Hangi Programlama Dili

aboyraz92
14-01-2009, 16:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Arkadaşlar programlama dünyasına adım atmaya karar verdim. Hangi programlama dilinden başlamalıyım? Önerilerinizi bekliyorum.

hayro46
14-01-2009, 16:11   |  #2  
Üye
59 mesaj

turkce olabir

aboyraz92
14-01-2009, 16:15   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

Komik...

Kapalı Hesap (79876)
14-01-2009, 22:01   |  #4  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Yen ... neriler_t85302.html
Bir bak istersen bende c# öneririm. Taşınabilirlik benim için problem diyorsan.
2. olarak görsel c++.

Programmergirl
16-01-2009, 15:47   |  #5  
Yeni Üye
34 mesaj

yok daha nelerr????

arkadaşım programcılık yapmak istiyorsan görsel dillerden herhangi birini öğrenebilirsin, ama programcı, yazılım geliştirici değildir. yazılımcı herşeyi bilinçli yapar ve bilgisayar donanımınıda iyi bilir.
Yazılımcı olmak istiyorsan C den başlamalısın. nesneye dayalı programcılık kendini geliştirip sonra görsele geçmeni tavsiye ederim.
Görsel bir dil öğrenmek istersen en iyisi c# tır ve bu site sana yardımcı olabilir.          http://hasan-bozkurt.blogspot.com

Kapalı Hesap (79876)
16-01-2009, 23:50   |  #6  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj
Programmergirl
yok daha nelerr????
arkadaşım programcılık yapmak istiyorsan görsel dillerden herhangi birini öğrenebilirsin, ama programcı, yazılım geliştirici değildir. yazılımcı herşeyi bilinçli yapar ve bilgisayar donanımınıda iyi bilir.
Yazılımcı olmak istiyorsan C den başlamalısın. nesneye dayalı programcılık kendini geliştirip sonra görsele geçmeni tavsiye ederim.
Görsel bir dil öğrenmek istersen en iyisi c# tır ve bu site sana yardımcı olabilir.          http://hasan-bozkurt.blogspot.com
Beğenmedim
c den başlamalısın derken c de nesne tabanlı programlama yokki. Nesne tabanlı programlama c++ dan itibaren var. Verdiğin site pek yardımcı olamamış.
c# deyince aklına sadece görsel programcılık mı geliyor console uygulaması sadece c demi yapılıyor. Bütün dillerin console uygulaması var.
c# asp.net uygulamalarıyla web siteside yapabilirsin. Bir dilden daha ne beklersin.
C# la ilgili bir site vereceksen, sanada öneririm http://www.csharpnedir.com/

Programmergirl
18-01-2009, 11:19   |  #7  
Yeni Üye
34 mesaj

meraba arkadaşım, güzel bi cevap hazırlamaya çalışmışsın ama dikkatli okumadığın belli oluyor ki yanlış noktalara temas etmişsin.
Şöyle ki;
ben c de nesne tabanlı programlama olduğunu iddia etmedim, cümlem aynen şu
"C den başlamalısın. nesneye dayalı programcılık kendini geliştirip sonra görsele geçmeni tavsiye ederim"

Aradaki noktaya dikkat ettseydin nesneye dayalı programlama dediğimle c'nin aynı şey olmadığını farkederdin mutlaka.
Ayrıca nesneye dayalı programlama dediğin gibi c++ dan başlıyor ama c++ ı adamakıllı öğrenebilmek için öncelikle c temeli olması gerekiyor. (direk c++ dan başlanmaz demiyorum, doğru yöntem önce c yi sonra c++ ı öğrenmektir diyorum.)

Ayrıca şu cümleyi neden kurma ihtiyacı duymuşsun anlamadım:
"c# deyince aklına sadece görsel programcılık mı geliyor console uygulaması sadece c demi yapılıyor. Bütün dillerin console uygulaması var."

ben diğer dillerde konsol uygulaması olmadığını iddia etmedim ki :) sadece c den Başlaması nı önerdim.

