HardDisk Sıfırlama-Bad Sektör Onarma %100 Çözüm.

Muhammet Kasım
11-08-2019, 05:14   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

hayatımda hiç bu kadar detaylı ve düzgün bir çalışma görmedim sırf teşekkür etmek için üyelik açtım. Ellerinize sağlık...

kilicazlan
13-05-2020, 17:12   |  #27  
Taze Üye
1 mesaj

teşakkür ederim emeğinize bilginize sağlık çok faydalı bir çalışma detaylı ayrıntılı ders gibi olmuş sırf bunu yazmak için üye oldum sağolun

demirkirpi
16-05-2020, 18:39   |  #28  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1 mesaj

emeklerinize sağlık teşekkürler

coderfree
24-06-2020, 15:16   |  #29  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
15 mesaj

Teşekkürler, yine de bad sector oluştuysa önemli verileri acilen hariciye yedeklemek iyi bir fikir gibi.

siyahbeyaz
13-08-2020, 17:49   |  #30  
Taze Üye
1 mesaj

Hocam öncelikle emeğinize sağlık, gerçekten çok detaylı ve profesyonel bir çalışma olmuş. Uzun süredir kullandığım 2 TB'lık disklerimi daha iyi hale getirmek istediğim için anlatımda tarif ettiğiniz şekilde uygulama yaptım, wipe işleminde / DoD 5220.22-M (3.Passes) (Very Slow) / seçeneği ile işlem yaptım ki daha iyi sonuç alabileyim, fakat altta yazdığım şekilde sonuçlar ciddi şekilde eskisinden kötüye döndü. Sitenin resim dosyası ekleme aracı hata verdiği için ekran görüntüsü atamıyorum. Bu konuda ne tavsiye edersiniz, şimdiden teşekkürler.

Excellent        Good        Normal        General        Poor        Severe        Damaged                              ÖNCE          241869          1322              4                    1                0                0                     6                                     SONRA        12811          230366          12                   3                0                2                     7

Not: 2 TB diskler olduğundan zamandan kazanmak için Guru ve Minitool programlarını  FARKLI disklerde aynı anda çalıştırmak zorunda kaldım. Ayrıca ister istemez bilgisayarı da ara ara kullandım. Bu durum işlem süresini uzatıyor, ama farklı disklerde olduğundan sonuca bu tarz bir etki etmemiştir diye düşünüyorum?

seto__
14-08-2020, 14:18   |  #31  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
866 mesaj

Her zaman için faydalı bir bilgi :) Teşekkürler

seto__
03-09-2020, 17:25   |  #32  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
866 mesaj

Bana da gerekecek gibi, teşekkürler. Erteliyordum sürekli ama dükkana geri döndük :)

Son Düzenleme: seto__ ~ 03 Eylül 2020 17:27
ahmetabi
11-09-2020, 11:12   |  #33  
Taze Üye
1 mesaj

Öncelikle emeğinize sağlık, teşekkür ederim. Benim sorularım var. Ben eski bir dizüstü olan: Dell inspiron 15r N5110 kullanıyorum. Anlattığınız Eassos PartitionGuru programıyla disk taraması yaptım. 1 adet HDD var. Başka diskim yok. Toplamda 2 bad sector sonucu aldım. Büyük çoğunluk excellent idi. Şimdi sorum şudur: Sıfırlama seçeneklerinden 3. yada 4. seçeneği seçmeyi düşünüyorum. Diski Minitool Partition Wizard ile sıfırlayabilir miyim? Mümkün müdür?(Sonuçta işletim sistemim her bir şeyim bu diskte.)" Disk durumun iyi sıfırlama" yada "işletim sistemi kurulu diski sıfırlayamazsın" derseniz sıfırlamam. Ne diyorsunuz?

Not: Konuya denk gelmeden önce Disk Sentinel programını indirip baktığımda Disk Sağlığını %12 olarak gösterdi ve diskin 12 gün ömrü kaldığını söyledi. Bu sonuçlar bana pek doğru gelmedi. Disk Sentinel programı doğru sonuçları veriyor mu? Bilginiz var mı?

