Harddisk Veri Kurtarırken Yaşadığım Sorunlar

sarPP_17
14-08-2015, 00:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.
Hem kendi derdime deva olup, hem benden sonra aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlara yardım olarak bu konuyu açıyorum.

Geçen gün laptop yine mavi ekran verdi, tekrar açtığımda ise sürekli (windows yazısından sonra) mavi ekran verip kendini yeniden başlatıyordu.
İlk olarak güvenli modda açmayı denedim, aynı şekilde yeniden başlatıyordu.
Başlangıç onarma'yı açmaya çalıştım, siyah ekran ve imleçte kalıyor, kurtarma seçenekleri çıkmıyordu.
Sorunun RAM'lerde olmadığını anlayınca Hard Disk'i (Toshiba marka 750 GB) çıkartıp başka pc ye bağladım.
Korktuğum başıma geldi, içinde 681.53 GB ve hayati önem arz eden verilerimin de olduğu harddisk arızalanmıştı.

1-) Cihaz Harddiski kullanılan ve boş alan 0 bytes olarak görüyordu, tahmin ettiğiniz üzere tıklayınca biçimlendirme istiyordu. Elbette verilerimi komple kaybetmemek için biçimlendirmedim.

2-) HDTune programı ile "Error Scan" yaptım, sonuç nerdeyse bad sector olmadığı.

3-) HDTune programının "Health" yani SMART raporunda "Warning" yazan tek yer Current Pendik Sector idi.

4-) R-Studio programı (full) ile "Detailed Scan" yaptım ve kurtarılan dosyalardan oluşan Recognized1 bölümü "FAT12" olarak çıktı.

5-) Recognized1'e girdiğim zaman gelen görüntü şu şekilde:

6-) Recognized1'in Extra Found Files-> Graphics,Picture -> Graphics Picture -> JPEG Image bölümüne girdiğimde gelen görüntü şu şekilde:

SORUNLAR:
1. Sorun: 4. aşamadaki fotoğrafta FAT12 olması normal midir? Ben NTFS bekliyordum.
2. Sorun: 4. aşamadaki fotoğrafta HarddiskVolume6 yazan HDDRECOVERY kısmını da scanlamalı mıyım? Scanlarsam ne işe yarar?
3. Sorun: HDD'yi biçimlendirirsem veya ne yaparsam kullanmaya devam edebilirim? Kullanma ihtimalim var mı?
4. Sorun: Gelelim asıl sorunuma, kurtardığım verileri Recognized1'in içindeki "Root" bölümünde klasörler halinde bulmam gerekirken Extra Found Files içinde buldum. Dosya isimlerini, tarihlerini, kısacası dosyaların kimliğini hatta mümkünse klasörlerimle beraber kurtaramaz mıyım? Yoksa 681GB verinin çoğunun teker teker hepsini açıp kapatıp isimlendirip üstünden geçmem gerekecek, ki belki de günlerimi alacak.

Ayrıca sabah 1TB Western Digital harici harddisk alıp Recognized1 bölümünü komple yedekleyeceğim.
Lazım olan bir şey varsa fotoğrafıyla konuya ekleyebilirim.
Sorunla karşılaştıkça edit çekerim arkadaşlar, gerçekten çok ihtiyacım var, teşekkürler.

Sistem Bilgilerim
mehmetcavas
14-08-2015, 13:11   |  #2  
mehmetcavas avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 7
45 mesaj

Aklıma ilk gelen HDD nizi windows 8 veya üstü bir pc ye bağladınız mı?

Kurtarma programı olarak size "Ontrack EasyRecovery Professional" Yedekleme içinde "EaseUS Backup Advanced Server v8.6" Öneririm.Bana göre HDD Anakart üzerinde bir sorun teşkil etmiş olabilir garantisi var ise YEDEĞİNİ Alıp servise gönderin.Durduk yere FAT 12 oluşmaz bu aralar saçma bir virus ortalıkta dolaşıyor umarım o yapmamıştır.Masa üstü bir pc'ye bağlayın kurtarma girişimlerini oradan yapın.Şimdilik bunları tavsiye ederim yinede işi bilen bir operatöre başvurmanız sizin yararınıza olur geçmiş olsun.

sarPP_17
14-08-2015, 14:19   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

Garantisi bitti Harddiskin ve Win8 üstü PC ye bağlamadım fakat dediğim gibi, şu an dosyaları kurtardım en büyük problemim dosya isimlerini, tarihlerini, klasörleri kurtarmak. Söylediğiniz program bana yardımcı olacak mıdır bu konuda? R-Studio'nun yapamadığını yapacak mıdır?

sahin06
14-08-2015, 14:30   |  #4  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
22 mesaj

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Hdd yi hiç Linux önyükleme yaparak bakmayı denedinizmi? Çoğu durumda işe yaramaktadır Bu şekilde, sorun virğstende kaynaklı olabilir, tablelerin bozulmasındanda.

en son cmd yi yönetici olarak açıp chkdsk/r x: (x sürücü) komutuyla taratın isterseniz.

sarPP_17
15-08-2015, 00:41   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj
Alıntı: sahin06  
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Hdd yi hiç Linux önyükleme yaparak bakmayı denedinizmi? Çoğu durumda işe yaramaktadır Bu şekilde, sorun virğstende kaynaklı olabilir, tablelerin bozulmasındanda.

en son cmd yi yönetici olarak açıp chkdsk/r x: (x sürücü) komutuyla taratın isterseniz.

Şimdiki numaralı bilgileri harici bir harddiske aldıktan sonra chkdsk deneyeceğim fakat bahsettiğiniz şey hdd nin üzerine linux kurma mı yoksa işletim sistemi linux olan bir bilgisayara HDD'yi bağlamak mı, fark eder mi? Ona göre işlem yapayım.

sarPP_17
15-08-2015, 05:25   |  #6  
OP Taze Üye
14 mesaj
Alıntı: sahin06  

Çok ama çok teşekkür ederim, USB'ye Ubuntu atıp PC'yi onunla boot ederek harddiskin içini açıp verilerimi, verilerimin kimliklerini, her şeyi görebildim. Şimdi ubuntuda harddiski kurtarma ve yedekleme için ne önerirsiniz? Çözümü yoksa da önemli değil harddiski çöpe atmaya razıyım, verilerimi harici harddiske alarak kopyalayabileceğim ya o bana yeter.

Tekrardan çok teşekkürler, minnettarım.

sahin06
16-08-2015, 02:08   |  #7  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
22 mesaj

Merhaba, rica ederim sizin adınıza sevindim. Eğer dosyaları görebildiyseniz virüs kaynaklı ext sisteme dönüşmüş olabilir. Bu şekilde diskin imajını başka diske clonelasanızda açılmayabilir. En iyisi siz işi şansa bırakmayıp başka diske yedeklerinizi alın. Yedeklerinizi alarak NTFS e çevirip deneyebilirsiniz bir ihtimal gelebilir. Olmazsada Temiz kurulum yapıp geri yüklersiniz. Neyseki disk üzerinde yanlış bir işlem yapılmamış. Tekrar geçmiş olsun. 

Saygılar..

Son Düzenleme: sahin06 ~ 16 Ağustos 2015 02:50