Harddisk Kafa Atma Sorunu İLGİNNÇ

g1453
11-12-2007, 23:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Arkdaslar merhaba benım basımdan bır olay gectı sıze anlatmak ıstıyorum umarım bana yardımcı olabilirsiniz.. Simdiden Tskler..
Arkadaslar bende 300 Gb samsung HD300LJ Sata Harddiskimi Arkadasıma gturdum.. Gotururken hıc bır sarsıntı felan olmadı Ancak dondukten sonra Harddisk kafa attı durduk yere Sebebini anlamadım. Arkadaslara sordum guc kablosunu tak bıraz kendı kendıne kafa atsın duzelır dedı duzelmedı.. Bende daha sonra harddiski acmaya karar verdım. Actım ve baktım herhangi bir hasar felan yok.. Arkadaslar ne yapabilirim sizce bana yardımcı olursanız sevinirim...Ağlıyor

Z1mBaBwE
11-12-2007, 23:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Açarak en büyük hatayı yaptın çünkü diskin komple uçtu.Gerçi kafa vurma  sorunundada diskini kullanamazdın ama yeni disk alma yolu gözüktü sana

g1453
11-12-2007, 23:12   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Arkadaslar Harddiskler oyle zannettiğiniz kadar hasssas aletler degil.. Ogle havasız ortamda felan uretıldıklerı felan yok Herkes zannediyorki yok ıcınıe hava gırerse calsımazmıs toz gırerse calısmazmıs hepsi hikaye.. Dıkkatlı olduktan sonra acmanız problem teskıl etmez.. Daha Once eskı harddiskimi ıcını merak edıp acmıstım.. Hıcde bırsey olmadı tekrar kullandım... Ama işte benım anlamadıgım bu alet neden durduk yere kafa attı.. Ne yapabilecegimi sylersenız cok sevınırım..

Borga-x
12-12-2007, 09:58   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

arkadaşım az once yazdıklarını okudum ve ne kadar cahilce davrandıgını anladım. HDD toz gırmemesı lazımdır. Sen evde nerde acarsan ac havadakı toz partıkullerı HDD yuzeyıne yapısırsa kafayı bozar. Kafa ıle HDD plakası arasında 0,3 veya daha dusuk ölçülerde bır mesafe vardır. Bu mesafe kafa ıle plaka arasında okumayı sağlar.HDD donuş hızı  ıcerde bır hava sırkulasyonu yaparak kafayı bır nebze yukarı kaldırarak okuma ve yazma işlemini gerceklestırır. O senın dedıgın gıbı toz gırsede bır sey olmaz mantıgın bu mesafede calışan kafaya yapışırsa o zaman hıc okuma yapmaz. Ne yazıkkı HDD narın parçalardır. Sen kendıne yenı HDD al ve bu yazdıklarını yazmamış ol...

g1453
12-12-2007, 12:42   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

ben mesajımda yanlıs anlasıldım..  toz gırerse tabı etkılernır harddisk. Ancak demek ıstedıgım kesınlıkle hava degmıyecek dıye bırsey yok.. oyle olsa kenarına  hava almasını saglayacak acıklık olmazdı demı Mantık olarak.. He simdi derseniz ki ogle bir acıklık yok sen yanlıs gormussun.. ozaman sıze yazacak bırsey bulamam

recreativo
15-12-2007, 01:17   |  #6  
Yeni Üye
30 mesaj

benim anlamadığım içini neden açmış olduğun.önceden zaten açıp içinde ne olduğunu görmüşsün.yani merak edipte açmış olamazsın.elindeki otomobil de değil diyelim su kaynatmıştır kaputu açıp bakayım demişsindir yok öyle bişey de değil.tek seçenek kalıyor içini açıp yapmayı düşündün.özgüvenine hayran oldum.cep telefonu tamircileri gibi içini açıp köpükle silip kapamayı düşündün heralde.neyse soruna gelelim.harddiskler narin değiller diyorsun ama gördüğümüz kadarıyla götürürkenki sallantıda bile mekanizması dağılacak kadar narin bir hardiskin varmış.fiyat araştırmasına başlamışsındır belki.tavsiyem WD al.en sağlam hardiskiler wd.

Borga-x
15-12-2007, 01:36   |  #7  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

WD'ye bende katılıyorum