Son Düzenleme: ahmetabi ~ 11 Eylül 2020 11:24 Neden: Unuttuğum bir detayı eklemek için.
sangreal58
06-10-2020, 13:45   |  #34  
Taze Üye
1 mesaj

Öncelikle selamlar.. Böylesine güzel  bilgiler için sizi kutlarım. Hiç darbe almayan samsung 500gb hardiskimde birden bire meydana gelen bad sectorler için yapmadığım işlem ve gezinmediğim makale kalmadı. Yabancı sitelerde öylesine bir tıkla bad sector tamirinin regenarator ve benzeri programlarla da imkansız olduğu hakkında makaleler okuyunca, hard diski ıskartaya çıkarıyordum ki sizin makale ile karşılaştım. Philadelphia filmin de avukatın Tom Hanks e ''bana her şeyi ilk okul çocuğuyumuşum gibi anlat'' dediği gibi çok açık bir dille anlatım yapmışsınız. FORMATIN en uzununu seçtiğim için bu gün ikinci gün her şey normal gibi sanırım HARD DİSKİMİ hayata döndüreceğim. Dönmese bile tüm bu güzel bilgileriniz için teşekkürü bir borç bilerek üye oldum. Her şey gönlünüzce olsun saygılarımla.

Devian
18-01-2021, 02:18   |  #35  
Taze Üye
1 mesaj

Doğanay bey sırf şu foruma size teşekkür etmek için üye oldum. 2 tb içi bad sector dolu iyi bir hardiskim vardı. öyle kötü durumdaydı ki dosya atamıyordunuz. eassos partionguru dan sağlık taraması yaptığımda her dizinde 3-5 tane kırmızı bad sector çıkıyordu. windows dan biçimlendir dediğimde ise yarım kalıp tamamen uçtu hdd artık hiç ulaşılamıyordu. Sonra sizin yazıyı okudum dediklerinizi bire bir uyguladım. laptop a bagladım hdd yi orada 3 gün kesintisiz işlem yaptı partition wizard,  sıfırladı, son işlemleride  yaptım. şimdi geri pc ye taktım sağlık taramasından geçirdim yemyeşil mis. çok teşekkür ediyorum yoksa çöpe atacaktım şimdi sıfır hdd oldu.  Eğer kafa vuran hdd den veri kurtarmak ile ilgili bilginiz varsa yardım almak isteriz. 500gb samsung hd501lj  markalı diskim bundan 12 yıl evvel gibi kafa vurdu çalışmayı kesti. artık hiçbir tepki vermiyor. bende saklıyorum o kadar senedir çünkü bütün üniversite hayatım resimlerim içinde. bunu kurtarmanın yolu varmıdır ?

ecz_omerali
06-02-2022, 16:49   |  #36  
Taze Üye
2 mesaj

aradan yıllar geçse de işimi gördü, teşekkürler...

ecz_omerali
06-02-2022, 16:50   |  #37  
Taze Üye
2 mesaj

aradan yıllar geçse de işimi gördü, teşekkürler...

hasangul0180
10-05-2022, 23:36   |  #38  
Taze Üye
1 mesaj

Selamıaleyküm arkadaşlar öncelikle doğanay arkadaşımıza emeklerine sağlık 

evet benimde hp laptopumdan çıkan 750 gb harddiskim hdtune programı ile baktım failed yazısı çıktı 

hemen google çeviri den baktım arızalı çevirisi hemen vakit kaybetmeksizin yedeklerimi aldım 1 adet 2 tb seagate marka harddiskim var 2 adet samsung m3 portable harddiskim var şimdi notebook da bulunan hdd yedekledim şimdi açılmıyor dün yüzey testi yaptım ondan sonra gtti datalar 

peki bu sizin dediğiniz sıfırlama hard disk sağlık durumu %100 oluyormu tekrar hayata kavuşuyor mu olursa süper 1 tane daha seagate marka hdd var o hiç açılmıyor onada yapacam 5-6 yıllk hdd 

not bu arada hp den çıkan hdd markası HITACHI sıkıntı olur mu düzelir mi bana bu konuda yardımcı olurmusun Doğanay kardeşim 

şimdiden teşekkür ederim

nikimdemirgibi
23-01-2023, 20:37   |  #39  
nikimdemirgibi avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
10 mesaj

Konu bağlığını görünce şaşırdım ama dip notu görünce tamam oldu. Fiziki hatalar asla düzeltilemez.

tugay475
09-01-2024, 17:23   |  #40  
Taze Üye
2 mesaj

Doğanay bey'e teşekkürlerimi iletmek için zor zar buldum üyeliğimi :)Eline emeğine sağlık çok güzel rehber hazırlamışsın