Hard disk problemim var, laptopum açılmıyor.

mehmetant
09-12-2008, 23:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Arkadaşlar geçengün laptopumu kapattıktan sonra tekrar açtım fakat açılmadı. Ekrana hiçbir yazı gelmiyor 5-6 sn sonra restart çekiyor ve bu sürekli devam edip duruyor. Daha önce Acronis ile yedeklemiştim ordan recovery yapayım dedim. Cdyi taktım fakat acronis hard diskimi görmüyor ve şu hatayı veriyor (E000101F4 : Acronis True Image has not found any hard disk drives.) Elimde taşınabilir hard diskim var ve gerekirse onu da kullanabilirim. Bios menüsüne girdiğimde hddyi gösteriyor. Sata hdd kullanıyorum. Hddnin yandığını düşünmüştüm fakat biosta görünce belkide içinden bişeyleri yanlışlıkla silmiş olabileceğim aklıma geldi çünkü o gün kaspersky sürekli bişeyleri virüs görüyordu ve siliyordum. Arada sistem dosyalarından birini silmiş olmam bu sorunuma neden olur mu? Nasıl çözüm bulabilirim? Forumda aradım ama bulamadım şimdiden teşekkürler..

beycanerkul
10-12-2008, 10:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
628 mesaj

Acronis programı zaten başlı başına hep olmadık sorunlar çıkartıyor harddiske zararı var deniliyor en temizi harddiskinde eyer arşiviniz varsa dvd veya başka harddiske yedekleyiniz ve tümüne format atınız

mehmetant
10-12-2008, 12:51   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

Yedeklemeyi nasıl yapacam açma düğmesine basıyorum 5 sn de bir restart atıyor yani ne windows yazısını görüyorum ne de başka şey sadece bios ayarlarına girebiliyorum arşiv önemli ama ne yapacağımı bilemedim aktaracak dvd ve hdd mevcut.

beycanerkul
10-12-2008, 12:59   |  #4  
Yıllanmış Üye
628 mesaj

madem açılmıyor  sisteminizi güvenli kipte açınız sistem güvenli kipteyken arşivinizi dvd veya harddiske aktarınız buda fayda etmezse combo fix programını öneririm

Son Düzenleme: beycanerkul ~ 10 Aralık 2008 13:04
mehmetant
10-12-2008, 13:04   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

Güvenli kipte de açılmıyor hepsini denedim bişey harddiske erişmemi engelliyor sanki fakat biosta harddiski görüyorum.

beycanerkul
10-12-2008, 13:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
628 mesaj

kardeşim acronis programını yükleyince bu olay benimde başıma gelmişti ozaman sana tek önerim galiba harrddiskin tamamına format atman lazım

mehmetant
10-12-2008, 13:23   |  #7  
OP Taze Üye
7 mesaj

Benim makinede böyle bişey yoktu. İlk defa başıma geliyo ve hala uğraşıyorum umarım çözerim format atınca düzelecekse en son onu da denicem ama öncelikle bilgileri kurtarmaya çalışıyorm teşekkürler

Feel Good
10-12-2008, 13:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Eğer vista kullanıyorsan format attıktan sonra belgelerin windows.old diye bi klasöre kopyalanır yani belgelerini kaybetmezsin.

mehmetant
11-12-2008, 01:49   |  #9  
OP Taze Üye
7 mesaj

Problemi çözdüm kısaca anlatayım aynı sorun belki sizde de olabilir diye çünkü hergün bin çeşit sorun çıkarıyor vazgeçemediğimiz bilgisayarlarımız. Windows xp cdsini takıp windows kurdan onarmaya girdim ve devam ettim ve onarmayı bitirip windowsumu çalıştırdım ama nedense sürücüler gitmişti tekrardan yükledim şimdi rahatça kullanıyorum teşekkürler arkadaşlar öneriler için..

deinterlace
15-12-2008, 20:51   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Sorununuz çözüldü mü?
Ben usb to ata veya sata ara bağlantısıyla laptopunuzdaki HDD bilgileri başka biryere yedeklemenizi veya lmanızı ardından laptopunuza başka bir HDD almanızı öneriyorum.

Hamza

ettu
16-12-2008, 01:57   |  #11  
Yıllanmış Üye
134 mesaj

mehmetant
Ben de sana tam XP cd'si ile onar diyecekken sen gerekeni yapmışsın ama bir hata yaparak. XP'yi sen yeniden kurmuşsun. Halbuki kurulumun belirli bir aşamasından sonra onarımı (R seçerek) seçseydin XP tekrar sorunsuz açılırdı.
"E000101F4 : Acronis True Image has not found any hard disk drives" hatasını SnapAPi.dll dosyasının bozulmasından dolayı verir. Alttaki linkten yamayı kurunca sorunun çözülmesi gerekir.
Bazı arkadaşlar restore işlemini bilgisayar açık iken yapıyorlar. Bilgisayar restart ettiğinde Acronis kendini Full Mode ile açar. Bazı bilgisayların chipseti bu modu desteklemediği için ekranda imleç sık sık yanar durur ve Restore ekranı birtürlü gelmez. En iyisi restore işlemini boot cd'si ile yapıp safe modu seçmektir.   
Yama

Almanca biliyorsanız sorunun çözümünü okuyabilirsiniz.

Son Düzenleme: ettu ~ 16 Aralık 2008 02:01