harddisk low lewel format atma (fabrika formatı)

cemilbahçekapılı
10-12-2008, 20:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Bilindiği üzere format/fdisk gibi yöntemlerle HDD niz silinmiş gibi görünse de,bu aslında yüzeysel bir silinme olduğu içindir ki,En altta format attığınız dosyalar hala kalıp olarak durmaktadır...
Dolayısıyla format sonrası yeni kurulan bir işletim sistemi bu varolan dosyalar üzerine yazılmak suretiyle kurulur...
İşte bu yüzden de eğer HDD nizde bad sektorler varsa,İşletim sistemi bu bozuk dosyalar üzerine yazamadığı için,bunlar yeni kurduğunuz işletim sisteminde de gözükmeye devam eder...
Bu program HDD nizde ki bozuk veya sağlam tüm dosyaları kalıcı olarak sildiği içindir ki,donanımsal/yazılımsal bad sektör denilen hatalardan kurtulabilirsiniz...
Böylelikle HDD niz daha sessiz vede daha kararlı çalışabilecektir

HDD nizde ki,gerekli tüm verilerinizi yedekleyin,Eğer HDD niz C-D diye ikiye bölünmüş olsa bile HDD nizde önemli belgelerinizi bırakmayın...Zira bu işlem sonrası HDD nizde ki bölümler de silinecektir...
2-)Eğer sisteminiz de Rollback RX varsa Önlem olarak onu da uninstal edin..Zira bu program formatla bile silinmiyor...Kaldırın gitsin..
3-)Download ettiğiniz dosyayı Zip'ten çıkarın.. ama çıkan dosyaya tıklamayın zira bu bir iso dosyasıdır...
Nero da vaya başka CD yakma programında bunu''Kalıbı diske yazdır''seçeneğiyle,CD ye yazdırabilirsiniz..
4-)Önlem olarak PC nizde ki diğer bağlantıları,modem,usb bellek,camera gibi...birde 2.ci bir HDD niz varsa onu da PC nizden bağlantısını tam kesin...

Riskler:
1-)HDD nizde ki sorun yazılımsal/donanımsal değil de fiziksel bir sorunsa HDD nizi bir daha kullanamama riski var...
Tabi bunu dışarıdan bilmek imkansız ama Bu riski genede hatırlatmak istiyorum...
2-)Elektrik kesilmesi de bir risk olabilir..
3-)Donanım uyumsuzluğu;Ben Quantum,Samsung,Westel Digital(ATA) disklerin de yaptım ama öteki markalar da durum nasıl bilemiyorum...Önceden sitesin de Belli başlı 7-8 markaya verilen desteği yazıyordu...Fakat şuan ver:5 ten bahsettiği için MaxBlast4 sitesin de bulunamıyor..bulamadım..
4-)Eğer bios bilgileriniz HDD ye yazılmışsa,onlar da gideceği içindir ki,Yeniden Bios güncellemesi gerekebilir...

Kurulum;
1-)MaxBlast4 CD sini takıp..PC mizi yeniden başlatıyoruz...
2-)PC miz MS-DOS kipi gibi bir kipte başlıyor....''Starting Caldera Dr-Dos''
3-)''Run Max Blast4 from Floopy or..CD [F,C]?'' sorusuna C ye basıyoruz... Tekrar herhangi bir tuşa basıyoruz...
4-)Bir takım yazılar geçtikten sonra,Programın ara yüzü geliyor...mause ile ''English''i seçiyoruz..
5-)Üsteki ''Run MaxBlast İnstallation Software''yi seçin
6-)Sözleşmeye ''Agree'' deyin...Çıkan uyarıya da ''yes''diyoruz...
7-) Çıkan menüde''Utilities''i seçin
8-)Çıkan menüde ''Zero Fill Drive(full)'' u seçin..ve ''Next'' deyin...
9-)Çıkan uyarıya da ''tik''ledikden sonra ''Next''deyin...Artık işlemler bitti...
Not:HDD nizin marka/modeline göre menüler de belki değişiklik olabilir...

Bu noktadan sonra gözünüz Kasanızda ki HDD ledin de olsun,Eğer o hareket ediyorsa işleminiz başlamış demektir...
Yoksa Programın 0% ile gösterdiği yükleme çubuğuna bakarsanız Program hareket etmiyor gibi görünebilir...
%1 gördükten sonra PC nizin monitorünü kapatabilirsiniz...Boş yere açık kalmasın...
(40 gbt 7200rpm HDD 3 saat 15 dk. sürdü...Buna göre diğer HDD leri hesaplayabilirsiniz)

Finish;
1-)Silme işlemi bittikten sonra ''Main Option Complete''yi gördüğünüz de ''Done'' diyoruz...
2-)Sonra menünün en üstün de ki ''Exit''e tıklayın...Sonra Aynı ekran tekrar gelecek gene ''Exit''
3-)Dos ekranının geldiği yerde ''ctrl+alt+delete'' deyip çıkabiliriz....

Son Düzenleme: cemilbahçekapılı ~ 10 Aralık 2008 20:54
cey_cey
12-12-2008, 12:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
181 mesaj

Bu işlem windowsun yaptığı diski fiziksel silmeden başka birşey değil...

LifeGame
12-12-2008, 17:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
129 mesaj

Hocam öncelikle ayrıntılı açıklama için teşekkürler..

Sonrasında :) verdiğin linkten gelen dosya .exe. yani iso felan değil. Acaba bahsettiğin programın tam linkini vermen mümkünmü...

Teşekkürler...