Harici hard disk veri kurtarma (ACİL YARDIM LTFN)

CrackBy
01-03-2010, 01:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba ;
Bilgisayarımın işleyişinde ciddi derecede sıkıntılar olduğu için gerekli yedeklemelerimi bilgisayarıma bağlı bulunan Seagate marka 1 TB kapasiteye sahip harici harddisk içerisine yaparak format işlemine başladım.
Sıra disk ayarlamalarına geldiğinde NTFS biçimine sahip olan normal harddisk ve Bölümleme stili (MBR) olarak tanımlanmış harici harddisk in kapasitelerini gösteren ekranda /D/enter/L/ seçenekleri ile malesef hem formatlamam gereken harddisk imi hemde o an malesef USB porta takılı bulunan ve kesinlikle formatlamam gereken harici harddisk imi formatlamış bulundum.(tabi ki bilerek olmadı,daha önce denediğim birkaç başarısız yüklemede oluşmuş olabileceğini düşündüğüm biçimlendirilmiş bölümler olduğunu sandım.Aptal ben)Şu anda bilgisayarıma windows kurulu fakat malesef harici harddisk imin içini göremiyorum.Şimdi  engin bilgilerinize ve yardımsever arkadaşlığınıza dayanarak ve minnetimi belirterek 2 sorum olacak ;
1.Bilgisayarımın harici harddisk i görmesini nasıl sağlayabilirim?
Not:Bilgisayarım.Sağtuş/yönet/Disk yönetimi üzerinde birkaç işlem denedim ama diske isim veremedim.
2.Harici harddisk imdeki dosyaları kurtarmanın hiçbir imkanı yok mu?(Lütfen olsun....)

Kayıp olan ortalama 400 GB lık bir veri var ortada ve herkezin olduğu gibi benim için de çok önemli dosyalar.Yardım edebilen edemeyen tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkürü borç bilirim...

CrackBy

Banned
01-03-2010, 01:51   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Acaba harici diskiniz disk yönetiminde listelenmiyor mu ? Listeleniyorsa sağ tıklayıp biçimlendir deyin ve hızlı biçimlendirme seçeneğini seçin böylece diskini görünür hale gelecek ancak bilgiletriniz silinmiş olacaktır. Eğer disk sağlamken tek bölümse tek bölüm olarak birden fazlabçlümse bçlümleri ayrı ayrı biçimlendirmelisiniz.
Diskinizi biçimlendirdiniz ve kullanılabilir hele geldiyse diske ASLA yeni veri yazmayın. Netten easy recovery yazılımını indirip kurup advanced veya format recovery seçeneğinden  diski taratın. Biçimlendirirken disk zara görmediyse tüm dosyalarınız listelnecektir. Tek yapmanız gereken kurtarma yaptığını zdisk harici bir konum kayıt yeri seçmek, kurtarılacak dosyaları seçmek ve kurtarma işlemini başlamak olacaktır. Öyle sizinkisi gibi 400 gb olmasada vakti zamanında aynı sebeble silinen  90 gb verimi kurtarmıştım ve hepsi sorunsuz kurtulmuştu.  Bu olaydan sonra dahada xp dönmedim.

CrackBy
01-03-2010, 18:05   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Merhaba  tekrardan ;
Disk yönetimindeki durumum aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.Ancak sağ tuşla açılan sekmeler arasında biçimlendir sekmesi aktif değil.Ve harici harddisk evet tek bölümden oluşuyordu.Sanırım ilk aşamada harici harddisk i görünür hale getirmem gerekiyor.

CrackBy
01-03-2010, 18:27   |  #4  
OP Taze Üye
9 mesaj

Bu da sağ tuş tıkladığımda çıkan sonuç...

Banned
01-03-2010, 18:43   |  #5  
Banlandı
5,777 mesaj

Onun yan kısmına değilde  tam ortasındakş beyaz alanda sağ tıklayıp biçimlendir demelisiniz.

Resimdeki gibi alanda

Son Düzenleme: khramn ~ 01 Mart 2010 18:45
CrackBy
01-03-2010, 18:59   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

Durum aşağıdaki gibi.Sanırım ''Yeni Basit Birim'' seçeneği biçimlendirmeyle alakalı ,fakat birkaç adımdan oluşan bir işlem söz konusu.Yapmam gereken işlem bu mudur tam emin olmadığım için beklemedeyim.
Bu arada size de verdiğim zahmetten dolayı kusura bakmayın ... Teşekkürler

Banned
01-03-2010, 19:02   |  #7  
Banlandı
5,777 mesaj

Aynen öyle yeni basit birim. Yalnız sonraki aşamada biçimlendirme seçeneğinde hızlı biçimlendir seçeneği olacak onu seçerek biçimlendirmelisiniz.İsterseniz, teretütleriniz varsa  msn nizi verin ekleyeyim, uzaktan yardım isteyin işlemleri ben yapayım.

Son Düzenleme: khramn ~ 01 Mart 2010 19:04
CrackBy
01-03-2010, 19:20   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

Çok memnun [email=olurum.Comedian_18@hotmail.com]olurum.Comedian_18@hotmail.com[/email]

CrackBy
01-03-2010, 19:22   |  #9  
OP Taze Üye
9 mesaj

Comedian_18 @hotmail.com mail adresini altı çizgili olarak yayınladığından tam anlaşılmayabilir diye ayırdım.

pernix
01-03-2010, 20:28   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

veri kurtarma ve notbook anakart tamirinde yardım için on numara site

notebook servisi

CrackBy
02-03-2010, 03:33   |  #11  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hocam bu iş zor gibi görünüyo ama site için teşekkür ederim.

CrackBy
02-03-2010, 04:29   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj

Önemli bir sorum daha olacak;
Veri kurtarma esnasında en önemli noktanın diske kesinlikle herhangi yeni bir veri yazımı olmaması olduğunda mütabık olduğumuzu varsayıyorum.Peki veri kurtarma programlarının tarama veya yaptığı herhangi bir işlem esnasında diske herhangi bir sistemsel dosya yazma olasılığı nedir.?
Recovery işlemi yapan programlar arasında Handy recovery hakkında yorum yapabilecek bir arkadaş varsa çok sevinirim.Araştırdığım programlar arasında en çok övgüyle bahsedilen o sanırım.Birde Active File Recovery var.Yanlız onda kurtarılan dosyaların %60 oranında bozulma ihtimali söz konusuymuş.Yardım ve fikir paylaşımında bulunan arkadaşlara minnettarım.

CrackBy
07-03-2010, 00:10   |  #13  
OP Taze Üye
9 mesaj

Arkadaşlar merhaba;
Bahsi geçen harddisk i Active File Recover ile taratıyorum.Yaklaşık 3 gündür aralıksız süren tarama işlemi henüz %42 de ve 93.000 dosyayı bulmuş görünüyor.Bu rakam ortalama olarak sanırım 200.000 i bulacak.Sonrasında yapacağım recover işleminde problem yaşama ihtimalim nedir?Fikir sahibi olan arkadaşların paylaşımları için şimdiden teşekkürü borç bilirim...