hard diskim bozuldu

deeer
24-07-2011, 19:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

samsung r780 laptop'ım var.
Intel® Core™ i7 İşlemci 
4GB DDR3 ram
17.3" LED HD + (1600 x 900) 16:9 Parlak
640 GB (5400 rpm S-ATA) HDD
1 GB nVIDIA GeForce GT 330M ekran kartı
özellikleri böyle. bir yıl önce aldım geçenlerde bilgisayar açılmadı hard diskle ilgili problem var dedi format filan attım ama tabi fayda etmedi. servise götürdüm hard diskin bozulmuş dediler ve yeni hard disk taktılar aynı özelliklere sahip. neden olmuş olabileceğini sorduğumda da bilgisayar açıkken taşıdığında hard disk zarar görebiliyor dediler. sadece bu yüzden olmuş olabilir mi sizce asıl sebep nedir? ve bir daha böyle bir şey olmaması için nelere dikkat etmeliyim?

bir diğer sorumda bilgisayarım 64 bit işletim sistemine sahipti ama servisten geri geldikten sonra 32 bit işletim sistemine sahip gözüküyo özelliklerde. böyle bir şey mümkün mü? 32 bit mi 64 bit mi daha iyidir?

Kapalı Hesap (154666)
24-07-2011, 20:05   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Servis sana kelek yapmış.
Orijinal işletim sistemini yüklemeliydi.
Ayrıca tüm donanımsal sorunlar garanti kapsamına girer. Sadece kullanıcı hatası olmadığı sürece.

ekran kartı
24-07-2011, 21:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Servise geri götürebilirsiniz. Sistem 64 bit için uygunsa ki uygun 64 yükletin. Orjinal olması gerekiyor tabii ki söylemeye gerek yok.

Harddiskin bozulma şekli gerçekten o mu bilinmez ama (düşük ihtimal) doğru da olabilir. Ama o teknik servis ekibi asla bilemez nasıl bozulduğunu. Bilgisayar açıkken kapağını kapatıp (beklemeye girmediğini farz ediyorum) koltuk altınza alır şekilde taşırsanız harddisk arızalanabilir. Harddiskin fiziki yapısı buna müsait. Bilgisayar zeminle 0 derece açı yapacak şekilde kullanılmalı. Aşırı ısınıyor diye hafif eğik kullanılan bilgisayarın harddiskini daha yeni değiştirttim. Olabilir yani. Bunu test etmek istiyorsanız laptopta CD son hızda dönerken bilgisayarı eğin o zaman optik sürücüden gelen sese bakın. Aynı şekilde harddiski de düşünün. Harici harddiski ters kullanmak da acı bir deneyim yaşatabilir. :)

Son Düzenleme: ekran kartı ~ 24 Temmuz 2011 21:06
ahmed159
25-07-2011, 14:34   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
96 mesaj

http://www.mayonez.net/tam-surum ... rlama-tavsiye-.html burdan hdd nizi sıfırlayın not elektrik kesintisinde hard diskiniz yanabilir bataryanı takmanı öneririm ayrıca full doluyken yap işlemi.elektrik kesilirse batarya yetmeyebilir.120 gb a 3 saat 15 sürüyor.olumlu sonuç aldım.