Hangisi daha iyi? Windows 7 mi, Linux mu?

CHIP Online
23-06-2009, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'un yeni gözdesi Windows 7 özgür işletim sistemi Linux'a karşı: Hangisi daha iyi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/hang ... linux-mu_13360.html

Resimlerle: Windows 7 RC: Yeni nesil Windows burada...

3 yıl önce satışa sunulan, ancak beklenenin aksine Windows XP gibi pek fazla kullanıcılar tarafından çekici bulunmayan Vista, bu nedenle her ne kadar yoğun bir pazarlama faaliyeti yürütülmüş olsa da, Windows XP'nin kullanıcı kitlesini bu 3 yıllık süre zarfında bir türlü geçmeyi başaramadı.

Bu başarısızlığında hiç şüphesiz pek çok faktör önemli rol oynadı. Örneğin Vista'nın her bilgisayarda farklı performansla çalışması ve sistem kaynaklarını diğer işletim sistemlerinin aksine bir hayli çok kullanması, kullanıcıların gözünü korkutan önemli bir faktördü. Elbette bunun dışında Vista'yı kullanıcılar için cazip olmaktan çıkaran daha pek çok etken vardı; ancak Microsoft, Vista'nın üzerine gidip daha uzun yıllar kaybetmeyi göze almaktansa, tüm çalışmalarını Windows 7 üzerinde yoğunlaştırmayı tercih etti.

Kullanıcılara sunulan Windows 7'nin ilk görünümü bir hayli ilgi çekerken, alanında uzman pek çok isim de Windows 7'nin Vista'yı çok kısa sürede unutturacağında hem fikir.

Ancak Microsoft'un rakipleri de bu arada boş durmuyor elbette. Yeni sürümleri yayınlanan ve kullanıcılara sunulan Linux serisi işletim sistemleri, her geçen gün kendini biraz daha geliştirmesini biliyor.

Tüm konu: Hangisi daha iyi? Windows 7 mi, Linux mu?

İzleyin: XP Mode Böyle çalışıyor

Resimlerle: Windows 7 RC: Yeni nesil Windows burada...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizin seçiminiz hangisi?

Kapalı Hesap (91855)
23-06-2009, 01:06   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

1. olarak windows 7
2. olarak kubuntu
3. olarak ubuntu

Selçuk İslamoğlu
23-06-2009, 01:26   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Susam
1. olarak windows 7
2. olarak kubuntu
3. olarak
Bir Gnome'cu olarak 2 ile 3. yerini değiştiririm benim sıralamamda...

osmanefe
23-06-2009, 01:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

1.Windows 7
2.Ubuntu
3.pardus aslında pekte stabil değil ama kullandıkça hoşunuza gidiyor :)

Fattur
23-06-2009, 01:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Hadi bir detay üzerinde tartışalım:
Windows 7, Windows Vista'nın aksine sistem kaynaklarını çok daha etkin ve verimli bir şekilde kullanabiliyor. (Özellikle Vista kullanıcılarının çokça şikayet ettiği yüksek bellek gereksinimi problemi artık ortadan kalkıyor)
Böyle deniyor.Şimdi bunun asıl nedeni neler olabilir?
Bana göre 1. si Vista çıkınca kaldırmayanlar bi içerlediç
2. si Vista çıkınca yeni pc ler de çıktı(rami yüksek)
3.sü Çoğu kişi 1 veya 2 den dolayı Pc sini upgrade etti.Oyuncuları saymıyorum bile...

Özellikle Vista kullanıcılarının çokça şikayet ettiği yüksek bellek gereksinimi problemi artık ortadan kalkı
Bunun sebebi yukarıda verdiklerim aslında.Rami zaten bol yeni pc lerin.En düşüğü 512 mb ama onu da alırken pc ciler abi 1 gb yapalım daha hızlı olsun diyorlar :)

_D*_
Windows 7, ortalama her PC'de çalışabilir bir işletim sistemi olacak.

Bunun sebebi de ortalamanın artmış olması olabilirmi?

_D*2_
Ayrıca

Burdaki resimde network seçili.Ben memory bölümünün seçili olmasını beklerdim..

