Hangi Linux Dağıtımı Hızlı Açılıyor

IncaSwa
09-08-2011, 17:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Ben Windows 7 kullanıyorum.Çok sorunl bir işletim sistemi.En sıkıcı yanı geç açılması.En az 2 dakika bekletiyor.Bunun için linux'a geçmeyi düşünüyorum.Haangi dağıtımı önerirsiniz.Açılma hızı yüksek ve performansı iyi olan bir dağıtım olsun.

(Edit:Bu linux a ilk geçişim değil.yani yeni kullanıcı gözüyle bakmayın.)

sosyalik
09-08-2011, 18:12   |  #2  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Bilgisayarın hızlı açılması için Soluto'yu denediniz mi?

mburak12345
09-08-2011, 18:15   |  #3  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

linux alışılması zor bir işletim sistemi. yazılım olarak sıkıntı çekmek istemiyorsanız xp ile devam edin diyeceğim ama, malum eskidi artık. ve ilginç olan bir çok linux tabanlı işletim sisteminden hızlı(2009 ve sonrası çıkanlar). alternatif olarak ubuntu deneyebilirsiniz. görselleri güzeldir. hızıda oldukça tatmin edici. ama kendi gözlemim, hiçbir zaman tam olarak tutarlı bulmuyorum. özellikle pardus. üzerinde çok uğraşılması lazım. g41 çipsetlerde 2009-2 versiyonu sıkıntı çıkarıyordu. windows xp den desteğini çekince linux a yönelecek insanlar.. şuan linux a laptop ve masaüstü pc ler de gerek yok diye düşünüyorum. xp devri kapanınca kendini gösterecek linux... tabi mobil platform ve netbook larda linux tabanlı android de çok iyi sonuçlar veriyor. malum google ın buna katkısıda çoktur.

Banned
09-08-2011, 18:31   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
323 mesaj

windows 7 mi sorunlu ?? belki pc'niz sorunlu! bu kadar emek harcanmış bir yazılıma çamur atmak ne kolay .

M.G.G
09-08-2011, 21:04   |  #5  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: NetqoLicK  
windows 7 mi sorunlu ?? belki pc'niz sorunlu! bu kadar emek harcanmış bir yazılıma çamur atmak ne kolay .
Microsoft bir nt kerneli üretti birkaç açık kapattı birkaç görsellik ekledi windows 7 diye sunuyor (:
linux çekirdeği ise 3.0 ile baştan yazıldı.Ubuntu 11.10da kullanılacak.Sonrasında ise diğer linxlar takip edecek (:
FreeBsd denediniz mi gayet güzeldir (:

IncaSwa
09-08-2011, 23:39   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: M.G.G  
Microsoft bir nt kerneli üretti birkaç açık kapattı birkaç görsellik ekledi windows 7 diye sunuyor (:
linux çekirdeği ise 3.0 ile baştan yazıldı.Ubuntu 11.10da kullanılacak.Sonrasında ise diğer linxlar takip edecek (:

M.G.G  freebsd yi denemedim.Ama şuan linux dağıtımılarından birini kullanacağım.Yukarıdaki yazdıklarıma göre hangisini tavsiye edersin?

M.G.G
10-08-2011, 12:01   |  #7  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Ubuntu 11.10'a kadar debian(Çok hızlı açılır) yada linux mint(Netbookta denediğimde açılmasında biraz gecikme oluyor (: ) öneririm.Eğer mac os x'a benzeyen bir linux istiyorsanız Sn0wl1nux 11 kullanabilirsiniz (:
Önerim debiandır (: hem bsd çekirdeğinin kaynak kodlarını hem de linux çekirdeğinin kaynak kodlarını kullanır.Bundan dolayı en stabil ve en hızlı linuxlardandır (:

Recebow
10-08-2011, 13:36   |  #8  
Recebow avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
550 mesaj
Free bsd yi bende çok merak ediyorum okuduğum kadarıyla unix tabanlı olup istediğin masaüstü yöneticisini kendin seçebiliyormuşsun (gnome kde xfce) çok güvenli olduğunu söyleniyor bir indirip denemek lazım.

Banned
10-08-2011, 16:56   |  #9  
Banlandı
323 mesaj
siz bir linux taraftarı olabilirsiniz hatta fanatiğide olabilirsiniz. ancak o dedikleriniz ile kalmıyor ms. kaç milyon sattığını ben söylemicem. en azından ne kadar kullanışlı olduğunu bilin. en kötü pcde bile harika randıman alıyoruz bende ubuntu kullandım üstüne 2 program kurdum sistem felç oldu resmen sildm[tabiki pc 'm yetersizdi(şuan win7'de harika]. Lafı dolandırmadan söylemek istediğim, yukarıdaki arkadaşın windows sorunlu demesi yani problemi hiç pclerimizde aramıyoruz direk yazılımları kötülüyoruz. onca insan kullanıyord a neden herkes sorunlu diyerek silmiyor.

