hardiskim görünmüyor

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
sanane999
23-08-2004, 18:38   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Merhaba,

Microlab 5.1 ses sistemi ve Creative Sound Blaster Live 5.1 ses kartı aldım. Bilgilsayarın P4 2.6; 512 MB Ram, Anakartı intel (hangisi bilmiyorum) 80 GB Harddisk). Ses kartının sürücülerini yüklerken XP (home), "eğer devam edersem XP nin düzgün çalışmayacağı uyarısı" verdi ama devam ettim. İlk başta her şey normaldi; sonra (2-3 hafta sonra) mavi ekran bilgiler fiziksel belleğe aktarılıyor uyarısı verdi saymaya başladı ama yarısında bilgisayar kapandı. Tekrar açtığımda harddiski görmüyordu. Birkaç gün sonra tekrar açtım hardiskim geri gelmişti ama bilgisayar çok yavaş çalışıyordu. Verilerim yedekliyeyim derken sistem tekrar göçtü: bilmemne.sys dosyası arızalı gibi bir şeyler yazdı, tekrar mavi ekran ve bilgisayarım kapandı. Bilgisayarı açtığımda hardiskim yine yoktu.
Elektrik kablosunu arkasından çıkarttım, Bir kaç gün öyle kaldı, sonra XP CD sini Cd sürücüsüne takıp bilgisayarımı yeniden açtığımda harddiskim geri gelmişti. D sürücüsüne bir tane daha XP kurdum (çünkü eskisini onarmadı) bir ay falan düzgün çalıştı. Ama sorun tekrarladı. (Bu olaylar meydana gelirken ekran kitleniyor ve kasadan garip sesler geliyordu)

İşin ilginç tarafı elektrik bağlantısını kesip bir kaç gün bekledikten sonra bilgisayar harddiski tekrar görüyordu. Sonunda hardiskim satın aldığım yere götürdüm onlar da merkezlerine gönderdiler. Tamir edilecekmiş veya yenisiyle değiştirilecekmiş
Harddiskim mi arzalı yoksa bu problem başka neden mi kaynaklanıyor? Ses kartı bu problemi yaratır mı?

Eremsalsiz®
27-08-2004, 09:17   |  #2  
Üye
89 mesaj

Ses kartıyla ilgili değil gibi görünüyor, yazdıkların bir harddisk tutatrsızlığı izlenimi veriyor. Harddiskin merkezden dönsün de eğer sorun onda değilse ona göre bir çözüm üretelim. Kolay gelsin.

webaytek
27-08-2004, 09:26   |  #3  
Yıllanmış Üye
659 mesaj

ses kartının yarattığı en büyük problem çakışmadır ki yapmaması gereken tek şey de budur :(

alıntı:
(Bu olaylar meydana gelirken ekran kitleniyor ve kasadan garip sesler geliyordu)

demekki harddisk veya ramlerle ilgili bir hata söz konusu...

inşallah hdd seri numarasını falan almışsınızdır. değiştirildi mi yoksa tamir mi edildi takip edebilirsiniz : ) çok sorunlar yaşanabiliyor bu merkezlere giden parçalardan :(

Network KILLER
31-08-2004, 13:25   |  #4  
Yeni Üye
37 mesaj

Bana kalırsa harddiskin yüksek ihtimalle bir üretim hatası nedeniyle veya IDE kablondaki bir kopma/kırılma nedeniyle aniden bilgisayarını kilitliyor. IDE kablon sağlam ise bir başka hdd'yi kendi sisteminde dene problem çıkmaz ise kesinlikle hdd'inde sorun var demektir.

sanane999
06-09-2004, 09:43   |  #5  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Sorun kablodaymış, verdiğiniz bilgilerin çok faydası oldu. Hepinize teşekkür ederim.

Recep Baltaş
08-10-2004, 17:06   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

O zaman kablolara dikkat.