HARDDİSK veya Anakartımda Sorun Mu Var???

korkusuzmaraz
28-10-2012, 15:50   |  #1  
korkusuzmaraz avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
124 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2010

 

Merhaba arkadaşla Asus kasamda bundan 3,5 - 4 yıl önce 80 gb lık segate harddiskim yanmıştı. Bende yine 80 gb lık segate ikinci el harddisk aldım. Fakat o harddiski aldıktan sonra asus masaüstü bilgisayarım ara ara harddiski görmemeye başladı. bilgisayarın elektrikle alakası kesikken sata kablosunu çıkarıp taktığımda sorun düzeliyordu. Ben sorunu harddiskin eski olmasına bağladım. Fakat daha sonra akdığım segate 500 gb lık sıfır harddiskimde de sorun devam etti.

Benim merak ettiğim acaba anakartımda hata mı var? Yoksa başka bir yerdemi sorun var?

korkusuzmaraz
30-10-2012, 13:15   |  #2  
korkusuzmaraz avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
124 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2010

Konunu hiç ilgi görmedi yinede sorunun nerden kaynaklandığını ve ne yapmam gerektiğini bulduğumu düşünüyorum. Umarım burda yazdıklarımdan başkalarınında işine yarar.

Neyse ben harddiskime sürekli ilk resimdeki sata kablosundan taktım. Fakat bu sata kablosundaki ucunda temassızlık olabiliyor. Böyle bir durumda pc nin harddiski görmemesi normal. Hatta bu durumdan dolayı yaktığını söyleyen biriyle karşılaştım. İkinci resimdeki sata kablosunda diğerine göre bu olay daha zor oluyor. O kablo benim pcde dvd rw ye takılı ve hiç görmeme gibi bir olay olmadı. Eğer böyle birşeyle karşılaşan olursa kabloyu değiştirmeyi bi denemesini öneririm.