Harddisk'ten Gelen Ses?

alloss
08-06-2009, 09:00   |  #1  
alloss avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
628 mesaj

Arkadaşlar Selam. Bir konuda yardımlarınız isteyeceğim.

2 sene önce Laptopumu açtığımda dos ekranında HD Drive= 0 Mb yazdı ve öylece kaldı. Sonra bi baktım harddiskin içinden ignenin iz kısımda çıkarttığı bir sürtünme sesi var. Çatır çutur dönme sesi geliyor ama bilgisayar görmüyor. Burdur'un ilçesinde yaşıyorum. 2-3 tane bilgisayarcı var burda. Onlara götürdüm bilgisayarı. Baktım ki benim derdime derman olmanın çok uzağındalar. Vazgeçtim bende. 2 senedir HDD evde yatıyor. Belki bir gün bişeyler yapabilirim yada bu işten anlayan biri çıkar diye. İçindeki veriler için Bana İstanbula göndermemi ve bunun bana 100-1000$ civarında bir paraya mal olacağı söylendi. (Ücret kısmı bir yana içindeki verilerin başka bir bilgisayara aktarılması fikri bile beni bu işten caydırmaya yetiyor.)

Şimdi üstadlarıma sorayım. Ben bu harddiskin içindeki verileri kurtarabilir miyim? (Not: 2.5" HDD kutusu bulup masaüstü bilgisayara usb'den bağladım.O zaman da çalıştıramadım)

arda001
08-06-2009, 09:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

her hdd markasının dos altından kurtarma programları var.galiba ikinci bir hdd bağlıyorsun.tam bilmiyorum ama hdd sitesinden bir araştır istersen.

alloss
08-06-2009, 11:02   |  #3  
alloss avatarı
OP Yıllanmış Üye
628 mesaj

Hangi program acaba. Nette bir program buldum. Ama verilere zarar verir mi? Vermez mi? Kullanımıyla ilgilide bişey yazmıyor? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yok mu acaba?

MY_KIL
08-06-2009, 14:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
351 mesaj

hdd içinden ses geliyorsa mekanik kısmı bozulmuş olabilir bu durumda hiçbir veri kurtarma programı işe yaramaz. önce hddnin içi açılıp tamir görmesi gerekir onu da siz yapamazsınız. bilgi ve becerinize güvenip yapabileceğinizi(!) düşünseniz bile örneğin kafa değişimi için aynı parçayı sadece hdd tamiri ile ilgilenen kişilerin hurdalığında büyük ihtimal bulunabileceği için anca hdd tamir eden kişi veya kişiler içindekileri kurtarır ;)

Son Düzenleme: MY_KIL ~ 08 Haziran 2009 14:19
alloss
08-06-2009, 15:14   |  #5  
alloss avatarı
OP Yıllanmış Üye
628 mesaj

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Ama galiba elime bişey geçmeyecek...