Hard Disk'imden Ses Geliyor [YARDIM]

x9x9
15-04-2013, 23:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımda iki adet hard disk kullanıyorum. 320 GB ve 720 GB olmak üzere. 320 GBlik olanında sistem kurulu yani C: olarak kullanıyorum. 720 GBlik olanı ise D: olarak ıvır zıvır dosyalarımı resim müzik vs. gibi şeyleri koymak için kullanıyorum. Şöyle bir sorunum var.Bilgisayarım açıldığında vs herhangi bir sorunu yok ama, bilgisayarımdan D: ye girince yanı 720 GBlik hard diske girince bilgisayarda 5 6 saniyelik bir kasma oluyor be bunun arkadasından sanki hard diskin içindeki o dönen şey miydir nedir böyle sürtüyormus gibi bir ses geliyor 1 2 saniyelik ve sonra bilgisayarın donması ve gelen ses  filan kesiliyor kendine geliyor bilgisayar içinde istediğim gibi şeyleri dolasabiliyorum. Bu kasma ve bu çıkan ses nedendir ? Bunun hakkında bilgisi olan veya çözüm gösterebilecek olan arkadaşlar var ise bana bir yarım etmelerini istiyorum. Şimdiden teşekkürler :)

Son Düzenleme: x9x9 ~ 15 Nisan 2013 23:19
murat5038
15-04-2013, 23:22   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

O sesler abartılı olmadıkça ve sistemin kapanmasına sebep olmuyorsa sorun etmeye gerek yok ,o sesler okuyucunun sesleri.

HDtune 5 indir ve iki diskide error scan yap istiyorsan biraz uzun sürebilir bişey işaretleme sakın sadece scan yap.

iki diskinde bittiğinde resmini at ve healt kısmınında resmini atarsan iyi olur.

excel_mustafa
16-04-2013, 19:11   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

hdd gidici galiba.dosyalarını yedeklemeye başla.hdd nin ne zaman arza vereceği hiç belli olmaz.bakarsın normal çalışırken bile aniden arıza verebilir.bir ihtimal hdd nin içindeki diskler pc açılırken dönmeye başlamıyor ve sen d: ye girince dönmeye ve okuma yazma yapmaya başlıyor olabilir.benim maxtor hdd de pc nin güç düğmesine basınca çok hafiften bi 1-2 sn sürtme sesi gibi ses geliyor ve ses kesilip kafa okuma yazma yapmaya başlıyor.seninkide bu şekilde işliyor olabilir.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 16 Nisan 2013 19:15
x9x9
17-04-2013, 21:26   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: murat5038  
O sesler abartılı olmadıkça ve sistemin kapanmasına sebep olmuyorsa sorun etmeye gerek yok ,o sesler okuyucunun sesleri.

HDtune 5 indir ve iki diskide error scan yap istiyorsan biraz uzun sürebilir bişey işaretleme sakın sadece scan yap.

iki diskinde bittiğinde resmini at ve healt kısmınında resmini atarsan iyi olur.

teşşekür ediyorum arkadaşım suan indirdim ve suan scan yapıorum bittiği zaman resimlerini yollacaam

x9x9
17-04-2013, 21:28   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: cleverman  
720 GB'lık harddisk'in markası nedir? 

Ne kadar süredir ve ne sıklıkla kullanıyorsun? 

Ne kadarı dolu?

Arada bir hiç formatladığın oluyor mu?

hard diskin markası SAMSUNG

ne kadar süredir dersek, ben bu hdd yi bir sene önce iş yerindeki bilgisayardan aldım. ordada yedek olarak kullanıyordu, ortalama 100 120 gblik dolu olarak kullanılıyordu hiç format yemedi bu hard disk içindeki verilerleri silerek temizlemeler yaptım sadece. ben aldığımda 500 gbye kadar doldurdum. sonra o tarz şeyler başladı. sildim suan 10 gblik bir dosya ver içinde. ilgilendiğin için teşekkür ediyorum

x9x9
17-04-2013, 21:30   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
hdd gidici galiba.dosyalarını yedeklemeye başla.hdd nin ne zaman arza vereceği hiç belli olmaz.bakarsın normal çalışırken bile aniden arıza verebilir.bir ihtimal hdd nin içindeki diskler pc açılırken dönmeye başlamıyor ve sen d: ye girince dönmeye ve okuma yazma yapmaya başlıyor olabilir.benim maxtor hdd de pc nin güç düğmesine basınca çok hafiften bi 1-2 sn sürtme sesi gibi ses geliyor ve ses kesilip kafa okuma yazma yapmaya başlıyor.seninkide bu şekilde işliyor olabilir.

