hangisi ile devam etmeliyim

chnkyn
03-01-2018, 04:08   |  #1  
chnkyn avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
16 mesaj

html , css , javascript ve jquery ardından hangisi ile devam etmeliyim

php , mysql , java , phyton

bu dördünden seçim yapamıyorum.php ve mysql birlikte öğrenirim eğer bunu seçersem. mssql bildiğimden syntax larda sorun yaşarım çabuk alışırım.

java seçersem web programlama için yine mysql bilmem gerekir mi ? yada phyton seçersem öğrenmem gerekir mi?

bunlardan hangisi ile devam etmeliyim.web , android ve linux işletim sisteminde kendimi geliştirmek istiyorum.

şuanda web kısmını kasmak istiyorum.android için java zaten öğreneceğim. ve linux için phyton  , c  ve c++ öğrenmeyi hedeflemişim.

sizce bu yol haritasında eksiler , artılar ve sıralama nasıl olmalıdır.

White-Fox
03-01-2018, 10:56   |  #2  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

Php iyi bir tercih değil.Ben olsam c# öğrenderdim ama şu saydıkların arasından seçersem Java öğren diyorum linux ,windows,web yada android tüm ortamlarda çalışabilirsin o dil ile.Tabi bu sizi yanıltmasın her biri ayrı bir dünyadır java ile web çok başka bir evren , masaüstü programlama çok başka.

Java için söylediklerim c# içinde geçerli, web ve masaüstü yine ayrı bir dünyadır.

chnkyn
03-01-2018, 14:57   |  #3  
OP Taze Üye
16 mesaj

aslında c# ve mssql de kullanmayı biliyorum.onları yazmadım.yine de bunlara ek olarak öğrenmek istediğim bu diller arasından hangisini seçmeliyim.

White-Fox
03-01-2018, 21:13   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Normalde , yapılması gereken iş belirlenip ardından bunu hangi dil ile daha kolay yaparım sorusu sorulup o dil üstüne yoğunlaşılır.Şimdi genel bir tavsiye vermek gerekir ise java ve c# bilmeniz lazım.Benim bilin dememden kasıt temel düzey değil.

Kısacası siz ne yapmak için dil öğrenmek istiyorsunuz ?

chnkyn
03-01-2018, 22:40   |  #5  
OP Taze Üye
16 mesaj

aslında istediğim 3 şey var.ilk önce web üzerinde açık kaynak ve .net tarafında profesyonelleşmek. daha sonra mobil uygulama geliştirme ( ilk önce java ile android belki daha sonra ios te olabilir) istiyorum. 3. sü ise linux işletim sistemini öğrenmek istiyorum ( bunun için c ve phyton düşünüyorum.ama şimdilik java ve php arasından seçim yapmam gerekiyor.sanırım java ile devam edeceğim.ama öğrenmek istediğim java ile devam edersem veritabanı için mysql de öğrenmem gerekecek mi yoksa onun veritabanı ayrı mı ? hazırda mssql biliyorum zaten.mysql öğrenmek pek zaman almayacak sanırım

White-Fox
03-01-2018, 23:00   |  #6  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

binlerce veritabanı var , istediğini istediğin dil ile kullanabilirsin. Sen zannedersem php çalışıp php ile mysql oluyor . bu dillerlede ne olur diye bir düşünceye kapılmışsın ama yanlış.

Veritabanlarının da çeşitleri var sql,nosql,embedded ,filebased,OODBMS...uzar gider.Bunlar da ihtiyaca göre seçilir kullanılır.Linux'u öğrenmekten kasıtın nedir ? c yada c++ 'ın linuxla bir bağı yok.

c,c++ dilleri hız bakımından öne çıkar görselliğin olmadığı yerlerde sistem programlama vb. gibi yerlerde kullanılır.

https://db-engines.com/en/ranking

Şu sayfada sadece 300 tane veritabanı olduğunu görebilirsin.Her birinin bir avantajı var.

Dillerinde bir avantajı vardır.

c# veriler üzerinde çok etkindir,hızlı geliştirilir(visual studio kasıtım javada o konfor yok).

Java android için en doğru dildir.Yavaş çalışır ama her yerde çalışır aşağı yukarı.

c,c++ bunların çalışmayacağı platformları saymak daha kolaydır.Hızlı çalışırlar , ancak görsellik tam bir külfettir,kod yazımı zordur.

python oldukça dinamiktir ağ programlama için uygun bir dildir. 

lisp ,yapay zeka.

R , istatistik ,big data.

Uzar gider...