Hard Diskimdeki Partisyonum kayboldu!

HPQ-User
15-03-2007, 15:20   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

tufano sormuş:
merhaba
80 GB lik IDE Hd im 4 e bolunmus durumdaydi. c d e f
olarak
Xp yi kurarken C ye format attim tekrar aynı surucuye
C ye kurdum sonra bir baktim F Partisyonu
kaybolmus
4 dilimlik hard diskte simdi 3 dilim gorunuyor 20 gb
lik F yok olmus
EASY RECOVERY programinda kaybolan bolum tanimlanmamis olarak goruluyor
emin olamamkla birlikte bu sebebten olabilirkurtarma yapamadim..
XP NİN dİSK yONETİMİNDE Bu kaybolan bolum yesil olarak free space olarak tanimlanmis. yeni bir ad tanimlamam icin benden format atmami istiyor.
format atmadan yeniden F gibi bir isim verilebilir mi kurtarma yapmak icin.
nasil bir yol izlemeliyim
linux gibi isletim sistemi kursam kaybolan kismi gorebilir miyim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Ms XP pro kullanicisiyim
Hard diskim IDE
Pentium 3 600 mhz
512 mb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.2) Gecko/20070219 Firefox/2.0.0.2

İtacHi_
15-03-2007, 16:13   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

arkadaşım sana orada eğer format atarak bu yapılabilir diyorsan format atmanı tavsiye ederim.hem de daha sağlıklı olur.

grkan19833
04-04-2007, 03:07   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

Dostum linux'ün çalışan cd leri var onlarla bilg. başlatırsan kaybolan bölümünü görebilirsin anlattığın sorun benim de başıma geldi, ben linux cd si kullanark açtım bilgisayarı fakat dosya sistemim ntfs olduğu için ( Linux ntfs dosya sisteminde problem yaşıyor ) arkadaşımın mp3 player ine önemli olan dosyalarımı kopyaladım ( mp3 pşayer fat32 dosya sistemi kullandığı için linux bu sisteme kayıt yapabiliyor veya bu sistemde kayıtlı olan dosyalarda değişiklik yapabiliyor, fakat ntfs de bu mümkün değil sadece okuyabiliyor ve kopyalayabiliyor, tabii kopyaladığı yerin f32 veya fat 16 olması gerekir ). Bu dediklerime dikkat ederek önemli dosyalarını kurtarabilirsin. Tabii dandik windows ta çalışacaksan o bölümüne yine format atman gerekecektir.

asimileci
04-04-2007, 09:47   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

linux un partition menageri gibi xp ninde hdd ile oynayabilen bir programı mevcut oda "compmgmt" komutu
başlat>çalıştır> ve aşağıdaki gibi komutu yazıyoruz
C:\WINDOWS\system32\compmgmt.msc disk yönetimi bölümünden

daha sonra önümüze bilgisayar yönetimi penceresi çıkıyor...

bu pencerede işaretli bölümde disk bilgileri yer alıyor bende 80 gb bir hdd var

gibi ayrılmamış alana sağ tıklıyoruz ve "yeni bölüm" seçeneğini işaretliyoruz

işte karşınızda yeni bölüm sihirbazı

ileri butonuna tıkladıktan sonra bölüm türünü seçmemiz lazım biz birincil bölüm olarak seçtik (daha sonra xp ile beraber başka bir microsoft os kullanmak istersek bu şekilde daha kolay olur hiçbir ayar istemez.bir diskte ms tabanlı 4 taneden fazla os kullanılamaz.)

şimdi bölümün boyutunu secelim ben 2 adet 20 gb 1 adet 26 gb olarak 4 e böldüm hdd yi

sıra geldi sürücü harfini değiştirmeye xp kendisi otomatik olarak bu harfleri atıyor ama isterseniz siz değiştirebilirsiniz.

çözemessen yine yaz.