harddisk bölümü açılmıyor ACİL YARDIM edinLÜTFEN

ozkan2007
04-02-2009, 13:59   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

arkadaşlar 160 GB harddiskim var C:40Gb + D:40Gb + E:69 Gb olarak bölmüştüm daha sonra 68 Gb yetersiz geldiği için Acroni Disk Director 10 programı ile 40Gb'lık D: bölümünü 2x20Gb olarak böldüm. Ancak oluşan 20Gb ile 69Gb lık bölümü birleştirdiğimde toplam boyutu 89 Gb olarak göstermesine rağmen bilgisayarımdan E:'ye girdiğimde "Erişim Engellendi" hatasını alıyorum. Lütfen yardımcı olun. Acronis Disk Director programını açtığımda E:'de boş alan kullanılan alan gibi bilgileri gösteriyor, ama bilgisayarımdan giremiyorum. İçindeki bilgiler çok önemli lütfen yardımcı olun...

Barış
04-02-2009, 14:03   |  #2  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

Bİlgisayar yöneticisi hakkına sahip olduğun kullanıcının "simeli" isminde olduğunu farzedelim.

Öncelikle disk ve klasör menüsüne "security" tabını eklemen lazım. Bunun için herhangi bir pencere açık iken (ör:bilgisayarım) araçlar/klasör seçeneklerine girdiğinde görünüm menüsünün altındaki "Basit dosya paylaşımını kullan (önerilen)" seçeneğinin tick 'ini kaldır ve "tamam" tıkla. Bu işlem sonunda disk ve klasör özellikleri menüsüne "security (güvenlik)" tabının eklendiğini göreceksin.

Şimdi "D:\belgelerim" klasörünün üstünde sağ tu ile özellikler menüsünü aç. "Güvenlik" tabına gir. Alttaki menüde "simeli" kullanıcısının "tam yetkili" olmasına dikkat et.Bunun için "simeli" kullanıcısı seçtiğinde alttaki menüde "tam denetim" tick'ini işaretleyip "tamam" tıklaman yeterli.

Şimdi alttaki "Gelişmiş" menüsüne gir. Üst sol üçüncü sıradaki "Sahibi" tabına gir. Alttaki "yeni sahibi" penceresinde "simeli" kullanıcısı seç ve en alttaki "Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahiplğini değiştir" seçeneğini tick 'le, sırasıyla "uygula" "tamam" tıkla. Hepsi bu. Artık D sürücüsündeki belgelerim klasörünün yeni sahibi "simeli" isimli kullanıcı olacağından sorunsuz olarak girebilir, istediğin değişikliği yapabilirsin.

NOT: Eğer "simeli" isimli kullanıcı ile bu işlem gerçekleşmezse, aynı işlemi "administrator" kullanıcısı için yap. Tabi bunun için sistemi administrator ile açman gerek. Eğer anlattığım adımları tam olarak yapabilirsen, hiçbir sorun çıkmayacaktır...

ozkan2007
04-02-2009, 14:23   |  #3  
OP Yeni Üye
29 mesaj
es-low
Bİlgisayar yöneticisi hakkına sahip olduğun kullanıcının "simeli" isminde olduğunu farzedelim.

Öncelikle disk ve klasör menüsüne "security" tabını eklemen lazım. Bunun için herhangi bir pencere açık iken (ör:bilgisayarım) araçlar/klasör seçeneklerine girdiğinde görünüm menüsünün altındaki "Basit dosya paylaşımını kullan (önerilen)" seçeneğinin tick 'ini kaldır ve "tamam" tıkla. Bu işlem sonunda disk ve klasör özellikleri menüsüne "security (güvenlik)" tabının eklendiğini göreceksin.

Şimdi "D:\belgelerim" klasörünün üstünde sağ tu ile özellikler menüsünü aç. "Güvenlik" tabına gir. Alttaki menüde "simeli" kullanıcısının "tam yetkili" olmasına dikkat et.Bunun için "simeli" kullanıcısı seçtiğinde alttaki menüde "tam denetim" tick'ini işaretleyip "tamam" tıklaman yeterli.

Şimdi alttaki "Gelişmiş" menüsüne gir. Üst sol üçüncü sıradaki "Sahibi" tabına gir. Alttaki "yeni sahibi" penceresinde "simeli" kullanıcısı seç ve en alttaki "Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahiplğini değiştir" seçeneğini tick 'le, sırasıyla "uygula" "tamam" tıkla. Hepsi bu. Artık D sürücüsündeki belgelerim klasörünün yeni sahibi "simeli" isimli kullanıcı olacağından sorunsuz olarak girebilir, istediğin değişikliği yapabilirsin.

NOT: Eğer "simeli" isimli kullanıcı ile bu işlem gerçekleşmezse, aynı işlemi "administrator" kullanıcısı için yap. Tabi bunun için sistemi administrator ile açman gerek. Eğer anlattığım adımları tam olarak yapabilirsen, hiçbir sorun çıkmayacaktır...

artık sürücüye girebiliyorum ama küçük bir sorunum daha var sürücüdeki hangi klasöre girmek istesem "erişim izniniz yok izin almak devam'ı tıklatın" uyarısı geliyor UAC kapatmadan bu uyarıyı nasıl iptal edebilirim yardımıcı olduğun için teşekkür ederim.

Banned
04-02-2009, 14:28   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
ozkan2007
artık sürücüye girebiliyorum ama küçük bir sorunum daha var sürücüdeki hangi klasöre girmek istesem "erişim izniniz yok izin almak devam'ı tıklatın" uyarısı geliyor UAC kapatmadan bu uyarıyı nasıl iptal edebilirim yardımıcı olduğun için teşekkür ederim.
Disk için yaptığınız işlemi klasörler içinde yapmalısınız. Her klasör için aynı işlemi tekrarlayın.

ozkan2007
04-02-2009, 14:38   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

son bir sorum daha var disk içinde herhangi bir klasörü silerken "E: Üzerindeki geri dönüşüm kutusu bozuk geri dönüşüm kutusunu boşaltmak istiyor musunuz" sorusu geliyor evet'i de seçtim ama her seferinde yine soruyor yardımınız için teşekkür ederim

Barış
04-02-2009, 14:53   |  #6  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

gizli ve sistem dosyalarının gösterimini açarak RECYLE dosyasının silerseniz tekrar sormaz umarım

ozkan2007
04-02-2009, 14:57   |  #7  
OP Yeni Üye
29 mesaj

yardımlarınız teşekkür ederim

cristie
25-11-2009, 04:25   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar çok ciddi bir sorunum var yardımcı olabilir misiniz inşallah konuyu doğru yerde yazıyorumdur sorunum şu bi tane  casper nirvana laptop um var son zamanlarda yavaşlamıştı format attım fakat bilgisayarımın biosu kendiliğinden şifrelendi bios şifresi kırmak içinde pili  çıkartıp 15 dakika bekledikten sonra sıfırlanacağını biliyordum denedim oldu fakat bu seferde hard disk şifre istedi şu anda laptop u açamıyorum başlangıçta hard disk security yazıyor ve primary master wdc wd3200bevtct LOCK yazıyor bunun bi şifresi var mı arkadaşlar yazdımcı olursanır çok sevinirim  çok ihtiyacım var ...([email]mehmetalidirmilli@gmail.com[/email]):(