harddisk boot problemi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
cangülmen
30-08-2004, 15:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır bilgisayar kullanıcısıyım ve ilk defa karşılaştığım bir problemi sizinle paylaşıp fikirlerinizi almak istiyorum. Bir program kurulumu sırasında bilgisayarım kitlendi(P4 2.6Ghz 512 Mb ram, 40Gb hdd vs.)Bilgisayarı resetledikten sonra artık bilgisayarım power butonuna basılınca harddiski görmüyor ve sistem dosyalarının olmadığını belirtiyor. Ancak bu durumdayken resetlediğimde ise hiç problem çıkarmadan çalışıyor. Yani harddiskte hiç sorun yokmuş gibi. Başlangıçta düzelir diye düşündüm ama 3 haftadır durum böyle her açılışta bir kere resetlemek gerekiyor.
Bu konuda fikri olan varsa yardım etmesini rica ediyorum.

Network KILLER
31-08-2004, 13:20   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

bilgisayarını windows açılış disketi veya cd'siyle açıp hdd'ni görüyor mu bak. eğer görüyor ise hdd'nin boot'unun bulunduğu kısımda problem olmuş olabilir. Yeni işletim sistemi durumu çözebilir fakat hdd'nin mbr'si problemli ise ve sürücü bütünlüğü doğrulanamıyorsa hdd bozulmuş olabilir. Çalışırken hdd'nin çıkardığı anormal bir ses varmı bak. Dosya sistemin fat ise Fdisk ile dos'tan " fdisk /mbr " yapıp mbr sektörünü silebilirsin. Bu durumda yeni işletim sistemi kurman şart olacaktır.