harddisk mi bozuk ?

engin0812
12-01-2015, 11:45   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

merhaba 

bilgisayarım bazen kendiliğinden kapanıyor ve ya reset atıyor. kapanmasıda ilginç bir şekilde oluyor kasa çalışıyor ama görüntü yok.

ama çoğunlukla reset atıyor. format atım macunu yeniledim genel bir temizlik yaptım fakat sorun yıne aynı.

bu kapanma veya reset atma olayını yapmadan kasadan tık diye bir ses geliyor bilgisayar ya 2  3 sanıyelıgıne donuyor yada kapanıyor. sorunun harddiskten kaynaklı oldugundan suphelenıyorum sizce sorun nedir ?

harddisk hariç herşey yeni 

sistemim

ekran kartı : Nvidia GeForge GT 420 2GB 128bit DDR3

ram : 3GB

anakart : Foxconn G31MXP

işlemci : intel core 2 quad 2.4 GHz

Harddisk : samsung HD080HJ

badwizard
12-01-2015, 18:22   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Disk sorunlu olsa bakım ister okuma/yazma sıkıntsı yaratır, tık sesi diskten gelir evet ama bunu genelde ani güç kesintilerinde yapar, güç kaynağın sistemin için zayıf kalıyor olabilir, sen yinede diskinden şüpheleniyorsan komut satırına chksk c: /r komutunu girerek diski gözden geçirebilirsin. bu işlem makinanı yeniden başlatmanı gerektirir işlem sırasında makinayı kullanamazsın, diskte sorun varsa işlem süresi boyutada bağlı olarak bir kaç saat sürebilir, bu işlemi yarıda bırakman diske zarar verebilir, işlem bitince sana durumla ilgili bir özet gösterilip sistem yeniden başlatılır.

iyi şanslar.

CemTnTn
12-01-2015, 23:46   |  #3  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

Öncelikle ram'lerini dene. Sorunu gideremezsen farklı bir (yeterli olacak) güç kaynağı dene.

gölge etme
13-01-2015, 16:19   |  #4  
gölge etme avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
220 mesaj

power den kablolar var.onlar zamanlagevşiyor.DVD  kablosu ,hdd kablosu bunları sıkılaştır,gevşeyen yerler hafif ısınır.