Hard Diskteki Programı CD'ye Bootable olarak yazd.

catetik
19-12-2007, 13:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
279 mesaj

Resmi bir internet sitesinden indirdiğim ve açılmış programında bootable özelliği olan .iso eklentili dosyayı, normal olarak CD ye yüklüyorum ve içerdiği program gerektiği gibi normal çalışıyor. Yani PC yi biostan CD ye boot et ayarına alınca CD ye boot ediyor. Fakat bu program ingilizce. Programı CD den hard diske kopyalıyorum. Gerekli dosyaları Türkçeye çevirdikten sonra programı .iso image dosya haline çeviriyorum. Bu image dosyayı bir programla bootable seçeneğinde CD ye yazıyorum, fakat bilgisayarı boot etmiyor.
Pek çoğunuzun aklına Türkçeye çeviri esnasında dosyalarda hasar olabileceği gelebilir. Bunu teyyid etmek için, orijinal programı hard diskten iso ya  çevirip bootable olarak CD ye yazdırdım bilgisayarı gene boot etmedi.
Hard diskteki bootable niteliği olan bir programı CD ye bootable (bilgisayarı açabilme) özelliğini yitirmeden nasıl yazdırabileceğim konusunda profosyonel bilgisi olan arkadaş varmı?

Saygılarımla...

XxXDaRKoXxX
19-12-2007, 14:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Disket dnedin mi ya da başka cd?

catetik
20-12-2007, 20:14   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj

Program diskete sığmaz. Başka CD den denedim evet. Sorun zaten Cd ile ilgili değil, CD ye görünmez olarak yazılan dahili boot sektörüyle ilgili. Konu uzman işi dostum. Yinede ilgine teşekkürler.

uGuR.uK
20-12-2007, 23:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

islemlerinde eksiklik var sadece, bi sorun yok. normal indirdigin iso kalıbı boot yapar, cünkü sistemin o cdden boot edip baslayabilmesi icin gerekli dosya ve ayarlar yerleştirilmiştir o kalıba ve cdye o sekilde yazılır. ancak sen dosyaları ayıklayıp Türkçe'ye cevirdikten sora ister direk yaz, ister o dosyaları iso yapıp yaz, boot kalıbını ve ayarlarınıda yapılandırmadıktan sora ise yaramaz. ha bunu nasımı yapcan? boyle:

1- IsoBuster programıyla( www.isobuster.com ) orjinal(yani bootlu) iso'yu ac.

2- sol tarafta bi liste halinde 2 kısım gorursun. onlardan birincisi(iso dosyasının adı olur, veya cdye yazılınca cıkcak olan ad) kalıptaki dosyalardır. 2.si ise (Bootable disk vb. bi adda olur)o kalıbın iso yapısıdır. ona basınca sag tarafta boot dosyaları gozukur. ordan .img veya .ima uzantılı dosyayı sag tıklayıp cıkart(extract) diceksin.

3- sora normal TR'ye cevirdigin dosyaları iso yaparken bu dosyayı boot file olarak ekliceksin(hangi programla iso yapıosan).

4- yok iso'suzda yazarım diosan, nero burning rom'u acıosun. CD-ROM (Boot/önyükleme) diski olustur diosun, Sistem Diski sekmesinden kalıp dosyası olarak bu boot dosyasını gosteriosun, Gelişmiş kısmını acıp "Taklit Kapalı"yı seciosun ve dosyaları ekliyip yazdırıosun.

ilk basta cok uzun gibi gorunuo ama, yapımı kolaydır. sana kolay gele;)

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 20 Aralık 2007 23:34
Der Rote BaroN
21-12-2007, 13:01   |  #5  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Bunu bir ara ben de deneyeyim. Nero ile bootable cd yapımı biraz sorunlu.

uGuR.uK
21-12-2007, 15:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
kickshaw
Bunu bir ara ben de deneyeyim. Nero ile bootable cd yapımı biraz sorunlu.
sorunlu falan deil, sadece nero'nun daha detaylı ve cesitli ayarları var o kadar. oda profesyonel veya farklı farklı türlerde boot yapılandırmaları icin. ki genelde cogu aynı sekilde yapılıo. windows cdsi gibi bootlu disklerde bide 1-2 ayar daha var o kadar...

catetik
22-12-2007, 23:27   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj

Elazığlı kardeş, çok teşekkürler. Sorun halloldu.
:)

uGuR.uK
22-12-2007, 23:40   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
catetik
Elazığlı kardeş, çok teşekkürler. Sorun halloldu.
:)
ne demekGöz kırpma iyi kullanımlar sanaBeğendim