Bence biraz düşmanca okuyup, ona göre cevap vermişsin.
Son olarak verdiğim site( http://hasan-bozkurt.blogspot.com) ben ve yazılımcı arkadaşlarım tarafından beğenilerek takip edilen bir site. Siteyi farklı kılan, sitenin yazarı olan yazılımcı arkadaşla resmi değil de arkadaşca soru sorabilmen,sohbet edebilmen ,bilgi ve tavsiye alışverişinde bulunabilmen.
Ben ve arkadaşlarım sorduğumuz her soruya karşılık aldık bugüne kadar.
Ama bu demek değildir ki csharpnedir.com kötü. Bu sitedende yararlanıyorum, ama aklımdaki soruya en rahat cevabı hasan-bozkurt.blogspot.com da alıyorum.

Teşekkürler :)

Kapalı Hesap (79876)
19-01-2009, 12:20   |  #8  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Sence bu cümlede bir anormallik yokmu:
"C den başlamalısın. nesneye dayalı programcılık kendini geliştirip sonra görsele geçmeni tavsiye ederim"
Bir noktanın hesabını yapıyorsun ama "ile" yi unutmuşsun. Tek okumada anlamamam normal.

Ben asla düşmanca yaklaşmadım insanları yanlış yönlendirmeyelim. Burada yazılan her mesaj tartışılır. Fikrinde katılmadığım şeyler var.
Ben sadece senin fikrinin yanlış olduğu kanaatindeyim. Neden C sonra C++.
C++ zaten C yi kapsıyor. Sonundaki (++) işaretide onu kastediyor. Yani C++ de C var ve (++) sı da var. (++) larından biride nesne tabanlı olması.  C++ yi öğrenebilmek için C öğrenmene gerek yok ikiside aynı zaten. (++) sını kullanmassan C++=C dir.
C++ yıda C# kapsıyor. O yüzden C# önerdim.

Neden sürekli platform değiştirmek zorunda kalasın. Bence Neyle başlarsanız onunla devam etmek gerekir. İsterseniz programcılığa görsel bir dilden başlayın  önemli olan algoritma mantığını doğru şekilde yapmanız. Çoğu programcı, programlamaya console uygulaması ile başlanması gerektiği kanaatinde. Bence yanlış. Bu kısmen zaman kaybı.

eof-

SeRBoY_WHiTe
25-01-2009, 17:45   |  #9  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Programlamanın mantığından başla arkadaşım.  Algoritmalar, Akış Diyagramları vb. Yazılım Geliştirme Süreci elemanlarını iyi özümse ve bu işin mantığını gerçek anlamda öğren. Dil sadece bir araçtır, sonra seçersin..

Konula ilgili şu linklere bir göz atabilirsin:
http://www.ceviz.net/programlamaya-giris_a142.html

ş

Son Düzenleme: SeRBoY_WHiTe ~ 25 Ocak 2009 17:47
Proje Yöneticisi
25-01-2009, 18:25   |  #10  
Taze Üye
7 mesaj

Programlama dilleri aslında programlama amaçlarına göre öğrenilir.

Ne türlü uygulamalar yapacağını iletebilirsen forumdaki herkes sanıyorum ki ona göre tavsiyelerde bulunur.

Ama kısaca ben bahsetmek istiyorum.

C# programlama dili artık bir çok amaç için kullanılıyor. Yanlış bilmiyorsam (ki siz de bir araştırın) Cryss video oyunu da C# programlama dili ile geliştiriliyor.

Bununla birlikte Microsoft dilin gelişmesi için elinden geleni yapmakta.

Baktığımızda genelde artık programlama eğitimi veren tüm eğitim merkezleri, C# programlama dilini öğretiyor. Bu programlama dili nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Performans konusunda sıkıntıları olduğu çok söyleniyor. Cryss adlı oyundan da bu belkide net görülüyor. Çünkü bir video oyunu sadece grafikten değil, sağlam bir yazılım tasarımından geçiyor.

C++ programlama dili, C programlama dilinin geliştirilmiş ve tabiri caizse mutasyona uğramış halidir. Bu programlama dili hızlıdır, hemen hemen her yazılım projesi için düşünülebilir.

C programlama dili ise sistem programları için kullanılır. Dil, donanıma çok yakındır. Bundan dolayı diğer programlama dillerine göre, C programlama dili ile geliştirilen yazılımlar çok daha hızlı çalışır.

Gelelim nereden başlayabileceğine...

C# programlama dili anlaşılması kolay bir programlama dilidir. Dahili bellek yönetimi vardır. Fakat C programlama dilinde yoktur.