mesut53
10-08-2011, 22:10   |  #10  
mesut53 avatarı
Yıllanmış Üye
294 mesaj

linux ubuntu (64-bit) http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

M.G.G
12-08-2011, 19:51   |  #11  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
siz bir linux taraftarı olabilirsiniz hatta fanatiğide olabilirsiniz. ancak o dedikleriniz ile kalmıyor ms. kaç milyon sattığını ben söylemicem. en azından ne kadar kullanışlı olduğunu bilin. en kötü pcde bile harika randıman alıyoruz bende ubuntu kullandım üstüne 2 program kurdum sistem felç oldu resmen sildm[tabiki pc 'm yetersizdi(şuan win7'de harika]. Lafı dolandırmadan söylemek istediğim, yukarıdaki arkadaşın windows sorunlu demesi yani problemi hiç pclerimizde aramıyoruz direk yazılımları kötülüyoruz. onca insan kullanıyord a neden herkes sorunlu diyerek silmiyor.
Compiz kurup full efekt açarsanız ve orta sınıf pci-ex e.kartınız yoksa kasar tabii.Linuxu anlayamamışınız.Linux parayla satılmaz bedavaya indirir ve cdye yakarsınızGöz kırpma
Ubuntu 11.4 hayalkırıklığı idi.Bunu her linux profesyoneli biliyor.Ubuntu 10 LTS veya Farklı linuxlardan birini deneseydiniz böyle konuşmazdınız Göz kırpma
Not:Halkımız bilinçsiz kullanıcı olduğu için windows harici seçeneği olduğunu bilmiyor.Geçen gün bir tanıdığın Laptobuna fedora kurucaktım.Zamanında yakıp hazırladığım cd kırılmıştı.Bende indirmeye bekleyemeyeceğim için pc tamircisine gittim.Ellerinde fedora var mı diye sordum.Adam o ne ki diyorGöz kırpma
Sonuçta daha çok zamanım kayboldu.Fedorayı indirip kursaydım en fazla 45 dakikam gidecekti(20 dk indirme,5 dk cdye yavaş hızda yakma,20 dk kurma).
Çevremde şu ana kadar linux denedikten sonra vazgeçip windowsa dönen insan görmedim.Çünkü onlara bilgisayarın oyun oynamak ve nette gezinmek dışında işe yaradığını da gösterdi.Biraz kurcalamış olsaydınız size de bir şeyler öğretirdiGöz kırpma

Banned
15-08-2011, 22:11   |  #12  
Banlandı
323 mesaj
Compiz kurup full efekt açarsanız ve orta sınıf pci-ex e.kartınız yoksa kasar tabii.Linuxu anlayamamışınız.Linux parayla satılmaz bedavaya indirir ve cdye yakarsınızGöz kırpma
Ubuntu 11.4 hayalkırıklığı idi.Bunu her linux profesyoneli biliyor.Ubuntu 10 LTS veya Farklı linuxlardan birini deneseydiniz böyle konuşmazdınız Göz kırpma
Not:Halkımız bilinçsiz kullanıcı olduğu için windows harici seçeneği olduğunu bilmiyor.Geçen gün bir tanıdığın Laptobuna fedora kurucaktım.Zamanında yakıp hazırladığım cd kırılmıştı.Bende indirmeye bekleyemeyeceğim için pc tamircisine gittim.Ellerinde fedora var mı diye sordum.Adam o ne ki diyorGöz kırpma
Sonuçta daha çok zamanım kayboldu.Fedorayı indirip kursaydım en fazla 45 dakikam gidecekti(20 dk indirme,5 dk cdye yavaş hızda yakma,20 dk kurma).
Çevremde şu ana kadar linux denedikten sonra vazgeçip windowsa dönen insan görmedim.Çünkü onlara bilgisayarın oyun oynamak ve nette gezinmek dışında işe yaradığını da gösterdi.Biraz kurcalamış olsaydınız size de bir şeyler öğretirdiGöz kırpma
bir kere sen önyargılı konuşuyorsun en büyük hatayı kendinde bulamamşsın.  her profesionel linux kullanıyor diye bir kuralda yok ayrıca ben sana ne diyorum sen nediyosun. evet pc-exp. kartım yok ama win7 tıkır tıkır çalıştıryor demeki linuxten daha iyi randıman veriyor dimi kardeşim 2 keremi yazayım sana bunu ben. benimde çevrem linuxu görünce kaçıyor ne fontunda hayır var ne arkaplanlarında yani sırf görselde düşünmüyorum. ayrıca  linuxler türkçeye yarım yamalak çevriliyor oda ayrı konu. windows7 20 dkyı almıyor kurulumu yani kurulum yarışımı yapıcaz bi omu kaldı yarışamadık  . ayrıca benim ne bilim bilmedimide sen burdan hiç öğrenemezsin dediğim gibi önyargılısın pc dünyasında illa linux öğrenmek şart değil. nese uzun lafın kısası : sen umarım penguenle bir yastıkta kocarsın  Göz kırpma

