Hantal pc

Banned
29-01-2009, 00:53   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
558 mesaj

arkadaşlar meseleyi sorular halinde yazıyorum daha öncede yazdım ama kimse cevap yazmadı:

1. Asus f3sseries diz üstü 2ghz çift çek.işlemci 1gb ram mevcut vista var ve çok yavaş vista pc yi kasıyor bu pcnin garantisi bitmedi orjinalinde vista yüklü ve teknosa orjinalinda vista olan pc ye xp yüklersek garanti bittiğini söledi bu doğrumu bu onuda ne yapabiiriz.

2. Daha önce xp kurulu pcye xp yi çok kez sildim ve yükledim fakat vistalı pcye xp hiç yüklemedim bu iş xp deki gibi xp cdsini takıp ntfs de biçimlendirip mi yapacağız yoksa xp yi ayrı kuracağız sürücüleri ayrı bir disketten ya da cd den mi kuracağız vistalı pc ye xp kurma işi ile ilgili bilgi ya da link verirseniz beni bahtiyar edersiniz.

3. Vista yüklü olan bu pcye xp yüklemek ne derece sağlıklı tekrar vista mı yüklenirse daha sağlıklı olur yoksa xp mi.

Ahmet_79
29-01-2009, 01:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

1gb ram vista için az teknosaya gidin rami 2 gb yapmak istediğinizi belirtin hem garanti bozulmaz  hemde 2gb ram ile vista daha rahat çalışır, sonra isterseniz yeniden vista yı kurun aradaki farkı görürsünüz,

bunun dışında xp de nasıl yapıyorsanız aynı şekilde  format atabilirsiniz vistanın olduğu bölümü silip ntfs ile biçimlendirip xp kurulumu yapabilirsiniz, sata sürücüleri entegreli değilse bıosdan sata modunu dısable yaparsınız.

Banned
29-01-2009, 01:14   |  #3  
OP Banlandı
558 mesaj
ahmet79
1gb ram vista için az teknosaya gidin rami 2 gb yapmak istediğinizi belirtin hem garanti bozulmaz  hemde 2gb ram ile vista daha rahat çalışır, sonra isterseniz yeniden vista yı kurun aradaki farkı görürsünüz,

bunun dışında xp de nasıl yapıyorsanız aynı şekilde  format atabilirsiniz vistanın olduğu bölümü silip ntfs ile biçimlendirip xp kurulumu yapabilirsiniz, sata sürücüleri entegreli değilse bıosdan sata modunu dısable yaparsınız.

birader sata sürcü entegre derken xp fata vista sata kullanıyorda xp kuracaksam sata ya mı geçmiş olmam lazım c ye sağ tık yapıp özellikler desem sata olup olmadığını anlayabilirmiyim. ya da sata sürücülerin entegre olup olmadığını nasıl anlarım cevap yazarsan sevinirim. teşekkürler

Ahmet_79
29-01-2009, 01:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

hdd sata destekli ise xp yüklerken sata sürücüsü isteyebilir, eğer elindeki orjinal xp cd si ise onda sata sürücüleri yoktur modifiyeli xp ise internetten indirelenler böyle oluyor genelde onlarda sata sürücüleri genelde yüklü olur, eğer yüklü değilse o yüzden bıosda sata modunu dısable yap.

Banned
29-01-2009, 01:28   |  #5  
OP Banlandı
558 mesaj
ahmet79
hdd sata destekli ise xp yüklerken sata sürücüsü isteyebilir, eğer elindeki orjinal xp cd si ise onda sata sürücüleri yoktur modifiyeli xp ise internetten indirelenler böyle oluyor genelde onlarda sata sürücüleri genelde yüklü olur, eğer yüklü değilse o yüzden bıosda sata modunu dısable yap.
bendeki xp malum korsan yani normal bildiğimiz program ve oyun yapan yerlerden birinden aldım xp yi onda da sanırım sata yüklüdür eğer yüklü değilse kurulum sırasında sata modunu disable yparım ama sata modu biosta hangi başlık altında yer alıyor onu bilmiyorum.

verdiğin bildigiler için teşekkürler.

Ahmet_79
29-01-2009, 01:34   |  #6  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
6.his
bendeki xp malum korsan yani normal bildiğimiz program ve oyun yapan yerlerden birinden aldım xp yi onda da sanırım sata yüklüdür eğer yüklü değilse kurulum sırasında sata modunu disable yparım ama sata modu biosta hangi başlık altında yer alıyor onu bilmiyorum.

verdiğin bildigiler için teşekkürler.

öyleyse gerek yoktur onda yüklüdür zaten dediğim gibi vista bölümünü sil sonra o ham bölümü yeni bölüm oluştur deyip ntfs ile biçimlendir kuruluma geçersin, kolay gelsin;

illada gerekirse bıosu biraaz incele bulursun zaten.