C# programlama dili ile hızlı yazılım geliştirirsin. Fakat C programlama dili ile C# programlama diline göre uzun sürede yazılım geliştirilir... Bir de video oyunu geliştirecek isen...

Bence sen ne için programlama dili öğreneceksin, onu ilet... Yani amacın ne olacak?

Mesela C programlama dili ile varsayım olarak 500 satırla bir hesap makinesi geliştirirsin, C# ile 80 satırda... Tabii geliştireceğin hesap makinesine göre bu rakamlar değişir...

Taşınabilirlik ise çok farklı bir konudur. Eğer bununla ilgili bir sorun olursa yine sor. Ama sen geliştireceğin bir uygulamayı mesela video oyununu hem Windows platformuna hem de MAC OS platformuna taşımak istiyorsan yani video oyunun hem Windows hem de MAC OS platformunda çalışacak ise, bunun için bir sürü yöntem biliyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Saygılarımla...

Son Düzenleme: Proje Yöneticisi ~ 25 Ocak 2009 18:46
AYKANUS
27-01-2009, 15:14   |  #11  
Yıllanmış Üye
329 mesaj

Assembly  C++ java

Önce C++ öğren zaten C++ öğrendiktensonra java çerezgibi gelir
biraz Assemblye kafa yorarsın  windows programcısı olmak yada basit programcı olmak istiyorsan VisualBasic'i öğren gitsin

Ben şahsen bir yılda C++ orta derecede öğrendiğimi sanıyorum
Bazen geri zekalı olduğumu bile düşünüyorum neyse
C++ hakkında bilgi sahibi olduktan sonra asıl işin zor tarafı koder olmak yani düşüne bilmek ortaya problem koymak ve onu bilgisine sahip olduğun programlama dilini kullanarak çözmek İşte bu çözüm yoluna algoritma diyorlar ama sen direk algoritmaya dalma çünkü kafanı biraz karıştırabilir  programlamanın mantığını öğrendikten sonra
Bana göre bunu en iyi yolu C++'dır
matığı kavradıktan sonra  zaten sen bir algoritma kafalı bir herif olmuşsundur
yada sen sensin sen sen olduğun için kendin karar ver yoluna

Acaba yanlış bilimi verdim

Kadirziko
19-02-2009, 12:24   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadasım bunları boyle okuyarak merak ettıgın sorulara karsılıgını tam alamayabılırsın zaten alsan bıle bu egıtımı tek basına ogrenemessın kolay bırsey degıl programlama ogrenmek egıtımını almak gerek bak benım gıttıgım yer war bılısım egıtım merkezı.Sende ıstersen gıt bı gorus kursa gıtmıceksen bıle en azından oradakılerle bı gorus fıkır edın neler yapman gerekenı en ıı 1.cıl agızdan alabılırsın.

sys
28-02-2009, 17:03   |  #13  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

Benim sana tavsiyem c dili olacaktır. nese tabanlı olması veya görsellik açısından değil. programlama mantığını en iyi o dille kavrarsın. o dilde biraz ilerledikten sonra diğer dillere geçmen çok daha kolay olur. hatta c sana daha basit geldiği için onunla devam etmeyi bile seçebilirsin. c# ve c kullanan birsi olarak ben c nin daha basit anlaşılan bir dil olduğunu düşünüyorum. c# kod kalabalığından başka bir şey değil visual studio olmasa onunla kod yazmak işkence olur.
  sonuç olarak benim sana tavsiyem c öğren web programlamaya geçmek istiyorsan da php gibi basit bir dil için çok büyük temel teşkil eder!

simonare
14-03-2009, 05:37   |  #14  
Üye
71 mesaj

Benim görüşüm C yi öğrenen temeli kapmıştır dolayısı ile C++'ı öğrenmesi çantada keklik olur. C++'ı öğrendikten sonra ne C# da zorluk cekersin ne Java'da ne Pascal'da.
bana göre 2 önemli şey var biri Syntax (kurallar), ikincisi ise mantık. Bu ikisi olduktan sonra gerisi geliyor. Ben akademik eğitimim boyunca sırası ile öğrendiğim dilleri buraya yazacağım. Bu benim izlediğim yoldur ve benim için çok yararlı olduğu inancındayım.