evet arkadasım dediğin gibi bir sürtme sesi tarzında bir ses geliyor fakat benimkisin güç düğmesine bastığım zaman değil ne yazıkkı hard disk açmak istediğim zaman yada hard disk içinde kayıtlı olan bir kısa yolu açmak istediğim zaman oluyor :( ilgilendiğin için teşekkür ederim. önerilerini bekliyorum

excel_mustafa
18-04-2013, 15:35   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj
Alıntı: x9x9  

evet arkadasım dediğin gibi bir sürtme sesi tarzında bir ses geliyor fakat benimkisin güç düğmesine bastığım zaman değil ne yazıkkı hard disk açmak istediğim zaman yada hard disk içinde kayıtlı olan bir kısa yolu açmak istediğim zaman oluyor :( ilgilendiğin için teşekkür ederim. önerilerini

bi sünger veya kumaş parçasının diske hafifçe sürttüğü gibi bi ses geliyosa(güç düğmesine bastığım an benimkindede geliyor) normaldir.o ses çoğunda gelir.yok demirinin demire veya sert bi şeye sürttüğü gibi geliyosa hiç normal değildir.ayrıca bide health sekmesinede göz at.yanında warning olanları buraya yaz.

sysdir
04-06-2017, 21:14   |  #8  
Taze Üye
8 mesaj

disk yere düşme sonucu kafa yada okuyucusu zarar görmüş olabilir https://www.acilverikurtarma.com size yardımcı olur. Elektriksel sorunda olmuş olabilir.

GyRFaLCoN
31-05-2019, 20:31   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Konu her ne kadar tarihi eser olsa da. Tüm yorumları okuduktan sonra ne kadar cahil ancak bir o kadarda çok bilmiş bir toplum olduğumuzu farkedip yorum yapma gereği duydum.

Sorunu yaşayan arkadaş çoktan çözmüştür kanısındayım fakat bu sorunu yaşayan ve bu konuya rastlayan kişiler için bu yaşanan olayın ne olduğunu ve kısaca düzeltilmesini açıklayayım..

İlk olarak XP den sonra çıkan windows sürümlerinde LAPTOP ve MASAÜSTÜ için ayrı ayrı üretilmeyen windows sayesinde, bilgisayarımız masaüstü bile olsa Windows kullanılmayan HDD'yi kapatmak gibi bir defaul özellikle kuruluyor.

Bu da eğer 2 adet disk kullanıyorsak ve sistem diski olmayan yani yedek disk olarak taktığımız disk içerisindeki bir içeriğe ulaşmak istediğimizde HDD uyku modundan uyandırılarak dosyaya erişim ve okunması için HDDnin belli bir RPM hıza çıkması bekleniyor. Bu hadiselerde yaşanan ses HDD başlatma sesidir ve beklemenizin sebebi HDDnin yeni dönmeye başlamış ve belli bir hızdan sonra okuma yapabilmesi yüzündendir..

Çözüme gelecek olursak, Denetim masasından güç yönetimine girerek,Güç planları sekmesinde yüksek performans seçimi yapın ve plan ayarları değiştire tıklayın, oradan gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen pencerede harddisk- Harddiski kapatmak için beklenecek süre - 20 dakika yazacaktır. Bunu 0 yani hiçbirzaman yazana kadar düşürün.. Uygula-Tamam yaparak kayıt edin ve artık beklemeden verilerinize ulaşın.. Not= Bunu laptop üzerinde yapacak kullanıcılar yüksek enerji tüketimi sayesinde şarjları daha kısa sürede bitebilir..