_D*3__
Ancak Linux'un şu eskiğinin de
yazım yanlışı var herhalde.Eskiğinin değilde eksiğinin olması lazım galiba UtanmaUtanma

Son Düzenleme: Fattur ~ 23 Haziran 2009 02:05
kedij
23-06-2009, 03:49   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
142 mesaj

ben bilgisayarımı değiştirmeden önce laptobumda debian kullanıyordum.(laptop dediğime bakmayın 24 saat açıktı ve hala da açık:)). yeni bilgisayar aldığım ve bu bilgisayarda oyun oynamak için yeniden windows'a geçtim.(unutumuşum birsürü şeyi) 2. olarakda fazla uğraşmamak için ubuntu kurdum. bence ubuntu dağıtımı windowstan çok daha basit. nerden mi biliyorum. halam kendi bilgisayarında ubuntu kullanıyor:)

H@ckerCesur
23-06-2009, 09:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Pardus, ubuntu, red hat gibi birçok linux sürümünü test etme imkanı buldum. Hatta 1 haftaya yakın kullandıklarım da oldu...

Eğer windows denen işletim sistemine alışık olmasaydık da linuxa alışmış olsaydık işte o zaman linux olurdu herkesin cevabı. Fakat şu şartlarda
Windows tercihimdir... Özellikle de windows 7 >> 5 mayısta kurdum rc sürümünü 1 ay kullandım. Sıfır problemle tekrar xpye döndüm ve orjinal sürümünün çıkmasını bekliyorum.

Toxic
23-06-2009, 14:28   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

1)windows7
2)vista
3)pardus

Son Düzenleme: Toxic ~ 24 Haziran 2009 00:05
Erhan Tiryakioğlu
23-06-2009, 16:29   |  #9  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Ben Şuan Windows Vista Home Premium Kullanıyorum Ve HerKese Tavsiye ediyorum ama yakın Bir Tanıdığımda Windows 7 yi Görunce bayaa Etkilendim Windowsdan başka Bir İşletim Sistemi Kullanmadığım İçin Sıralamam Şöle Olucak
1.Windows 7
2.Windows Vista ULTİMATE-HOMEPREMİUM
3.Windows XP

Ha Unutmada en İyisi Windows 95 Muhahaha Şaka Yaptım Kızmayın Yaw ...:D

bkarabay
23-06-2009, 17:02   |  #10  
Taze Üye
9 mesaj

3 seneden beri bazı linux sürümlerini kullanmaya vaktim oldu,en çok ubuntu ile pardus kullandım,linux'un tek sevmediğim yanı "Donanım tanıma sorunu" bu problem bazı linux sürümlerinde hemen hemen çözüldü, bence her işletim sisteminin kendine has yanları var

samsamsa
24-06-2009, 01:49   |  #11  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

win7 daha iyi ama güvennesi zor microsfta
linux güvenilir ama isteklerimi karşılamıyor alışmışım xp vista win7 e..

myduroc
24-06-2009, 11:54   |  #12  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Tek tercihim linux pardus dağıtımıdır.Herşeyiyle bana yeten bir işletim sistemi ama bide şu var şimdi türkiyede birçok pc kullanıcısı microsoft windows ve antivirüs yazılımlarını crackli olarak kullanıyor yani lisans ücreti ödemiyor.Tabiki bu durumda windowsta oynanan oyunlarıda ücretsiz temin ettiklerini düşündüğümüzde windows herzaman cazip gelecektir.Ama bunun nedeni windowsun korsana göz yummasından kaynaklanır.Eğer microsoft korsana geçit vermeseydi her ürününü ücretli olarak kullandırsaydı emin olunki bu sıralama değişirdi.

ibrapd
25-06-2009, 06:16   |  #13  
Yeni Üye
23 mesaj
H@ckerCesur
... Özellikle de windows 7 >> 5 mayısta kurdum rc sürümünü 1 ay kullandım. Sıfır problemle tekrar xpye döndüm ve orjinal sürümünün çıkmasını bekliyorum.
Ben 20 Mayıs'ta kurdum windows 7'yi ve daha xpye dönmedim. Çünkü dönmem için hiçbir sebep-aksaklık-sorun olmadı. Hemen masaustu pcye de kurdum. İki bilgisayarımda da canavar gibi çalışıyor. Driver sorunu masaustu pcde biraz oldu. Ağ kartını tanıyamadı (sis900). Vista driver'larıyla hallettim.