Son Düzenleme: NetqoLicK ~ 15 Ağustos 2011 22:16
M.G.G
17-08-2011, 12:45   |  #13  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
bir kere sen önyargılı konuşuyorsun en büyük hatayı kendinde bulamamşsın.  her profesionel linux kullanıyor diye bir kuralda yok ayrıca ben sana ne diyorum sen nediyosun. evet pc-exp. kartım yok ama win7 tıkır tıkır çalıştıryor demeki linuxten daha iyi randıman veriyor dimi kardeşim 2 keremi yazayım sana bunu ben. benimde çevrem linuxu görünce kaçıyor ne fontunda hayır var ne arkaplanlarında yani sırf görselde düşünmüyorum. ayrıca  linuxler türkçeye yarım yamalak çevriliyor oda ayrı konu. windows7 20 dkyı almıyor kurulumu yani kurulum yarışımı yapıcaz bi omu kaldı yarışamadık  . ayrıca benim ne bilim bilmedimide sen burdan hiç öğrenemezsin dediğim gibi önyargılısın pc dünyasında illa linux öğrenmek şart değil. nese uzun lafın kısası : sen umarım penguenle bir yastıkta kocarsın  Göz kırpma
Hala anlayamıyorsun...
Her profesyonel linux kullanıyor demedim.her linux profesyoneli ubuntu 11.04ü sevmiyor dedim ;)
Size linuxun güzelliklerini anlatma gereğini duymuyorum çünkü anlamazsınız.Hakkında hiçbirşey bilmeden linuxun içine atlarsanız kaybolursunuz ve sevmezsiniz ;)

Banned
18-08-2011, 16:32   |  #14  
Banlandı
323 mesaj
Hala anlayamıyorsun...
Her profesyonel linux kullanıyor demedim.her linux profesyoneli ubuntu 11.04ü sevmiyor dedim ;)
Size linuxun güzelliklerini anlatma gereğini duymuyorum çünkü anlamazsınız.Hakkında hiçbirşey bilmeden linuxun içine atlarsanız kaybolursunuz ve sevmezsiniz ;)
sizden linuxu öğrencek değilim zaten. kendimde çok rahat öğrenebilirim. susede kullandım ben ;) 
ayrıca anlayamacağım hiçbirşey yok öğrenmek istediğim zaman ..;)bunu sizin gibilerin kafasına sokmak çok zor oluyor bu ülkede o yüzden   bilişim dünyasında bir adım geriden geliyoruz.

yasar1988
19-08-2011, 00:46   |  #15  
Üye
92 mesaj

şimdi NetqoLicK arkadaşım ben evimize bilgisayar alındığından bu yana windows kullanıyorum bir kaç sene önce kısa süreliğine linux denemiştim. Şimdi 3 gün oldu. ubuntu 10.10 yükledim. windowsla karşılaştırırsan şüphesiz önemli artıları var kendim öğrenebilirim ya da biliyorum diyorsunya bunu anlatmama gerek yok. 2 sistemi birrlikde kullanıyorum şuan eğer linuxda windows daki oyunları oynayabilsem ve kardeşlerim de linuxa biraz aşina olsa sürekli linux kullanırım. windowsu da kötülemiyorum windows da güçlü bir işletim sistemidir ama kıyaslama yapınca eksileri ve artıları var her ikisininde. bu nedenle herkes kendi artılarına göre istediğini kullanır. gerilim yapmaya gerek yok :)

loseface
19-08-2011, 15:02   |  #16  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj
Burada bir yanlışı belirtmek isterim linux çekirdeği 3.0 baştan falan yazılmadı.linus amcanında bu konu hakkında bir mesajı vardı bulamadım şimdi.linux camiasında şu aralar yeni çıkan şeyler pek eskilerinin yerini tutmuyor gnome 3, kde 4 eski sürümler hep daha iyi performans veriyor.Ama yakında toparlanacaklardır.

hallerith
23-08-2011, 10:32   |  #17  
Üye
63 mesaj

en hızlı ve bisürü paket içerdiği halde en az boyutlu olanı (650mb) mint 10 lxde burdan de indirebilirsin http://git.pcnet.com.tr/mint10

Nicoll
24-08-2011, 15:31   |  #18  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Açılış süresi ve hız konusu daha çok dağıtımın hangi arayüzü kullandığıyla alakalı.

Solaris ve BSD tabanlı sistemler dahil bir çok açık kaynak işletim sistemi kullandım. Hız ve kullanım kolaylığı için Xubuntu tavsiye ederim. Pencere yöneticisi Thunar'da küçük bir açılış sorunu var, onun yerine nautilus yükle veya Xubuntu 11.10'u bekle. Thunar'daki sorun dışında çok iyi.

Linux'un ve Windows'un kendilerine göre artıları ve eksileri var. Linux'un en büyük eksisi toplum tarafından yeterince tanınmıyor olması. %95 Linux, geri kalan %5 için Windows kullanıyorum. Linux'un medya uygulamalarındaki gelişmelere paralel olarak Windows kullanım oranım gittikçe düşüyor...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 24 Ağustos 2011 15:32
hutem
23-11-2015, 00:33   |  #19  
Taze Üye
1 mesaj

Pc nizin özeliklerini bilmiyorum ama, be linux mint 17.2 kullaniyorum.cok memnunun. amilo pro v2045 te kullaniyorum, bayagi eski bir laptop.