Hangisi daha mantıklı

Karub
23-09-2010, 18:45   |  #1  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,652 mesaj

Merhabalar..
Geçen ay ekran kartım aşırı ısınmadan yandığını düşünerek serviste verdik. Neredeyse Ağustos ayının başındna beri serviste durmakta ve dün bir bilgi geldi. Bilgide leyimlerin aralarının açılması yada leyimlerden bir tanesi veya birkaçı koptuğu yada leyimlerin açılmış olabilieceği yazıyordu. Bu tarz durumlarda 400 küsür sıcaklığa maruz bırakılıyormuş ama bu işlemce ekran kartının işlemcisi yanabilirmiş. Zaten 2900xt ekran kartı'ydı. Çokta eskiydi bizde kabul ettik hem işlemcinin dayanıklılığnı görürüz dedik :). Onayladık şimdi ekran kartından haber bekliyoruz.
Babamda diyor ki> Güçlü bir laptop alalım daha iyi diyor. Ama 8GB DDR3 ram, 2GB ekran kartlı i7 işlemcili bir laptop düşünemiyorum. Toshibanın 8GB'lığı var ama DDR2 ayrıca ekran küçük ve benim gibi oyun sever bir kişiye yetebilir mi bilemiyorum. Şuanda Samsung R522 kullanmaktayım ekran kartım gittiğinden beri..
Eğer ekran kartı olmazsa yeni ekran kartı alacağım onlarda malum biraz tuzlu..
Yeni ekran kartı almak mı, yeni dizüstü almak mı?

censez41
23-09-2010, 18:56   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

en baba diz üstü bile alsan oyun oynanmaz çünkü laptop oyun oynamak için hiçte ergonamik değil hem
2000tl ye alacağın laptop aynı paraya  alacağın masa üstü bilgisayarın performansını vermez.

MertBJK1903
23-09-2010, 20:14   |  #3  
MertBJK1903 avatarı
Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

Öğrenci isen kesinlikle laptop çünkü ödev arkadaşlarla oyun oynamak vb. şeyler için masaüstü imkansız oyun konusunda ise bence laptop ta iyi çünkü ekran yakın ve daha güzel alıyor birde laptop soğutucusu alırsan tam olur ama bir yere götürmem arkadaşlara gitmem onlar oynar ben bakarım dersen masaüstü al ama lise seviyesinde olan herkezin artık bir laptopu var boşuna almıyorlar değil mi?

Furkan-46
23-09-2010, 20:31   |  #4  
Furkan-46 avatarı
Yıllanmış Üye
745 mesaj

Eğer Gittiği yere götürmek multiplayer oyun oynamak istiyorsan laptop iyidir.ama bana sorarsan masaüstü en babasıdır :DHiç birşeye değişmem masaüstünü o oyun oynama keyfi o ses sisteminde müzik dinlemek farklı bir duygudur :)

perfect life
23-09-2010, 21:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
799 mesaj

Yeni dizüstü almak en mantıklısı.İşlemci hızı ve ekran kartına paralel ram takıyorlar.Daha sağlıklı olur bu şekilde.

Karub
23-09-2010, 22:06   |  #6  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Zaten Samsung R522 laptop var kardeşim ile ortak.. Benim ekran kartım kötü olduğu için masaüstndne bile iyi oynatıyor ama bundan daha iyilerde tabiki...

Furkan-46
24-09-2010, 18:43   |  #7  
Furkan-46 avatarı
Yıllanmış Üye
745 mesaj

R522 benim masaüstüm kadar performasn veremiyor ama :)

Karub
24-09-2010, 18:54   |  #8  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Windows 7 ultimate 64bit kurarsanız öyle bir veriyor ki :)

ciX
24-09-2010, 18:56   |  #9  
Yıllanmış Üye
452 mesaj

ßence sen yeni ßir dizüstü ya da masaüstü yap.. dizüstü laptoplar oyun icin uygun deildir.. ßen ßizzat 2 kere ya$adım senin sorununu ondan masaüstü sistem kur hem ekran kartın ısındımı diye sorun yapmassın hemde ekstra masraf açmaz ßa$ına laptopda oldugu gißi.. laptopın minimum dayanma süresi 1.5 sene sürekli oyun oynarsan..(ısınır ve ekran kartı servislik).. ßence ßunları göz önünde ßulundurmanı tavsiye ederim.

