Harddiski C ve D Olarak Bölememe Sorunu??

serhatcikkk
10-05-2010, 21:56   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Arkadaşlar kaç gündür uğraşıyorum hala bölebilmiş değilim. Daha önce arkadaşların önerileriyle ( özellikle nonpasaran arkadaşımız) uğraştım.. sadece 2gb bölmeye izin verirken önerdiği diğer yöntemi kullandım... Ondan sonra bölebileceği alan 12gb'ye kadar çıktı fakat w7'yi kurmam için min 16gb lazım. Laptopda resim film müzik program ne varsa hepsini hariciye attım ve boş alanımı 140gb'ye çıkardım.. PerfectDisk11 ile (SMARTPlacement seçeneğiyle) disk birleştirme yaptım... Ama bu seferde bölünebilecek alan olarak gösterdiği miktar 3.5gb'ye düştü!! Naparım nasıl ederim de 3. parti yazılım kullanmadan bölebilirim bu harddiski??? Partition magic gibi çoğu prog vistada sorun yaratıyorAcronis Disk Director Suite 10  sorun yapmıyormuş ama dediğim gibi C'de işletim sistemi olduğu için 3.parti yazılım kullanmak istemiyorum yardımlarınızı bekliyorum :( Şaşkın

Atilla Sarıtaş
10-05-2010, 22:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

3. Parti yazılım işletim sistemine zarar vermez rahat ol. HDD de boş hücreleri bölüyor. Daha öncede önermiştim Partition Magic programını kullan. Ben kullandım hala da kullanıyorum bi sorun yok.

serhatcikkk
10-05-2010, 22:07   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj

Partition Magic'i indirdim orada sorun yok ama forumlarda çok okudum bu programın yüzünden çoğu insanın harddisk telef olmuş format atmak zorunda kalmışlar O yüzden ona hiç bulaşmak istemiyorum. Çok sağol yardımcı olmaya çalışıyorsun Allah razı olsun. Bir yazı okumuştum galiba vista kapladığı alanın yaklaşık 2 3 katı boş alanı ya kullanırım ya da kullanabilirim diye bu kadar az bölümlemeye izin veriyormuş. O yüzden harddiski olabildiğince boşalttım ama bölebileceği alan daha da azaldı..

Atilla Sarıtaş
10-05-2010, 22:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Ben kullanmıştım sorun olmamıştı telef olan kadarda memnun olan var. Ama kimse kendisini riske atmak istemez. Daha fazla yardımcı olabileceğimi sanmıyorum sorun biraz garip geldi diğer arkadaşlar yardımcı olurlar umarım. Kolay Gelsin...

serhatcikkk
10-05-2010, 22:20   |  #5  
OP Taze Üye
17 mesaj

Sağolasın yardımların için teşekkürler umarım burdaki arkadaşların yardımlarıyla halledebilirim..

mcafee23 ayrılmıştır
10-05-2010, 23:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

sadece 2gb bölmeye izin veriyor demişsiniz
bu hususta dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar

Bir bölümü daralttığınızda, taşınamayan dosyalar (örneğin, sayfa dosyası veya depolama alanının gölge kopyası) otomatik olarak yeniden konumlandırılır ve ayrılan alanı taşınamayan dosyaların bulunduğu noktanın ilerisine kadar daraltamazsınız. Bölümü daha fazla daraltmanız gerekiyorsa, sayfa dosyasını başka bir diske taşıyın, depolanan gölge kopyaları silin, birimi daraltın ve ardından sayfa dosyasını diske yeniden taşıyın.

Dinamik bozuk küme yeniden eşleme işlemi tarafından algılanan bozuk küme sayısı çok fazlaysa, bölümü daraltamazsınız. Böyle bir durumda, verileri taşımayı ve diski değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Verileri aktarmak için engelleme düzeyi kopyalamayı kullanmayın. Bu, bozuk kesim tablosunu da kopyalayacaktır ve yeni disk aynı kesimleri, normal olsalar bile, bozuk olarak kabul edecektir.

İşlem görmemiş bölümlerdeki (dosya sistemi olmayan bölümler) veya NTFS dosya sistemini kullanan bölümlerdeki birincil bölümleri ve mantıksal sürücüleri daraltabilirsiniz.

Bunu yapamıyorsanız format attığınızda taşınamaz dosyalar diske gömülmeden önce istediğiniz gibi bölüp disk oluşturabilirsiniz.

Ayrıca partition magic bu konuda 1 numaralı yazılımdır.Zarar vermez

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 10 Mayıs 2010 23:13
serhatcikkk
10-05-2010, 23:12   |  #7  
OP Taze Üye
17 mesaj

Birçok kişi önerdi ama dediğim gibi vistayla uyumlu çalışamayabiliyormuş Sonra format atmak zorunda kalmak istemiyorum... Format daha temiz ama laptopla birlikte gelen hp özelliklerini felan kaybetmek istemiyorum..

Atilla Sarıtaş
11-05-2010, 11:39   |  #8  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Dene korkma bu kadar kişi boşuna önermiyor bu programı :). Dosyalara zarar vermez dağınık hücrelerden değil tamamen boş ve hiç kullanılmamış hücreleri böldüğü için hiçbir sorun çıkmaz. Aksi takdirde format atman kaçınılmaz gibi görünüyor.

nonpasaran
11-05-2010, 12:00   |  #9  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: serhatcikkk  
Birçok kişi önerdi ama dediğim gibi vistayla uyumlu çalışamayabiliyormuş Sonra format atmak zorunda kalmak istemiyorum... Format daha temiz ama laptopla birlikte gelen hp özelliklerini felan kaybetmek istemiyorum..
sanırım laptop kullanıyorsun
senin probleminin sebebini daha evvel verdiğim linklerde anlattım eğer bu çare olmadıysa problemin çözümü zor.Sana tavsiyem kurtarma bölüntüsünden işletim sistemini yeniden yükle.20 dk sonra problem çözülmüş olur.HP özelliklerini falan da kaybetmezsin çünkü yapacağın işlem format olmayacak sadece makinayı ilk aldığın günkü haline döndürecek.bunun için dvd ye falan da ihtiyacın yok.Burada detaylı anlattım,
http://non-pasaran.blogspot.com/ ... ormat-atmak_05.html