1. C
2. C++
3. PHP (üzerinde çok durmadım bana kalırsa modası geçecek gibi bir havası var)
4. Javascript
5. C#
6. C# with .NET
7. Java

şuandaki durumum ile bu dillerin birçoğunda çalışabiliyorum. C#'da yapacağım şeyi Java'da mı yapsam dememe gerek kalmıyor. 2 side aynı ağırlığa sahip. Fakat durupda bir program yazmak için şua saatten sonra C++ veya C kullancağımı da sanmıyorum.
Java'nın C#'a göre en büyük avantajı platform indipendent (bağımsız platformlarda) çalışabilmesidir. Hemen hemen her işletim sisteminde çalışabilmenize olanak tanır ve kesinlikle kullanıcıya genişlik sağlar.

Benim görüşüm C++'dan başlamanız olacak. Ha C++ size nekadar zevk verir işte bu tartışılır :) ama biraz çaba gösterirseniz ileride yaptığınız işten çok zevk alırsınız.

Değinmek istediğim diğer bir konu ise sistemli program yazmak. Herkes bugünlerde programcılığa soyunmuş fakat çok azı anlaşılabilir ve kurallı şekilde yazabiliyor. Çok azı class, polymorphisim, inheritance gibi değimlerin ne olduğunu ve nekadar önemli olduğunu biliyor.  Bu yüzden eğer programlama öğrenmek isterseniz benim tavsiyem yukarıda ki arkadaşın da belirttiği gibi profesyonel kurumlardan yardım almanız olacakdır.

İyi Akşamlar

PcMaKeR
26-03-2009, 17:52   |  #15  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Burda birşeyi karıştırmışsınız c++ c yi kapsıyor alakası bile yok.

birbirine benziyor diye c++ ile c yi karşılaştırmayın.

bütün diller aynı yola çıkar.

bu arada c# ı sokmayın işe.

c# burada programlama dil olarak farklı.

c++ c ile yazılmıştır.

c++ framework yada kütüphane bağımlı bir dil değildir.

her yerde bu sözü görüyorum c++ herşeyden güçlüdür.

hani hani gösterin bana gücünü.

Biri çıkar borland c++ öğren biri çıkar visual c++ öğren.

Ya kardeşim ilk önce yapıyı öğren

temelleri öğren sonra şu dili öğren de.

En basit i ele alalım

bildiğimiz string

Pascal dada aynıdır c# da da c++ da da c de de.

hadi bakalım bana bunu açıklayın.

farklıdır bu değişken deyin bana bende bilgisayar programlamayı bırakayım.

ilk önce yapıyı ele al programlama öğrenirken.

Ha c++ kuvvetli güçlü nesnesel bak ben bunu öğreneyim dersen oturur kalırsın.

senin gibi bizde bu yollardan geçtik

ben pascalla başladım vb ye geçtim.

sonra c# ile java yı öğrendim en son c++ kasıyorum şuan.

ve bu arada c# ile herşey yapılmaz diyen varsa bana kanıt göstersin.

c++ da herşey yapılmaz.

hadi c++ ile Nokia n95 e program yazın. kısaca symbiana

Kısaca öğrenmek istediğin dili zamanla öğrenirsin. ha deyince c++ öğrenilmiyor.

7 senedir programlama okudum. hala geliştiriyorum c++ kadar engn bir deniz görmedim.

c++ öğren diyenlere kulak asma kısaca. ben astım bir yılım yerlerde sürünmekle geçti.

c# ı da öğrenme.

en yaygın v.basic var onu öğren bana kalırsa hem rahat hem kullanıcı dostu kavramları herşeyi öğren sonra güçlü programlamaya geçebilirsin.

bunları öğrenince c++ ı öğrenmen sana daha kolay gelir.

öğrenince de eğer kabiliyetin yüksekse türkiyede 1 - 2 milyar maaşla en düşük diyelim iş bulursun.

Ben c# yım yapamadığım program da yok.

Oyun yazamazsın diyen olursa yüzüne bile bakma c# ı incelememiştir bile.

C# ı hafife alan varsa şu yazıyı okusun.

Alıntı yapmaya gerek duymadım.

(programlama_dili)

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 27 Mart 2009 09:55