hangi o b ses daha iyi

HPQ-User
02-09-2007, 21:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

erkan sormuş:
on board ses chipsetlerinden hangisi en iyisidir.? yoksa mutlaka external ses kartı mı almalıyız daha kaliteli müzik dinleyebilmek için

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
win xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.6) Gecko/20070725 Firefox/2.0.0.6

Borga-x
02-09-2007, 21:23   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Eger müzikle uğrasiyor veya crıstal ses olsun dersen extra ses kartı alan şart. onboardlar ses verır ama muthıs kalıtelı değildir. Vista kullanıyorum dersen Creatıve X-fi ses kartı almalısın.Audıogy için sürücüler daha hazırlanıyor bırcok eksık surucusu var. En ıyısı x-fi ses kartı...

Mustafa Akın
02-09-2007, 21:28   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj

audiogy 2 zs var bende sürücüsü uydu sorun yaşamadım ama bazı oyunlarda eax açılmıyor neden bilmiyorum o yüzden xp ye geri döndüm eax için.

uGuR.uK
02-09-2007, 23:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

arkadaslar zaten herseyi demis ancak bende bikac sey eklemek istiorm. oncelikle tabiki harici bi ses kartının kalitesini hicbi ob veremez. ben creative audigy value 7.1 24bit kullanıorm vista ultimate üzerinde, ve tüm efekler destekler suan calısıo. creative'in son yayınlarıdıgı(ki vista icin 3. sürüm sürücüler cıktı bunlar vista altında eax cmss vb. tüm destekleri veriyor artık) sürücülerle tüm uygulamalarda oyunlarda ve windows'da tam 5+1 desteği ve eax kaltiesi mevcut.
x-fi tabiki en iyisi borga'nın dedigi gibi ama bütcen yetmezse audigy seriside alabilirsin vista sürücüleri artık mevcut(benimkini oneririm 50ytl-creative soundblaster audigy value 7+1 24bit)
bide mustafa audigy 2zs icinde son sürücüleri yayınlamıstır creative bi kontrol et istiosan ;)

jeomania
07-09-2007, 15:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

feci derecede yanılıyorsunuz creative müzik için en iyisi değildir creative kartlar oyun ve filmlerde iyi olabilir ama stereoda iyi performans vermez. xfi si de dahil büyük bir kandırmacadır. creative labs ürünlerini her zaman çok kalitesiz bulmuşumdur...
genel olarak ses kartlarında bass sesleri uğultu yaptırır, tizleri parlatır, mid.leri de azaltır dersem heralde durumu özetlemiş olurum... bir sürü ıvır zıvır ayarla uğraştırır. baş ağrılarına sebep olur :)

on boardlarda realtek ve c-media iyidir... realtek cmedia ya göre çok az metalik ses hissi verebilir... ama c-media ya göre daha gür bi sesi vardır. tabi bunlar benim düşüncelerim. sis chipsetlerin de 7012 audio, cmedia ve realtek e göre biraz kalitesiz kalmaktadır...
Şu an satılan bütün yeni anakartlarda on board ses chipsetleri ile creative kartlardan stereo ses konusunda hi-fi mantığına göre daha gerçekçi ve daha net müzik dinlersiniz...

mutlaka external ses kartı mı almalıyız sorusunun cevabı ise kalite anlayışınıza göre değişir; Tr.de bulabilirsen müzik açısından en iyi ses kartı audiotrak marka ses kartıdır... http://www.audiotrak.net/ sonra terratec, m-audio, marian, creamware bunlar iyidir... özellikle kayıt olayı da işin içine giriyorsa...

Son Düzenleme: jeomania ~ 07 Eylül 2007 15:44
Borga-x
07-09-2007, 15:47   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

bu kartlar çok guzel ama tukıyede satışı varmı? Varsa neresı satar ve ne kadardır.

jeomania
07-09-2007, 16:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

Türkiyede satışı yok maalesef.. şu an gelmesi de söz konusu değil sanırım.. baksana bu topiclerde uzun zamandır hortlamamış: http://forum.donanimhaber.com/m_2969508/tm.htm http://forum.donanimhaber.com/m_ ... s%2Ckartlary/tm.htm