Furkan-46
24-09-2010, 20:44   |  #10  
Furkan-46 avatarı
Yıllanmış Üye
745 mesaj
Alıntı: Karub  
Windows 7 ultimate 64bit kurarsanız öyle bir veriyor ki :)

Kendi pcimde ramları 4 lüyeceğim a-data perforamsn ramları alıcağım o zaman istersen o laptopa ultimate 64 bit kur gene imkanı yok zaten bu 3 gb ram ile gene geçemez öle bir imkan yok..

delicoban3333
25-09-2010, 11:54   |  #11  
Yıllanmış Üye
888 mesaj

bak kardeş senin derdinin çaresi benim şimdi eğer çok oyun düşkünüysen kesinlikle masaüstü ama eğer eski masaüstünün özellikleri iyiyse masaüstünü al şimdi senin bana cevap vermen lazım öncelikle bana bütçeni sonra masaüstünün özelliklerini ayrıntısıyla ver ben sana çare bulacam harika ve her bütçeye uygun süper ötesi laptop var oyunlarda uçurur ama o paraya masaüstü toplayalım dersen o da iyi olur ama yeni moda laptop sen bunu düşün sonra bana cevap ver ...

Karub
25-09-2010, 12:16   |  #12  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Aslında aklımda güzel bir masaüstü var.. Daha güçlü ve performanslı duruyorlar..
Ekran kartı yanan sistemimi sayayım:
Ekran kartı: Asus EAH2900XT-- serviste
Anakart: Asus blitz extreme
işlemci: Intel core 2 Quad Q6600
Ram: OCZ Palnithum 8GB DDR3
PSU: 1200w
mönitör: Samsung syncmaster 226cw 2ms
--
Burada işlemciyi i7 950, ana kartı ve ekran kartını değiştirsem çok iyi olacak birde kasa küçük geliyor neyse..
Hazır yeriyken bir sorum olacak. BEnde başta 4GB OCZ planithum ram vardı sonra bir 4GB daha aldım ama voltajları farklı yani biri 1.8 biri 1.6 gibi düşünün.. Bunlar çalışma sorunu yapar mı?
Bilgisayarımı test için zorladığımda 6GB'da kilitlenmişti.. 8GBdan 2GB yok gibiydi belki sistem için ayrılmıştır desem sistem 2GB'ı ne yapsın.. Tekrar ram almak gerekir mi?

delicoban3333
25-09-2010, 15:37   |  #13  
Yıllanmış Üye
888 mesaj

kardeş bir kere söylim tekrar ram almaya gerek yok ama uyumsuzluk sorunu olabilir yeni aldığın herşeyi ramide göz önünde tutman lazım şimdi benim sana tavsiyem kesinlikle i 7 alma daha iyisi var ya boşver madem anakartıda değiştirecen sana çok güzel amd işlemciyle anakart var onları al süpper olur ama o psu ne ya öyle sen niye o kadar yüksek psu aldın ki neyse şimdi bak simdi öncelikle bana bütçeni söyle sonra kasayı psu lu mu yoksa psu suz mu istiyorsun ama elimde müthiş ötesi harika bir kasa var psu suz biz onu alalım içine iki tane ekran kartı sığar neyse işlemci ve anakartıda sana verecem bide sana iki tane ekran kartı verecem tabi bütçeye göre ayarlıyacaz şimdi senin ram ve harddisk almicaz ona gerek yok bence diğer parçalarıda sat şimdi biz sana kasa ekran kartı işlemci ve anakart alacaz şimdi senin buna ayırdığın bütçeyi bana söyle ama ben sana şimdi parçaları verim 
işlemci:
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=44229
fiyat:600 tl 6 çekirdekli 17 ye 10 basar ama bütçeyi biraz sıkalım dersen 1055 t si var onu alırız önemli değil
anakart:yanlız bana ramlerinin mhz lerinide söylemen lazım:
http://www.hepsiburada.com/Liste ... 6390&categoryId=152
bu parçaların hepsi chip tarafından özel olarak test edilmiş araştırılmış parçalar bu anakart 5 ay önce falan çıktı ve süper ötesi ama pahalı dersen bir anakart daha var asusun onuda koyabiliriz ama bana raminin 2000 mhz mi 1600 mhz mi yoksa 1333 mhz mi bunu öğrenmen lazım tabi ddr3 te olması lazım fiyat:570 tl ekran kartı:
http://www.hepsiburada.com/Liste ... 6266&categoryId=204
bu ekran kartıda dediğim gibi süper tabi bu parçalar el yakıyor bunun fiyatı:590 tl düşürmek istersen:
http://www.hepsiburada.com/Liste ... 7295&categoryId=204
bu var bununda fiyatı:320 tl buda çok çok iyi bir ekran kartı ama 5850 tabikide daha iyi bide hıs markasını niye seçtin dersen ben bu markayı çok beğeniyorum güvenilir ve ucuz üstelik birçoğundanda daha iyi his den iyisi asusu ama o da çok pahalı deymez sonuçta aynısı neyse kasa:
http://www.vatanbilgisayar.com/c ... ils.aspx?I_ID=46767
bu kasada süper tam olarak harika fiyat:390 tl ama istersen bunun biraz daha düşükleri var ama fiyat farkı fazla yok eminim ki bu parçaların hepsini çok beğenirsin öncelikel bide şunu söylim benim verdiğim parçalara %100 güven ben burda bilmeden konuşmuyorum hepsini a dan z eye araştırdım toplam
fiyat:en iyileriyle beraber 2150 tl yapıyor bakınca fazla ama alınca emin ol 3000 e değer neyse senden istediklerimi bir an önce bana söyle...

