harici Dijital decoder nedir?ne işe yarar?

cengiz2021
29-05-2008, 14:28   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
26 mesaj

arkadaşlar çoğu forum sitelerinde görüyoruz.harici Dijital decoder diyeç.mesela jazz marka dijital decorderler var.bu decoder tam olarak ne işe yarıyor.ben simdi TXT ve dolby dijital standartı olmayan bir ses sistemi alsam bu decoderle TXT ve dolby dijital standartlarını kullanabilirmiyim.yoksa bu decoder ses kartlarına mı bü tür standartları kazandırıyo.cevaplarsanız sevinirim.

Razorback
03-11-2008, 06:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

arkadaşlar çoğu forum sitelerinde görüyoruz.harici Dijital decoder diyeç.mesela jazz marka dijital decorderler var.bu decoder tam olarak ne işe yarıyor.ben simdi TXT ve dolby dijital standartı olmayan bir ses sistemi alsam bu decoderle TXT ve dolby dijital standartlarını kullanabilirmiyim.yoksa bu decoder ses kartlarına mı bü tür standartları kazandırıyo.cevaplarsanız sevinirim.

diyelimki bir tane analog 5+1 ses sistemi ile
bir tane bilgisayar bir tane dvd player ve bir tane uydu alıcı aynı odada bulunuyor diyelim.

ses sistemin bir kere analog olduğu için dijital çözücüsü yok ve bu nedenle dijital bağlantı yapamıyorsun bu bir,
ikinci durum ise, ses sistemin tek girişli. ama sen bu ses sistemi ile evde kullandığın diğer cihazları da kullanmak istiyorsun.

işte böyle bir durumda işin içinden çıkmak için DAC kullanılır.
bahsettiğin jazz marka (giriş seviyesi)dac işini görür.

ama şahsen bu dacı hiç kullanmadım yani sorun da yaşatabilir bilemem... (denemek lazım)

bilgisayarın anakartında bulunan spdif çıkışı dacın spdif girişine,
dvd playerde bulunan optik çıkışı dacın optik girişine,
uydu receiveri de dacın stereo rca girişine takıyorsun;
dac çıkışını da ses sistemine bağlıyorsun ve input selectorden kaynak seçiyorsun hepsi bu kadar.

ben simdi TXT ve dolby dijital standartı olmayan bir ses sistemi alsam bu decoderle TXT ve dolby dijital standartlarını kullanabilirmiyim.yoksa bu decoder ses kartlarına mı bü tür standartları kazandırıyo.cevaplarsanız sevinirim.

Dolby Dijital, DD-EX, Dolby Prologic II, THX, DTS, DTS-ES ve DTS Neo 6 vs vs gibi ve daha benim  bilmediğim bu türlü ıvır zıvır ses standartlarını, ses kartının veya ses sisteminin çözmediği durumlarda; çözen bir dac alınırsa ve on board ses kartı ile analaog ses sistemi arasına koyulursa filmleri ve müziklerini çok kanallı dinlersin. hatta bazı durumlarda çok pahalı ses kartlarına da gerek yoktur. çünkü dijital bağlantıda ses kartının dac ı kullanılmaz. bilgisayar ortamında bulunan bir kayıt zaten dijitaldir. kullandığınız 2. parti ve 3. parti programlar dijital veriyi dac a aktarımını halleder
sadece ayarlarını efektlerini kontrol edebileceğiniz örneğin NVmixerde spdif'leri işaretlemeniz yeterlidir. herşeyi dvd player yazılımı yapıyor. dac ise bunu analoga çeviriyor...

son olarak söylemek isterim ki harici dac kullanımı bilgisayarda müzik film oyunlar ne olursa olsun kaliteyi en iyi sonuca ulaştırır.. ben mesela resimdeki RME marka ADI-2 DAC'ını vakti zamanıyla radyoda çalışırken kullanmış birisi olarak bunu söylüyorum ki şimdiye kadar bir sürü ses kartı denedim ama bilgisayarı hifi sisteme bağlayıpta gerçekten hifi kalitesinde ses almak ses kartı ile değil dac ile mümkün oluyor. ayrıca bunun için usb yi kullanan daclarda var. Benchmark Dac1 USB gibi. (linkte benchmark kullanan birisi deneyimlerini yazmış http://www.audio-trends.com/forum/viewtopic.php?t=552 )

ama bu tarz çözümler çok pahalıya kaçan çözümlerdir onu da söyliyim. eğer sistemde mp3 dinlenecekse zaten alınmasının anlamı yok (gidin z5500 ve xfi ses kartı kullanın:)) ama eğer kayıpsız formatlarla hddnizde müzik saklıyorsanız ve içinizde hifi virusu var ve tabi gerçek bir high fidelity transistorlu veya lambalı amfili analog müzik sistemi kullanıyorsanız ve parada bolsa o zaman iyi bir harici dac alınabilir:) alınmazsa hatadır zaten:)

silici06
06-11-2008, 13:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
702 mesaj

bu dac sistemleri nasıl kullanılır ben zamanında araştırmıştım ama böyle bir anlatımı internette hiçbiryerde bulamamıştım. kafamdaki bazı soru işaretleri cevap buldu şimdi. çok teşekkürler

Son Düzenleme: silici06 ~ 06 Kasım 2008 13:30