Harddisk kasası yapmak...

Erşah
10-03-2014, 15:24   |  #1  
Erşah avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Selam herkese.

Arkadaşlar ben şimdi bir harddisk kasası yapmak istiyorum. Yalnız söylediğim gibi sadece harddisk olacak içinde. 4 adet 4 tb'lık harddisk bağlı olacak ve ileriye dönük onları arttırabileceğimiz kasa içi boş alanda olacak. Şimdi sorum şu: bu kasanın içine 4 tane hdd koyduk. Onlara istersem usb üzerinden istersem de ağ üzerinden bağlanabilir miyim? Eğer bu mümkünse nasıl olucak? Bunun içiçn ayrıca pc sistemi mi gerekiyor. Hiç bir fikrim olmadığından soruyorum. 

Yardımlarınız için teşekkürler.

Erşah
11-03-2014, 15:42   |  #2  
Erşah avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,183 mesaj

Hehalde forum ölmüş gelmeyeli. Neyse kalın sağlıcakla Ağlıyor

Kapalı Hesap (153334)
11-03-2014, 19:40   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Şimdi hdd takacagın veriyi işleyip sataya usb ye ag baglatısına destek vericekmi.Hazır olarak satılan harici hdd içleri devreleri mevcut bunlar e sataya bile destek veriyor.Fakat 4 tane 4tb destekleyen bir yonga bir çip varmı bilemiyorum.

pc den güç alarak yapıcaksan hdd kasası yapamazsın.Ayrıca hdd leri bir bünyede toplayıp hepsini aynı usb den aynı nat dan aynı e satadan göstermenin bir yolu varmı bilmiyorum.HAzır olarak satılanlarda çok pahalı sen bize napcagını detaylarıyla anlat.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (162691) ~ 11 Mart 2014 19:44
Erşah
14-03-2014, 18:23   |  #4  
Erşah avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,183 mesaj

Ya dosyalarımı yedeklemek istiyorum. Şimdi arkadaşlarımdan film arşivi toparlıcam ve yaklaşık 1500 tane dvd film var. Ortalama 6-7 tb eder. Ben de diyorum ki bir harddisk kasası yapayım. İstediğimde açıp kapayabileyim diye. Sonuçta sadece film izlemek istediğimde çalıştırıcam. Harddisklerin de ömrü malum döndükçe azalan mekanik bir sistem.Yani bunlara usb veya ağ üzerinden (ya da ikisi birlikte) bağlanmak istiyorum. Kasamda 6 adet sata III giriş var. 2 adet 2 tb sataIII takılı. Ama onlar neredeyse doldu ve de kasamda yer yok.

ermantoraman
26-03-2014, 11:38   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8 mesaj
Alıntı: Erşah  
Ya dosyalarımı yedeklemek istiyorum. Şimdi arkadaşlarımdan film arşivi toparlıcam ve yaklaşık 1500 tane dvd film var. Ortalama 6-7 tb eder. Ben de diyorum ki bir harddisk kasası yapayım. İstediğimde açıp kapayabileyim diye. Sonuçta sadece film izlemek istediğimde çalıştırıcam. Harddisklerin de ömrü malum döndükçe azalan mekanik bir sistem.Yani bunlara usb veya ağ üzerinden (ya da ikisi birlikte) bağlanmak istiyorum. Kasamda 6 adet sata III giriş var. 2 adet 2 tb sataIII takılı. Ama onlar neredeyse doldu ve de kasamda yer yok.

merhaba kardeşim aynı dertten bende müzdaribim. 

fakat araştırmalarım sürüyor . ve baya bi bilgi topladım ayrı bi kasa yapman mümkün . bunun için eski bi kasa veya yeni ama ucuz bi kasa almalısın . power olması lazım yani 300 wattlık bi güç kaynağı elektiriği vermesi için . kasanın içinde maksimum 3-4 adet hdd girişi olur sen kasa içinde boş bulunan herhangi bi yere hdd leri montajlayabilirsin . atıyorum 4 adet hdd var montajladın powerdan gücü verdin . şimdi veri transferi nasıl olacak onu anlatıcam .  ide/sata to usb coverterlar var aynı harici kutuların kartına benzer . şuanda hepsiburada sitesinde dark marka olanlar var ama onların tanesı 50 tl mi ne ve harici adaptör destekli , bu bizim işimiz için hem çok pahallı hemde gücü harici hdd kutusu gibi sağlıyor . kısaca işimizi görmez . bunun için gittidigiyorda aşağıdaki linkdeki üründen ihtiyacın olduğu kadar sipariş etmelisin 

yukarıdaki ürün sata veya ide çıkışlı hdd i , usb ye donüştürüyor .gücüde powerdan aldığın için hardiskleri çalıştırabiliyorsun .

şimdi hepsiniğ nasıl pc ye göndericez  ! 

bunun içinde 10 lu usb çoklayıcı her usb çıkış için ayrı bi ledli anahtarlı çoklayıcılar var bu ürün şuanda yine gittigidiyor sitesinde mevcut . aşağıda linki var 

yukarıdaki ürüne de converter aracılığı ile usb ye dönüştürdüğümüz usb leri . usb huba takarak hdd ler için ayrı bi kutu sağlamış olursun .

ben bunu daha uygulamadım uyguliyacaktım fakat usb 3.0 çıkmasını beklıyorum converterlarda . suan var yurtdısında fakat cok pahallı . ben 2.0 la ıdare ederım dıyorsan bu sekılde yapabılırsın veya . yine dark marka harıcı hdd unıtesı var 10 adet hdd kapasıtelı ayrı bı kasa suan fıyatı 900 tl mı ne hepsıburada sıtesınde . ama benım dedıgım sekılde yaparsam maksımum 150 tl ye halledersın ve ıstedıgın kadar hdd takabılırsın . ben denemedım sadece hayal gucumu kullandım ve bı kac arkadasa sordum fıkır alısverısı yaptım onlarda usb 3.0 olsa daha ıyı olur dedıler bu yuzden suanda elımdekı 6 hdh harıcı dısk kutularında beklıyor :S degısık fıkırlerı olan arkadaslar varsa bu baslık altında yıne paylasırlar ve bızı aydınlatırlarsa cok makbule gecer ..

ermantoraman bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]