etmeyecektir. Ama firmalar çözünürlüğün yüksekliğini alıcıyı avlamak için bir koz olarak kullanırlar...

SeaPortPirate
03-04-2014, 17:49   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
50 mesaj

Diğer kameralara göre 600d yi boşver 

Canon 650d karanlık ortamlarda daha iyi çekiyor ve nikon a göre biraz daha hızlı 

Nikon d5200 çözünürlüğü kesinti noktası ve sensörü daha iyi bundan sonrası sana kalmış ama 650d 1500 küsür lirayken nikon 1700 üzeri sanırsam... fiyatlar 18-55 lensler için.18-105 de 2000'e çıkıo.