Henüz grafik kartları w7 ye göre geliştirilemedğinden oyun nedeniyle xpye dönüş olabilir. Oyun için de xp başka partitionda duruyor. Aynı anda çift işletim sistemi olayı yani. Açılışta seçiliyor.

AyPrensii
12-09-2009, 14:35   |  #14  
AyPrensii avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

Windows XP den Ba$Kası YaLan Tek Gercek XP

OSMAN BAĞÇEVAN
13-09-2009, 11:20   |  #15  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

1.windows 7
2.windows 7
3.windows 7

_hEro
13-09-2009, 19:02   |  #16  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj
Alıntı: NoquitgamE  
Windows XP den Ba$Kası YaLan Tek Gercek
Beğenmedim

Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
1.windows 7
2.windows 7 
3.windows
Beğendim

Son Düzenleme: _hEro ~ 13 Eylül 2009 19:03
toddler
14-09-2009, 20:10   |  #17  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Neden Win 7 ve Linux karşılaştırılmak istenmiş ki? Saçmalıktan başka birşey değil.
Oyun için : Xp (Deneme amaçlı Win 7)
Diğer Çalışmalar İçin : Ubuntu

CapanQGLU
15-09-2009, 11:53   |  #18  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Devlet Dairelerinde artık Windows İşletim Sistemleri değil de, Linux Sistemini kuruyorlar. Buna bizzat Kaymakamlıkta Şahit oldum.

Konuya dönecek olursakta benim seçimim "Windows 7" neden Windows 7 çünkü daha önce Linux kullanmadım.

Linuxlover
20-09-2009, 00:18   |  #19  
Yıllanmış Üye
193 mesaj

Linux kullanabildim, ancak ,isteklerimi karşılayamıyor ve ben pek bir fark göremedim :) Ancak, windows 7'nin 97 mb ramlı intel pentium bir bilgisayara kurulduğunu öğrenince şok oldum.Ben Mayıs'tan beri RC 7 kullanıyorum.Her türlü sorunumu karşılıyor.Ve Vista'da kurulu ama dönemedim çünkü onun yavaşlığını çekemiyorum :).
1.Windows 7
2.Windows XP

secman
20-09-2009, 00:32   |  #20  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

Gülüşelmayla armut karşılaştırması olmuş win7 yi neden bukadar abarttınız anlamadım vistanın süslü hali o kadar beğenmedim ayrıca

shibby
26-09-2009, 00:14   |  #21  
Taze Üye
3 mesaj

Kullandığım hiç bir yazılıma ve işletim sistemine para ödememem nedeniyle tek tercihim linux tur. Gerçi siz windows kullanıcıları da bir tanıdığınıza windows işletim sistemini ve gerekli programları ücretsiz kurdurtmuşsunuzdur :)

ahmetan
07-10-2009, 15:31   |  #22  
Taze Üye
6 mesaj

Microsoft biraz daha kendini geliştirip korsan sistem kullanımını tamamen durdurursa (buna adım adım yaklaşıyor) bakalım o zaman bu kadar windowsçu kalırmı? Herkes en iyisi Pardus'muş demezmi?
1-redhat
2-ubuntu
3-win3.1

Nicoll
26-12-2009, 21:32   |  #23  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

@ahmetan çok haklısınız...

Korsan kullananların ipleri Microsoft'un elinde. Çekerse hepsi domino taşı gibi dökülür... Onu da geçtim parayla satın aldığınız şeyin sizi izlemesi yok mu; deli oluyorum...

1-Ubuntu
2-Pardus
3-

Alıntı: ahmetan  
Microsoft biraz daha kendini geliştirip korsan sistem kullanımını tamamen durdurursa (buna adım adım yaklaşıyor) bakalım o zaman bu kadar windowsçu kalırmı? Herkes en iyisi Pardus'muş demezmi?
1-redhat
2-ubuntu
3-win3.