Hard Disc Drive Locked

emoz159
12-12-2007, 11:58   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
96 mesaj

Merhabalar.

Bir arkadasimin Bilgisayarina Hiren's Boot CD toolleri arasindaki HDD Erase 1.0 ile format atmaya calistim.
Lakin cok uzun sürmeden Hdd nin islem yaptigina dair isik kapandi ve bilgisayardan hicbir tepki gelmedi. Bunun üzerine Bilgisayari kapatip actik. Iste asil mesele bundan sonra basladi; Ekrana " Hard Disc Drive Locked. Enter User Password:" yazisi cikiyor. Ben bunu Bios sifresi zannettim ilk basta. Cunku benim bilgisyarimda da ayni seyler oldu ve kapatip tekrar actigimda hic bir sorun yasamadan baska bir program ile formatlayabilmistim. Internetten biraz arastirdim ve ögrendigim bunun HDD firmalarinca calinmaya karsi bir önlem oldugu ve Low Level Format in bile buna etki etmedigiydi. ( Etmiyormus da, denedim ama HDD Locked deyip duruyor )
Gecen gün arkadasim HDD Regenerator programi ile formatlamaya calismis ve bilgisayar halen calisiyor. Yaklasik 36 saat oldu ve ancak 4-5 GB bi alan tarayabilmis. Ve Taradigi sector sayisi kadar Bad Sector alani var diyor. Yaklasik bir 30-40 MB lik bir alan saglam gözüküyor.

HDD nin Model numarasindan ( Bios Ekraninda Cikan Numara ) Hitachi die bir firmaya ait oldugunu ögrendim. ( Notebook twindead bie bir marka, Sony notebook umda ayni HDD markasini kullaniyor. ) Sorunu firmaya mail olarak yolladim ama bana pek bir yardimlari dokunmadi. HDD icin bir master password bulunmadigini söylediler.

Imdi ilk ve acil olan soru: HDD Regenerator calisirken bilgisayari kapatsam HDD ucar mi? bana birsey olmaz gibi geliyor...

Ikinci soru ise ( acil olmayan ama en önemli sorun )
Bu password olayini nasil asabilirim? Bunun icin herhangi bir program var mi? Su an ne isletim sistemi war ne de yüklenebiliyor. Bu yüzden tavsiyeleriniz benim icin cok önemli, ben pek bisey elde edemedim...

Simdiden Tesekkürler...

Borga-x
12-12-2007, 12:11   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

yazılım fırmasıyla irtibata geçebilrsin. Bu tip konular ıcın sana yardımcı olacaklardır. Tabı programı illegal kullanmıyorsan..

emoz159
13-12-2007, 00:23   |  #3  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
96 mesaj

Firma ile iribata coktan gectim. Bana HDD yi silmek icin kendilerinin Driver Fittness Tool die bir programlarinin yeterli olacaklarini söylediler. Sifre sorusunu tekrar yönelttigim vakit bana HDD icin herhangi bir Master Password koymadiklarini ve yardimci olamayacaklarini söylediler...

Sifre kirmak icin herhangi bir program yokmudur???