Karub
25-09-2010, 21:18   |  #14  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

AMD ölürümde almam

delicoban3333
25-09-2010, 23:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
888 mesaj

tmm almada yani noluyoki şimdi bensana vakit ayırmışım 2 sayfa şey yazdım hiç olmazsa i7 ye bak te onu beğendim bunu beğendim de ayıp ya ben yarım saat uğraştım bu mu yani iki kelime cevap mı almasan da nebilim insan hiç olmazsa i7 topla der bütçesii söyler raminin mhz sini söyler ayıp ya amd almam ne biliyon ki amd almazmış bundan 2 ay önce bende amd nin ne olduğunu bile bilmiyodum valla sinirlerim çok bozuldu sana kaç satır şey yazdım senin bana yazdığına bakya böyle bir şey olabilir mi ya ayıp 1 seneden fazla bu siteye üyesin hiç mi bişey bilmiyon ya hadi işlemciyi beğenmedin anakartı beğenmedin de ekran kartıyla kasayıda mı beğenmedn ayıp değil mi ya...

delicoban3333
26-09-2010, 00:06   |  #16  
Yıllanmış Üye
888 mesaj

amd ölürüm de almazmış almazsan alma benim sana cevap yazma gibi bir gerekliliğim yok 2 sayfa ya 2 sayfa 1 saatimi ayırdım ya ne için sana faydam olsun diye, ne için sen iki satır da değil kelime yaz diye mi?
bu mu yani ben gecenin bi yarısı zar zor internete giriyorum hem kendim daha çok şey öğrenim diye hemde sana faydam dokunsun diye gerçekten ama gerçekten çok ayıp hayır anlamıyorum konuyo açıyosun hemde 3 konu falan sonra bana cevap bile yazmıyorsun nooulduki yani bu kadar tamam amd istemiyorsan işlemciyi 17 anakartıda ona göre değiştirirdik yani?.
he acaba kararını verdin pc ni topladın mı bari bunu söyle boşuna yazı yazdıysam bilim yazık ve çok çok ayıp yani diyecvek söz bulamıyorum ya bulamıyorum şu anda kendimden bile tiksiniyorum hala sana yazı yazıp cevap verdiğim için ama elbet görürsün bir gün bir insana ve yazıya değer vermemenin ne olduğunu...yazısı da batsın pc side insanı çok sinirlendiriyorsunuz bu mu yani bitti mi ne diyimki başka insan nasıl bu kadar aşağılanabilinir ki anlamıyorum ki alttarafı 2 cümle yazacan istemiyosan istemiyosun dur yazzıklar olsun...

Karub
26-09-2010, 01:42   |  #17  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj
Alıntı: delicoban3333  
tmm almada yani noluyoki şimdi bensana vakit ayırmışım 2 sayfa şey yazdım hiç olmazsa i7 ye bak te onu beğendim bunu beğendim de ayıp ya ben yarım saat uğraştım bu mu yani iki kelime cevap mı almasan da nebilim insan hiç olmazsa i7 topla der bütçesii söyler raminin mhz sini söyler ayıp ya amd almam ne biliyon ki amd almazmış bundan 2 ay önce bende amd nin ne olduğunu bile bilmiyodum valla sinirlerim çok bozuldu sana kaç satır şey yazdım senin bana yazdığına bakya böyle bir şey olabilir mi ya ayıp 1 seneden fazla bu siteye üyesin hiç mi bişey bilmiyon ya hadi işlemciyi beğenmedin anakartı beğenmedin de ekran kartıyla kasayıda mı beğenmedn ayıp değil mi ya...

Gece gece güldürdünüz ya beni.... Kahkaha
Ne alaksı var AMD işlemci olarak şahsi görüşümle tercih edilmeyecek bir markadır ve bu konuda katıyımdır o kadar işte..
Diğer parçalara sözüm yok.. Sizin yaptığınız> yorum beğenmemezliği.. Şuanda gülüyorum bunları yazarken Ağzı kulaklarına varıyor

---

Yavaştan masaüstümü geliştirmeye başladım.. Yarın GTX460 Hawk geliyor hayırlısıyla :)
--
Sonraki mesajınıznı şimdi gördüm.. Yaşınız küçük olabilir ama dil uzayıp gidiyor. Sanane be kardeşim istediğimi alırım, istediğimi kırarım, istediğimi satarım, bozarım vs.. Seni uzaktan yakından ilgilendirmez. Neymiş yorumuna istediğin cevap gelmemiş aman ne büyük bir dert hemen haber kanallarını arayımda haber yapsınlar.. " Sütünü içmeyen çocuk kafayı bozdu " diye Beğenmedim

Son Düzenleme: Karub ~ 26 Eylül 2010 01:52