Harddiskim alev aldı ne yapmalıyım?

Milacious
30-12-2014, 05:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Tam 1 saat 30 dakika önce iki kapağı açık olan bilgisayarım da hardiskin altına koyduğum zula sigaralarımı almak için elimi attığım da sanırım paket orada bir şeylere sıkıştı ya da bir şeyler yaptı tam olarak anlayamadım ama harddiskten 1-2 saniyeliğine gözle görülür bir biçim de alev çıktı. Alev çıktığı gibi hdd e bağlanan o küçük turuncu kabloyu söktüm sona da Pcnin prizden kablosunu çektim peşine de pcye bağlı bütün kabloları ve usbleri çıkarttıp kasayı balkona çıkarttım ve havalandırdım. Tabi b arada sigarayı alırken de çıkan alevden midir nedir sol işaret parmağım yandı ve 2-3 mmlik bir nokta simsiyah oldu (yıkayınca geçmiyor). Olay Tam bu şekilde gelişti ve şuan da Pcyi açmak için power tuşuna basıyorum ve o ddr3 1333 mhz falan ilk çıkan sayfadan sonra tam olarak bu şekilde yazı geliyor. 

reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press a key.

Biostan First ve Second olarak harddrive'ı seçtim 3te zaten USb bilmem ne yazıyordu.

Size sorularım şu :

Bütün bu olaylar neticesinde şuan da bilgisayarı açabilmek için ne yapmam gerekiyor?

Acaba HDD tamamen kullanılamaz hale mi geldi?

Bu olay Anakartı - Ekran kartını - Ram ' i vs etkileyip onları da bozar mı? Bozarsa nasıl anlayabilirim?

Son olarak şuan da ne gibi bir yol izleyip bilgisayarı açmak için ne yapayım.

Sonuna kadar okuyan ve ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Sistem Bilgilerim
  • Toplama 4 Gb Ram 500 Gb Hdd
  • Windows XP Proffessional 64-bit
  • AMD Athlon 64 x2 Dual Core Processor 5600+ 2.89 Ghz
  • Asus M2a-mx
  • nVidia GeForce 9500 GT-1GB
  • Realtek HD
  • Microsoft Internet Explorer 8
  • Comodo AntiVirus
badwizard
30-12-2014, 09:40   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Pc gibi icinde aktif elektronik bilesenlerin oldugu cihazlarin icine asla orda olmamasi gereken seyler koymamalisin, sigara paketinin dis tarafi her ne kadar yalitkan olsada ic kismindaki gumus renlki kagit iletkendir. Olay sudur; paketi alirken iletken yuzeyi hdd enerji uclarini kisadevre yaptirmissin, hasari kesin olarak bilmem mumkun degil ancak cikan kivilcimin siddeti ve olay sonrasi belirtilere bakilirsa diskin guc transistorunu yakmis olabilirsin, diskin yuzeyindeki verilerin ise hasar gorme ihtimali zayif, diske bagli turuncu kablo data iletisimi saglar enerji degil diskin enerjisini saglayan kirmizi sari ve iki siyah kablonun oldugu guc soketidir, ilk anda onuda cikarsan sonuc degismeyecekti ama bilgin olsun diye belirtiyorum. Su anki durum ise makinan calisiyor ancak diske enerji gitmedigi icin sistem diski goremiyor ve baslatamiyor, bu durumda diski cikarip diskin kartindaki hasarin tespit edilmesi gerekiyor, guc transistoru veya diski asiri aikmdan korumak icin her diskte bulunan yuk direnci degistirilerek sorun cozulebilir, eger kontrolcu hasar gormus yada daha genis kapsamli bir hasar varsa diskin kartinin komple degismesi gerekebilir ancak senin olayda bu daha zayif bir olasilik gibi gorunuyor. Diger bilesenlerin ise zarar gormemis aksi takdirde makinanin monitorunu bile acamazdin,
Iyi sanslar.

Son Düzenleme: badwizard ~ 30 Aralık 2014 09:44
Milacious
30-12-2014, 10:28   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Badwizard yanıtın için teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu. Diski çıkartıp hasar tespit edilmesi gerekiyor demişsin; bunu evde kendi imkanlarımla yapmam  mümkün mü değil mi? Değilse neden? Değilse bilgisayarcı da ne kadara mal olur bana? Tekrardan teşekkür ederim.

badwizard
30-12-2014, 18:51   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Eğer gerekli techizata ve deneyime sahipsen yapabilirsin ama bunu sorduğuna göre pek yok gibi ;) bilen birine göstermene fayda var ancak ne kadar maliyet çıkartırlar hiç bir fikrim yok, o konuya ticari olarak ilgilenen arkadaşlar daha net yanıt verebilir, eğer diskin 500gb dan ufaksa ve içindeki veri senin için çok hayati değilse yeni bir disk alıp sistemini baştan kurman temiz bir iş olur.

Kapalı Hesap (158848)
31-12-2014, 13:47   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 28
248 mesaj

içinde önemli verilerin yoksa hiç uğraşma çünkü astarı yüzünden  fazla olur bu işlerin vede düzen tutacağını sanmıyorum illaki yaparım dersen konuya hakim birisine götür yoksa hem parandan olursun hemde diskden

FilmİzletiyoruzWeb
08-01-2015, 23:32   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

Bunca yıldır bilgisayar kullanıcısıyım böyle birşeyler karşılaşmadım dostum ggerçekten :D umarım tamir edebilirsin :D gerçekten büyük başarı

mhmt06
09-01-2015, 01:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

mhmt06 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]